Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Duchowni różnych wyznań w dialogu o Marcinie Lutrze i reformacji

2017-11-14 13:27:48 (ost. akt: 2017-11-14 13:44:29)

Autor zdjęcia: MBP Iława

Pod koniec października odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej bardzo ciekawe spotkanie zorganizowane z okazji 500-lecia reformacji, a nosiło tytuł „Chrześcijanie – podzielona wspólnota”. Uczestniczyli w nim duchowni różnych wyznań.


31 października 1517 r. niemiecki mnich i teolog Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, dając początek reformacji. Z okazji 500-lecia tego wydarzenia, 19 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie odbyło się spotkanie pod tytułem „Chrześcijanie – podzielona wspólnota”.

W rozmowie o historii reformacji, o reakcjach i zmianach, jakie dokonały się w kościele katolickim w odpowiedzi na nowe ruchy religijne oraz o zasadach łączących wszystkich protestantów rozmawiali ks. Krzysztof Kopacz (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), ks. Roman Lipiński (Kościół Ewangelicko-Reformowany), ks. Wojciech Płoszek (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz ks. Paweł Rabczyński (Kościół Rzymskokatolicki). Spotkanie poprowadził redaktor i publicysta Janusz Poniewierski.
Odnosząc przebieg dysputy do jej tytułu należy odnotować, że pierwiastek ekumeniczny - wspólnotowy dominował nad podziałami i różnicami. Wyjaśniając kwestie teologiczne i odpowiadając na pytania widowni duchowni częściej współpracowali niż się spierali, dając wspaniały przykład dialogu pomiędzy różnymi wyznaniami.

Źródło: MBP Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages