Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Urząd Miasta Iława podsumował rok 2017

2017-12-29 10:47:45 (ost. akt: 2017-12-29 14:03:09) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Iława

Iławo, kolejny rok za nami. Z punktu widzenia Urzędu Miasta rok 2017 był rokiem pozyskiwania środków unijnych. Z wielkim oddechem możemy ogłosić, że całkowita kwota dotacji unijnych jakie zasilą miejską kasę wyniesie ponad 40 milionów zł.

Rok 2017 to także rok pełen wydarzeń kulturalnych i sportowych. Skupiliśmy się również na kosmetyce miasta: modernizacji dróg, naprawy i wymiany elementów małej architektury i wielu innych inicjatywach, ważnych z punktu widzenia mieszkańca. Zachęcamy do zapoznania się z skrótem działań iławskiego ratusza w minionym roku.

Z kasy miejskiej
Miejskie drogi to temat „drogi” dla iławskiego budżetu, gdyż na ich realizację nie możemy pozyskiwać dotacji unijnych. Mimo to w Iławie na bieżąco są wykonywane inwestycje drogowe. W roku 2017 wykonano: drogę od ronda przy ul. Piaskowej do terenów przemysłowych (ok 640 tys. zł); kolejny etap budowy ulic Księżnej Dobrawy i Mieszka I (ok. 205 tys. zł); łącznik ulic Chełmińskiej i Grudziądzkiej (ok 137 208,81 zł); łącznik ul. Boczno-Górnej z ul. M. Skłodowskiej (ok 211 tys. zł); ul. Morelowa (ok 238 tys. zł); zaplecze ul. Sobieskiego – przy sądzie (ok 178 tys. zł); drogę łączącą ulicę Gdańską z ulicą Chełmińską (ok 122 tys. zł); chodnik ze ścieżką rowerową od ul. Polnej do ul. Działkowców (ok 222 tys. zł).


Ponadto ze środków własnych miasta na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej wykonano nawierzchnię alejek w najstarszej jego części (ok 334 tys. zł) oraz wyremontowano toalety (ok 14 tys. zł). Wykonano również dwie kolejne siłownie plenerowe: wzdłuż rzeki Iławki oraz przy boisku sportowym SP 5 (ok 48 tys. zł).


Siłownie plenerowe cieszą się coraz większą popularnością, stąd sukcesywnie są instalowane w kolejnych częściach miasta

Za nami także konkurs architektoniczny na projekt przebudowy „Domu weterana”. Wyłoniona praca zwycięska jest autorstwa biura projektowego RESTUDIO z Gdańska. Kolejny etap to negocjacje kosztu wykonania projektu, dopiero wtedy zostanie podpisana umowa na przygotowanie kompletnej dokumentacji budowlanej.


Nowym obliczem „Domu Weterana” będzie biblioteka na miarę XXI wieku.


Dzięki funduszom miejskim udało się także wybudować kolejne elementy kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Bezpośrednio przy basenie, kortach tenisowych i stadionie sportowym powstało lodowisko i skate park. Koszt inwestycji to ok 3 mln 75 tys. zł.Skate park to jeden z elementów Young Spotu – zwycięskiego projektu IBO 2017.

Pozyskane dotacje unijne
Rok 2017 to okres, w którym Miasto Iława pozyskało duże dotacje unijne na realizację inwestycji w mieście. Część z nich już się rozpoczęła, a część zacznie się już niebawem.

Ze wsparciem unijnym Wyspa Młyńska zostanie zagospodarowana na cele turystyczno-rekreacyjne.
Koszt – niecałe 9 mln zł, dofinansowanie wynosi niecałe 4 mln zł.
W bezpośrednim sąsiedztwie wyspy wykonany zostanie kolejny etap budowy ścieżek wzdłuż rz. Iławki. Ścieżki będą połączone z istniejącym już ciągiem pieszo-rowerowym wiodącym od plaży przy "Skarbku" i zawiodą nas, aż do wiaduktu kolejowego na Iławce.
Koszt – ok 3,8 mln zł, dofinansowanie wynosi nieco ponad 3,4 mln zł.Rewitalizacja lasu komunalnego przy ul. Sienkiewicza to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana przy wsparciu UE. Powstaną tam ścieżki dydaktyczne, rowerowe trasy zjazdowe oraz kładka ponad poziomem terenu. Wszystko po to, aby doświadczyć bliskości lasu.


Koszt – ok 4,8 mln zł, dofinansowanie wynosi 3,4 mln zł.

Dzięki środkom unijnym będzie także cieplej i oszczędniej w iławskich podstawówkach – „dwójce” i „czwórce”. Szacunkowy koszt inwestycji to ok 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 2,8 mln zł. Miasto złożyło także wnioski o docieplenie budynków przy ul. Jasielskiej 1 B-C, 2 i 4, gdzie dofinansowanie łącznie oszacowano na kwotę ok. 900 tys. zł, co stanowi 80.99 % przewidywanych kosztów całej inwestycji.

Unijna kasa zasiliła również budowę skweru przy ul. Kr. Jadwigi oraz Galerii Jazzowej przy ul. Niepodległości. Koszt całkowity rewitalizacji obu miejsc wyniesie ok 2 mln 800 tys. zł, z czego dofinansowanie wynosi 85% czyli nieco ponad 2 mln zł.Już dziś można obejrzeć jak zmienił się krajobraz ul. Jasielskiej. To trzy kolejne inwestycje zasilone budżetem europejskim. Pierwsza z nich to kompleksowa rewitalizacja rejonu ulicy Jasielskiej poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej.Koszt wyburzenia nieużywanych hal poprzemysłowych i zbudowania w ich miejscu parkingu - 2,9 mln zł., dofinansowanie wynosi ok 2,4 mln zł.

Kolejną inwestycją w tamtejszej okolicy jest przebudowa hali poprzemysłowej na cele społeczne.Koszt – 9 mln zł, dofinansowanie wynosi ok 3,3 mln.

Trzeci projekt dotyczy wyposażenia przebudowanej hali oraz remontu dachu na ośrodku psychoedukacji. Szacunkowy koszt – niecałe 2,5 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 2,1 mln zł.

Miasto Iława wspólnie z Iławskimi Wodociągami otrzymało o dotację unijną na „Poprawę efektywności gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Iława”. Z pozyskanych pieniędzy na terenie Iławy w 2017 roku została wykonana sieć wodno-kanalizacyjne na nowo powstałym osiedlu Żołnierzy Wyklętych za kwotą 2,1 mln zł, z czego dofinansowanie tego etapu wyniosło 1,16 mln zł.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie zdecydował o przyznaniu Iławie prawie 19 milionów złotych dotacji na projekt rewitalizacji terenu przy Dworcu Głównym. Zadanie dotyczy przebudowy infrastruktury technicznej i komunikacyjnej oraz zakupu dziewięciu nowoczesnych autobusów, w tym dwóch autobusów hybrydowych.


Szacunkowy koszt – ok 26,5 mln zł, dofinansowanie wynosi niecałe 19 mln zł czyli prawie 81 % wydatków kwalifikowalnych.

Złożone wnioski
Rozbudowa i wyposażenie ekomariny w Iławie to kolejna inwestycja, którą być może wesprze UE. Projekt zakłada poszerzenie infrastruktury dla wodniaków oraz wyposażenie ekomariny w sprzęt szkoleniowy. Szacunkowy koszt – ok 2,5 mln zł, wnioskowane dofinansowanie wynosi niecałe 2,1 mln zł.
Ścieżki rowerowe łączące miasto Iława i gminę Iława (do Kamienia Małego). To ostatni ze złożonych wniosków o dotacje unijne. Przedmiotem projektu jest budowa ścieżki rowerowej, wzdłuż ul. Zalewskiej do granic miasta Iława.
Szacunkowy koszt – ok 670 tys. zł, dofinansowanie wynosi nieco ponad 540 tys. zł.

Codzienne piękno Iławy
Nasze miasto zachwyca każdą porą roku. O wystrój Iławy dba wydział Bieżącego Utrzymania Urzędu Miasta Iławy, poniżej sprawozdanie z mijającego roku.
1. Oświetlenie
Pojawiły się nowe akcenty oświetlenia świątecznego. Wielką popularnością cieszy się bombka Faberge w parku miejskim. Dodatkowo na terenie przy budynku nowego sądu w ciągu pieszo-rowerowym zainstalowano elementy latarniowe. Koszt ok. ok. 44 tys. złNowa Ozdoba Świąteczna w Iławie

2. Bieżące utrzymanie miasta to także ukwiecanie Iławy. Na ten cel w 2017 roku, z podziałem na pory roku, poniesiono następujące koszty:
- wiosna (bratki) – 9250 szt. – koszt z pielęgnacją 14,7 tys. zł
- lato (begonie, aksamitki, żeniszki, starce) – 9000 szt. – koszt z pielęgnacją 26 tys. zł
- jesień (chryzantemy, rośliny cebulowe) – 7800 szt. – koszt z pielęgnacją 24,7 tys. zł
3. Nasadzenia roślin ozdobnych w ramach bieżącego utrzymania. Łącznie zasadzono 136 szt drzew, 803 krzewy ozdobne i 1120 szt. bylin i traw ozdobnych co stanowi wydatek łączny na 2017 rok to 77 500 zł .
4. Iława wzbogaciła się także o nowe elementy małej architektury. Wyremontowano bramki na boisku przy ul. Odnowiciela – koszt 3 tys. Zł. Po remoncie są ławeczki na Bulwarze Jana Pawła II – koszt ok. 8,8 tys. Zł Zakupiono donice, ławki, inne elementów małej architektury za ok.12,6 tys. zł . Oczyszczony także został mur przy Al. Jana Pawła II – koszt ok. 11,6 tys. zł
5. W ramach monitoringu miejskiego zakupiono 2 kamery– koszt ok. 36,4 tys.Iława bliżej ludzi
W roku 2017 kolejne firmy dołączyły do Iławskiej Karty Dużej Rodziny. Już ponad 20 miejsc oferuje zniżki i rabaty dla rodzin wielodzietnych.Taką naklejką oznakowane są miejsca przyjazne rodzinom wielodzietnym, lista punktów na www.ilawa.pl

Stop Pneumokokom
W mijającym roku kontynuowany był program profilaktyki zdrowotnej obejmujący bezpłatne szczepienia dzieci dwuletnich przeciw pneumokokom.

Z myślą o najstarszych mieszkańcach miasta Iława oraz o osobach przewlekle chorych i samotnych wprowadziliśmy Iławską Kopertę Życia.


Koperta życia dostępna w sekretariacie MOPS Iława

Iława tu się działo…
Możemy śmiało powiedzieć, że rok 2017 był bogaty w wydarzenia kulturalne i sportowe. W iławskim Amfiteatrze oraz na letniej scenie przy plaży gościliśmy takie gwiazdy jak Natalia Kukulska, Złoty Maanam, Neonówka czy też Banana Boats i EKT Gdynia.Po raz pierwszy na iławskim niebie zagościły samoloty biorące udział w Pierwszej Lotniczej Majówce.


Jak co roku miesiąc lipiec należał do Dni Iławy, które były rekordowe pod względem widzów


Wakacje w Iławie to tradycyjnie Festiwal Old Jazz Meeting.


Za sprawą Pikniku Inspiracji wrzesień całkowicie upłynął pod hasłem Iława Inspiruje.

Iława w roku 2017 zasłynęła także z swoich imprez sportowych. Do najbardziej popularnych należały m.in. MTB Maraton, Pomarańczowy Rajd Rowerowy, Rajd pływacki wokół małego Jezioraka, Regaty smoczych łodzi O złote Wiosło Jezioraka, Yellow Cup, Turniej koszykarski Korona 3x3, Iławski Półmaraton La Rive a także Regaty PPJK o Żeglarski Puchar Iławy i Tradycyjna Błękitna Wstęga Jezioraka.


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages