Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Asp. Dariusz Lamkowski i Vox — duet, którego powinni obawiać się przestępcy [ZDJĘCIA]

2018-02-08 11:45:22 (ost. akt: 2018-02-08 11:57:41)
Asp. Dariusz Lamkowski opiekuje się Vox-em już od kilku miesięcy.

Asp. Dariusz Lamkowski opiekuje się Vox-em już od kilku miesięcy.

Autor zdjęcia: KPP Iława

Iławscy policjanci mają nowego „funkcjonariusza”. Vox — bo tak się wabi — jest psem patrolowo-tropiącym. Asp. Dariusz Lamkowski opiekuje się nim już od kilku miesięcy. W styczniu wrócili z prawie 5-miesięcznego szkolenia, które odbyło się w policyjnym ośrodku w Sułkowicach. Teraz dwuletni Vox będzie pracował wspólnie ze swoim przewodnikiem w iławskiej komendzie.


Vox jest drugim psem asp. Dariusza Lamkowskiego. Poprzednim był Baryl, który również był psem patrolowo-tropiącym. Vox natomiast jest pierwszym niemieckim owczarkiem wilczastym, który będzie służył w iławskiej policji. Jest to rasa psów, które początkowo wykorzystywane były do pomocy przy wypasie stad. Potem trafiły do policji i wojska, brały też udział w obu wojnach światowych jako psy meldunkowe i sanitarne.

Obecnie jest to rasa najwszechstronniejsza pod względem użytkowym. Owczarki niemieckie są doskonałymi tropicielami, dlatego sprawdzają się przy wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych czy odnajdywaniu zaginionych ludzi. Psy te pracują również jako psy służbowe, lawinowe, gruzowiskowe, ratownicy wodni, przewodnicy niewidomych czy pomocnicy osób niepełnosprawnych. Bardzo dobrze radzą sobie podczas szkolenia jako pies towarzyszący, obronny czy też towarzysząco-tropiący. Są bystre, inteligentne, bardzo czujne oraz skore do współpracy i tak właśnie o swoim nowym podopiecznym mówi asp. Dariusz Lamkowski.

Vox oraz jego służbowe wyposażenie zostały zakupione za środki przekazane przez Starostę Iławskiego Marka Polańskiego (ponad 6.000 złotych). Prawie 5-miesięczne szkolenie nowego funkcjonariusza polegało głównie na ćwiczeniach posłuszeństwa, pokonywaniu przeszkód oraz tropieniu śladów ludzkich, a także wszelkiego rodzaju ćwiczeń obronnych.

– Pies ten jest przygotowywany do pracy polegającej na wyszukiwaniu śladów ludzkich, zabezpieczaniu imprez masowych a także zatrzymywaniu osób – tłumaczy Dariusz Lamkowski przewodnik psa.
– To długie i profesjonalne szkolenie. Pies musi nauczyć się przeszukiwania pomieszczeń czy lasów w celu odnalezienia zaginionych osób oraz sprawców przestępstw. Podczas szkolenia pies jest również przyzwyczajany do jazdy różnymi środkami transportu np. pociągiem, a także uczy się pracy w nocy.

••• Asp. Dariusz Lamkowski służy w policji od 12 lat. Od 10 jest przewodnikiem psa służbowego patrolowo-tropiącego. W styczniu tego roku zakończył wraz z nowym psem Vox-em szkolenie w Sułkowicach. Od tego czasu ma „na stanie” czworonoga. Średni czas służby psa w policji wynosi 8 – 10 lat, po tym czasie taki „funkcjonariusz” przechodzi na „psią emeryturę”. W iławskiej policji służy obecnie 3 przewodników psów służbowych.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages