Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Dlaczego w Jezioraku i Iławce ciągle utrzymuje się tak wysoki stan wody? RZGW wyjaśnia

2017-11-28 09:23:07 (ost. akt: 2017-11-28 09:31:08)
Poziom wody w Jezioraku regulowany jest m.in. poprzez jaz wodny na Iławce

Poziom wody w Jezioraku regulowany jest m.in. poprzez jaz wodny na Iławce

Autor zdjęcia: archiwum redakcji

Wracamy do tematu podtopień, których niestety w ostatnich tygodniach doświadcza Iława i okolice, zwłaszcza Nowa Wieś. — Są już pisma od właścicieli gruntów z tych terenów o odszkodowania — przyznaje Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o ilość opadów deszczu. To właśnie z tego powodu poziom wody w naszych jeziorach i rzekach znacznie się podniósł, w niektórych miejscach uzyskał stan alarmowy.
Ofiarami podtopień i zalań pól, łąk, działek i innych gruntów są m.in. mieszkańcy osiedla Ostródzkiego w Iławie oraz znajdującej się dalej na północ, leżącej także tuż przy tzw. rzece Tynwałd, Nowej Wsi (gmina Iława).

Jak już wyjaśnialiśmy w zeszłym tygodniu, wpływ na rozlewisko które powstało w tych okolicach ma przede wszystkim fakt, że woda dostaje się do kanału łączącego jezioro Łabędź z rzeką Iławka (a następnie do samego Łabędzia) poprzez groblę na Iławce, która nie wytrzymała naporu i puściła.
W ten sposób pochodząca z Jezioraka woda poprzez Iławkę wpływa do Łabędzia, powodując znaczne podwyższenie jego poziomu. Nastąpiło więc odwrócenie kierunku nurtu rzeki Tynwałd. Zjawisko będzie trwało tak długo, aż opadnie poziom wód Jezioraka.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: Poziom wody w jeziorze Łabędź rośnie z dnia na dzień! Grożą nam kolejne podtopienia? [FILM, ZDJĘCIA]

Poziom wody w Jezioraku reguluje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zwróciliśmy się zatem do tej instytucji z pytaniem, dlaczego zrzut wody poprzez jaz przy ulicy Ostródzkiej w Iławie został w znacznej mierze ograniczony. Otrzymaliśmy już odpowiedź od Bogusława Pinkiewicza, rzecznika prasowego gdańskiego RZGW.

— Dalsze zwiększanie zrzutu wody z systemu Jezioraka byłoby bardzo niekorzystne z uwagi na już bardzo trudną sytuację na rzece Drwęcy i na Iławce. Są już pisma od właścicieli gruntów z tych terenów o odszkodowania, będziemy je rozpatrywać — mówi Pinkiewicz.

— Musimy się także kierować instrukcją eksploatacji i gospodarowania wodą na tych obiektach. Rzeka Tynwałd, będąca w administracji ZMiUW Olsztyn, ma ujściowy odcinek do Iławki bezpośrednio poniżej jazu kolektorem 1200 m. W ocenie RZGW przy tej ilości wody, jaka jest w tym roku, nie ma możliwości szybkiego jej odprowadzenia. Ponadto woda zrzucana przez jaz Iława powoduje dodatkowo wyhamowanie zrzutu z rz. Tynwałd. Sytuacja zacznie się poprawiać z chwilą obniżenia stanu wody Jezioraka do 930 cm — dodaje rzecznik prasowy RZGW Gdańsk.

W swej odpowiedzi Bogusław Pinkiewicz wyjaśnia także, że w dalszej perspektywie działaniem doraźnym jest zwiększenie odpływu z jez. Łabędź rowem bezpośrednio w kierunku jez. Iławskiego (Dół) dalej Iławką.
— Wymaga to jednak przebudowy przepustu na większy pod drogą gruntową przy nasypie kolejowym Iława – Ostróda. Rezultatem tego działania będzie odciążenie zrzutu wody rzeką Tynwałd. Przebudowa odcinka ujściowego rz. Tynwałd wymaga opracowania dokumentacji technicznej oraz brania pod uwagę przede wszystkim terenów znajdujących się poniżej. Na dzień 27 listopada 2017 w dalszym ciągu występują wysokie stany wód w systemie Kanału Elbląskiego — tu Pinkiewicz podaje konkretne dane, oto one:
Jezioro Jeziorak:
— Iława: stan 935 cm – 5 cm przekroczony stan ostrzegawczy
Rzeka Drwęca:
— Rodzone: stan 297 cm, alarmowy
— Nowe Miasto Lub.: stan 319 cm, wysoki
— Brodnica: stan 262 cm, alarmowy

Zrzut wody z systemu Jezioraka wykonywany jest poprzez jaz w Iławie i w Miłomłynie, dalej rzeką Drwęca. W Iławie są dwie zasuwy, o łącznym zrzucie wody 5,25 m3/s. Jaz w Miłomłynie ma jedną zasuwę (7,0 m3/s).

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dlaczego ??? #2384507 | 88.156.*.* 28 lis 2017 11:11

  Ponoć widziano gdzieś tam Putina i Tuska jak dolewali z butelki p mineralnej wodę do Jezioraka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages