Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Przyszła pora na Grunwaldzką. Zapraszamy na wycieczkę "Historia jednej ulicy"

2018-02-21 09:53:02 (ost. akt: 2018-02-21 10:01:20)
Widok na koszary — tak niegdyś wyglądał południowy kraniec ulicy Grunwaldzkiej

Widok na koszary — tak niegdyś wyglądał południowy kraniec ulicy Grunwaldzkiej

Autor zdjęcia: archiwum Internetowego Muzeum Iławy

W niedzielę 25 lutego odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Zgodnie z życzeniem uczestników, bohaterką najbliższej wyprawy będzie ulica Grunwaldzka.

Ulica Grunwaldzka w swoim dzisiejszym przebiegu pojawiła się na planie Iławy dopiero po 1945 roku – po zamknięciu przebiegu dzisiejszej ulicy Królowej Jadwigi. Wcześniej była to ślepa uliczka, odchodząca od dzisiejszej ulicy Kościuszki w kierunku południowym. Uliczkę tę połączono nowym odcinkiem z dzisiejszą ulicą Wyszyńskiego.

Przez lata władze Iławy wiązały z ulicą Grunwaldzką ważne plany. W kolejnych planach rozwojowych miasta wraz z estakadą nad torami miała to być droga przelotowa na linii południe-północ. Obecnie to jedna z ważniejszych dróg na terenie Iławy, mająca status drogi wojewódzkiej.

W trakcie niedzielnej wyprawy będzie można usłyszeć, jak zmieniały się plany powojennych władz Iławy odnośnie ulicy Grunwaldzkiej, ale będzie też czas na opowieści o zabytkowych kamienicach. Z pewnością nie zabraknie też odwołań do dawnego kompleksu koszar i przedwojennego patrona ulicy. Podobnie jak w trakcie ostatnich wycieczek, przy odrobinie szczęścia uda się zajrzeć do jednej z kamienic.

Dwudziesta czwarta wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się w niedzielę 25 lutego. Wyprawa rozpocznie się o godzinie 15:00. Zbiórkę uczestników przewidziano przy budynku Nadleśnictwa Iława (ul. Królowej Jadwigi 30).
Organizatorem cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. W rolę przewodników wcielą się Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło:
www.ilawasprzedlat.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages