Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

O sprawach lokalnych w Radzie Europy, z udziałem naszej radnej wojewódzkiej Bernadety Hordejuyk

2017-10-28 16:17:58 (ost. akt: 2017-10-28 16:23:27)
Bernadeta Hordejuk i Robert Biedroń w trakcie posiedzenia Komitetu Monitorującego, poprzedzającego sesję kongresu

Bernadeta Hordejuk i Robert Biedroń w trakcie posiedzenia Komitetu Monitorującego, poprzedzającego sesję kongresu

Autor zdjęcia: Życie Powiatu Iławskiego

W dniach od 18 do 20 października w Strasburgu odbyła się 33. sesja Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. W obradach udział wzięła radna Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, na co dzień mieszkająca w Iławie.

Sesji przewodniczyła znana austriacka polityk Gudrun Mosler-Törnström. Członkowie kongresu zajęli się tym razem stanem lokalnej demokracji we Włoszech oraz w Serbii i Szwajcarii. Dyskutowano o sytuacji w Bośni i Hercegowinie, o przyszłości Katalonii i udziale kobiet w życiu politycznym na szczeblu regionalnym. Obrady poprzedziło posiedzenie Komitetu Monitorującego, w trakcie którego omówiona została kwestia bieżącej sytuacji w Armenii, Mołdawii, Rumunii, Turcji, Polsce i na Ukrainie.
— Już pierwszego dnia, w przerwie obrad, spotkaliśmy się z Ambasadorem i Stałym Przedstawicielem RP przy Radzie Europy Januszem Stańczykiem - informuje Bernadeta Hordejuk. — Takie spotkania to zawsze dobra okazja do dyskusji, dzielenia się istotnymi informacjami, które można wykorzystać później na miejscu, w pracy w samorządzie - dodaje.

Bernadeta Hordejuk jest jednym z 12 przedstawicieli Polski w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych. W tym wąskim gronie polskich samorządowców doradzających Radzie Europy znajdują się jeszcze Prezydent Słupska Robert Biedroń, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Orzełowska, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur oraz Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Kongres od wielu lat prowadzi działania zmierzające do upowszechnienia demokracji lokalnej i regionalnej oraz wzmocnienia współpracy granicznej i międzyregionalnej. Zasiadają w nim wyłącznie przedstawiciele samorządu terytorialnego, reprezentujący państwa Rady Europy i posiadający mandat pochodzący z wyborów regionalnych lub lokalnych. Łącznie jest ich 648 (324 przedstawicieli i 324 zastępców). Kongres odgrywa ważną rolę w rozwoju międzynarodowej współpracy samorządowej. Jest najstarszą tego typu instytucją w Europie, która ma swoje oparcie w traktatach międzynarodowych.Tak wyglądają sesje Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages