środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Widzisz kogoś leżącego na ulicy? Nie odwracaj głowy, tylko pomóż

2018-01-25 11:37:17 (ost. akt: 2018-01-25 11:44:34)

— Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy czy przystanku. Każdemu należy się pomoc. A pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory — mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP Iława.

Zima to pora, kiedy szybko zapada zmrok, a średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej zera. Policjanci w tym okresie podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Codziennie odbierają po kilka telefonów z informacją o osobach, które zasnęły na chodniku, czy mają problemy z dotarciem do domu.
— Pamiętajmy o tym, że taka informacja może uratować życie! — podkreśla Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji, a na poparcie tych słów podaje ostatnie przykłady.

Tak właśnie było w poniedziałek 22 stycznia kilka minut przed godziną 13.00. Do oficera dyżurnego iławskiej jednostki policji zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w parku leży człowiek. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Policjanci potwierdzili informację i wezwali karetkę pogotowia, ponieważ nie wiedzieli jak długo 58-latek leżał na mrozie. Ratownicy medyczni oświadczyli, że na szczęście mężczyzna nie jest mocno wychłodzony i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Został on przetransportowany do domu.

Kolejny telefon o osobie potrzebującej pomocy dyżurny otrzymał po godzinie 18.00. Zgłaszająca oświadczyła, że na ulicy leży mężczyzna. Dodała, że na dworze jest kilka stopni mrozu i obawia się o jego życie i zdrowie. Policjanci przyjechali na miejsce w momencie, kiedy mężczyzna już wstał. 67-latek wyjaśnił, że się przewrócił i nie wie ile czasu leżał na chodniku. Funkcjonariusze przetransportowali go do domu.

Natomiast kilka minut przed godziną 20.00 do komendy policji w Iławie zadzwoniła kobieta, która zgłosiła, że na przystanku autobusowym leży mężczyzna, który może potrzebować pomocy. Na miejsce pojechał patrol policji. Jak się okazało, 27-latek był pod znacznym wpływem alkoholu, miał problemy z utrzymaniem równowagi. Funkcjonariusze przetransportowali mężczyznę do domu.

Dzięki zainteresowaniu się losem drugiego człowieka mężczyźni bezpiecznie trafili do swoich domów.

Joanna Kwiatkowska z KPP Iława apeluje:
— Zimą policjanci podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne, odwiedzają ich, szczególnie zimą namawiają do zamieszkania w placówkach socjalnych. Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr 112. Jeśli przekażemy dyspozytorowi wszystkie informacje - o miejscu, w którym znajduje się człowiek potrzebujący pomocy, jak się zachowuje — ten przyśle na miejsce właściwe służby. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @@@ #2425963 | 88.156.*.* 25 sty 2018 17:25

    Pomogę każdemu - nawet księżulkowi Warunek jeden- nie może być nachlany niczym wieprz. Inaczej niech go tam Bozia ma w swojej opiece

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages