środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Rozbierz z policjantami choinkę – weź do domu odblask i zadbaj o swoje bezpieczeństwo

2017-12-21 08:10:04 (ost. akt: 2017-12-21 08:23:12)
Choinka stoi już przed KPP w Iławie, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć je w całości

Choinka stoi już przed KPP w Iławie, kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć je w całości

Autor zdjęcia: KPP Iława

„Rozbierz z nami choinkę – podaruj bezpieczeństwo bliskim”. Tuż przed świętami, przed budynkiem komendy powiatowej policji w Iławie stanie choinka przystrojona odblaskami. - Zależy nam, aby każdy, kto potrzebuje odblasku, wziął go sobie z naszego drzewka. Akcja ta została zapoczątkowana w ubiegłym roku przez komendę wojewódzką policji w Olsztynie i cieszyła się dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Już dziś tj. w czwartek 21 grudnia przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Iławie stanie choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami zbliżają się święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisną odblaski a policjanci i pracownicy KPP w Iławie zwracają się z gorącym apelem do mieszkańców miasta: „Rozbierzcie naszą choinkę przed świętami!”.

- Każdy pieszy będzie mógł wybrać sobie wiszący na choince element odblaskowy i zabrać go ze sobą. Jest jednak warunek: każdy, kto zabierze odblask z choinki, musi zobowiązać się, że będzie używał go po zmroku lub przekaże go z takim przesłaniem innej osobie – tłumaczy Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Najlepszy prezent - bezpieczeństwo
Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

- Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Obdarowujemy wtedy najbliższe nam osoby. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać – mówi oficer prasowy KPP Iława.

- W ferworze świątecznych przygotowań jesteśmy bardziej niż zwykle rozkojarzeni. Dlatego prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o koncentrację i rozwagę. A tych, którzy nie mają odblasków, zapraszamy do nas – dodaje Joanna Kwiatkowska.

Policyjne drzewko w najbliższy czwartek stanie przed komendą powiatową policji w Iławie i od godziny 9.00 będzie można je „rozbierać”. A odblaski zabrać i wykorzystać przyczepiając je do ubrania lub podarowując bliskim.

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu odblaskowego grozi mandat lub… potrącenie przez nadjeżdżający samochód.

Jak oświadczył naczelnik wydziału ruchu drogowego w Iławie nadkom. Sławomir Kołpacki: - Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych i najłatwiejszych sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że istotne jest aby odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy jeszcze lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages