Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Regionaliści też przyłączyli się do WOŚP. Wycieczka historyczna ul. Mierosławskiego z serduszkiem na piersi

2018-01-16 10:23:14 (ost. akt: 2018-01-16 11:09:34)
Uczestnicy wycieczki tuż przy dzisiejszej przychodni zdrowia na Starym Mieście

Uczestnicy wycieczki tuż przy dzisiejszej przychodni zdrowia na Starym Mieście

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Już po raz drugi Michał Młotek i Dariusz Paczkowski, organizatorzy cieszącego się dużą i niesłabnącą popularnością cyklu "Historia jednej ulicy" postanowili połączyć wycieczkę historyczną ze zbiórką pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Mimo przenikliwego mrozu kilkadziesiąt osób wzięło udział w wycieczce ulicą Mierosławskiego. Była to już dwudziesta trzecia piesza wyprawa w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”.

Po raz drugi Internetowe Muzeum Iławy zorganizowało wycieczkę w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym samym uczestnicy wyprawy włączyli się w pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Za pieniądze wrzucone do puszki wolontariuszy WOŚP można było otrzymać reprodukcję menu z 1939 roku z restauracji Ratskeller, a także przekazane przez Apolinarego Szymkowiaka oprawione reprodukcje zdjęć z przed i powojennej Iławy. Internetowe Muzeum Iławy przekazało też na rzecz WOŚP wielkoformatowe wydruki przedwojennych pocztówek, które zlicytowano podczas aukcji organizowanej w kinoteatrze.

Wycieczka ulicą Mierosławskiego była okazją do poznania historii Placu Zamkowego – dawnego Schloss-Platz, gdzie znajdowała się siedziba krzyżackich urzędników, rozebrana zapewne po wielkim pożarze Iławy z 1706 roku, hotelu Zum Kronprinzen, w którym w okresie poprzedzającym plebiscyt z 1920 roku mieściła się siedziba Polskiej Rady Ludowej i Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego na powiat suski, koszar kirasjerów, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja i które spłonęły na początku XX wieku oraz zespołu budynków przychodni.

Trasa wycieczki i poszczególne punkty lokalizowane były przez przewodników na wielkoformatowym wydruku planu Iławy z początku XX wieku, który ostatecznie też – w zamian za przekazanie środków na rzecz WOŚP – trafił do uczestników wycieczki.

Organizatorem cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” jest Internetowe Muzeum Iławy. W rolę przewodników wcielają się Michał Młotek i Dariusz Paczkowski. Wszystkie wycieczki organizowane w 2018 roku przez Internetowe Muzeum Iławy włączone zostały do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Trasy dotychczasowych wypraw obejrzeć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl pod adresem: http://bit.ly/2fxMNQH.
Dziękujemy p. Monice oraz Oli i Karolowi – wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Iławskiemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji wycieczki.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: www.ilawasprzedlat.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages