Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Wojna wywiadów, wysadzone tory w Ząbrowie. Zobacz film „Tajna akcja rotmistrza Żychlińskiego” [WIDEO]

2017-12-21 08:50:49 (ost. akt: 2017-12-21 09:04:35)
W Iławie komitet plebiscytowy wynajął cały Hotel zum Kronprinzen, znajdujący się na rynku staromiejskim

W Iławie komitet plebiscytowy wynajął cały Hotel zum Kronprinzen, znajdujący się na rynku staromiejskim

Autor zdjęcia: archiwum Internetowego Muzeum Iławy

Wokół plebiscytu przeprowadzonego na Warmii i Mazurach w 1920 roku narosło wiele mitów, legend i tajemnic. Polski wywiad starał się – podobnie jak strona niemiecka – wpłynąć na jego wyniki.

To właśnie temat najnowszego filmu dokumentalnego Michała Młotka, regionalisty, poszukiwacza skarbów i badacza tajemnic naszej lokalnej historii. Za kamerą, podobnie jak w przypadku poprzednich produkcji stworzonego przez Młotka Internetowego Muzeum Iławy, Mateusz Kowalski z Forest Grandfather Studio. Klimatu obrazowi nadaje głos lektora Marcina Ciborskiego.

- "Tajna akcja rotmistrza Żychlińskiego" to dokument o jednej z akcji polskiego wywiadu z roku 1920. To wtedy Polacy wysadzili tory kolejowe pod Ząbrowem, by uniemożliwić ruch pociągów na trasie Iława-Malbork. W swoich filmach staram się pokazywać historię z różnych perspektyw. Ważna jest dla mnie "Tajna akcja rotmistrza Żychlińskiego", bo tam pokazuję międzywojenną Iławę widzianą z perspektywy Polaków, którzy tu żyli i którzy przyjechali zachęcać do głosowania za Polską w plebiscycie. Po obejrzeniu tego filmu część osób nie będzie myślała już o Iławie sprzed wojny wyłącznie jak o niemieckim mieście – to tylko fragment wywiadu z Michałem Młotkiem, który ukaże się na naszym portalu w najbliższych dniach (będzie także w najbliższym wydaniu Gazety Iławskiej w piątek 22 grudnia).

Poniżej wprowadzenie do filmu oraz sama produkcja. Życzymy ciekawego oglądania.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


28 czerwca 1919 roku podpisano Traktat Wersalski - główny układ pokojowy kończący I wojnę światową. Dokument ten - ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku - wymuszając na pokonanej Rzeszy Niemieckiej znaczne ustępstwa terytorialne, wprowadził w Europie nowy ład polityczny.
W wyniku postanowień traktatu Polska odzyskała znaczną część ziem utraconych po I i II rozbiorze, a także część Wielkopolski i Pomorza. Spornym obszarem pozostawały Górny Śląsk oraz południowa część Warmii, Mazur i Powiśla. O przynależności państwowej tych terenów do Polski lub Niemiec, zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego, zadecydować miał plebiscyt.

Zadecydowano, że na Warmii, Mazurach i Powiślu odbędzie się on 11 lipca 1920 roku. Po wejściu w życie Traktatu Wersalskiego z obszaru plebiscytowego wycofały się wszystkie oddziały niemieckie. Swoje urzędy opuściły też najważniejsze władze, a przedstawiciele tych urzędów i instytucji, które pozostały, miały zakaz utrzymywania kontaktów służbowych z urzędami w Berlinie i Królewcu. Władzę w regionie przejęły Komisje Międzysojusznicze, składające się z Brytyjczyków, Włochów, Francuzów i Japończyków.

Był to moment, w którym do gry wkroczyły polskie i niemieckie organizacje patriotyczne, agitatorzy, a przede wszystkim - wywiad. To dlatego do dnia dzisiejszego nie wyjaśniono wielu zagadkowych wydarzeń z tamtego okresu. Tymczasem świat tajnych akcji i szpiegowskiej walki sprzed plebiscytu to podręcznikowa historia dywersji i podstępu. Choć niebywała i zadziwiająca, wydarzyła się naprawdę...


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. smutne to #2404250 | 83.9.*.* 25 gru 2017 08:50

  Jaszcze troszeczkę , władzy PISo kościelnej i wszystko pójdzie w pi... . Sami siebie zeżremy . I po co to wszystko było ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dom #2402614 | 83.9.*.* 21 gru 2017 18:15

  Jaka wojna wywiadów? Jak zawsze poszkodowani i niewinni Polacy próbowali odebrać co im się należało! Jak powiedział brytyjski ambasador w Wersalu: według polskiej delegacji połowa Europy była polska a druga połowa powinna stać się Polska. A wy tutaj od razu że jakaś wojna, że niby próbowali tak samo jak na Śląsku oderwać i przyłączyć sobie część Rzeszy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages