Rozmawiali z seniorami o oszustwach "na wnuczka"

2018-02-16 12:19:36(ost. akt: 2018-02-16 12:29:40)

Autor zdjęcia: KPP Iława

W Ośrodku Wsparcia w Iławie odbyło się spotkanie seniorów z dzielnicowym, który przestrzegł starsze osoby przed oszustami, którzy działają metodą "na wnuczka".
W Ośrodku Wsparcia w Iławie odbyło się spotkanie dzielnicowego z członkami Stowarzyszenia „Polskich Dzieci Wojny”. Odbyło się ono pod hasłem „Świadomy Senior”, a policjant przygotował dla słuchaczy prelekcję dotycząca m.in. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz tego, jak ustrzec się przed oszustami działającymi tzw. metodą „na wnuczka”. Do spotkania doszło w środę 14 lutego.

Dzielnicowy iławskiej jednostki policji asp. Rafał Żurawski rozpoczął prelekcję od zaprezentowania informacji dotyczących Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Omówił zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, m.in. dlaczego powstała, w jaki sposób należy z niej korzystać i czemu ma służyć. Informował jednocześnie, jak jej powstanie wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa na terenie  powiatu podpierając swoją wypowiedź przykładami  z naszego regionu. 

W związku z nadal pojawiającymi się przypadkami oszustw tzw. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika administracyjnego” dzielnicowy opowiedział  uczestnikom spotkania, jak wygląda sposób działania oszustów i co zrobić w sytuacji, kiedy podejrzewamy przestępstwo. Przedstawił także kilka rad, jak być asertywnym wobec osób, które chcą wyłudzić od nas pieniądze. Na koniec swojej wypowiedzi wprowadził uczestników spotkania w zagadnienia dotyczące ruchu drogowego, tłumacząc dlaczego piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz jakie mamy prawa i obowiązki jeżdżąc rowerem.

Funkcjonariusz na koniec prelekcji przypomniał o podstawowych zasadach ruchu drogowego oraz o  obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Podkreślił,  jak ważne jest to dla bezpieczeństwa obrazując przykładami kilku wypadków śmiertelnych, do których doszło w wyniku braku elementów odblaskowych.

W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Uczestnicy chętnie dzielili się z policjantem swoimi doświadczeniami życiowymi opowiadając o niejednokrotnie przykrych dla nich sytuacjach. Zgodnie oświadczyli, że takie spotkanie było bardzo potrzebne,  aby wyciągnąć  konstruktywne  wnioski na przyszłość, nie dać się sprowokować oszustom i być świadomym uczestnikiem ruchu drogowego.

Źródło: KPP Iława

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5