Jest szansa na plac zabaw nad Iławką m.in. dla dzieci niepełnosprawnych

2017-10-25 12:17:25(ost. akt: 2017-10-25 13:01:13)
Projekt placu zabaw zakłada m.in. huśtawkę dla dzieci na wózku inwalidzkim

Projekt placu zabaw zakłada m.in. huśtawkę dla dzieci na wózku inwalidzkim

Projekt pod nazwą "Plac zabaw dla dzieci i dorosłych w centrum Iławy" przegrał w głosowaniu na Iławski Budżet Obywatelski, jednak burmistrz Adam Żyliński zapowiedział, że mimo tego i tak zostanie zrealizowany. Zdaje się, że urząd miasta właśnie dotrzymuje słowa.
"Plac zabaw dla dzieci i dorosłych w centrum Iławy" to projekt zgłoszony przez Dawida Kopaczewskiego. Według pomysłu autora, idealnym miejscem na tego typu inwestycję jest teren zielony znajdujący się w ciągu ścieżki pieszo-rowerowej nad rzeką Iławka, tuż przy ulicy Szeptyckiego.

Ostatecznie w głosowaniu na Iławski Budżet Obywatelski 2017 zwyciężył Young Spot, w ramach którego powstaje m.in. skate park. Kontrowersji wokół tego projektu, właśnie realizowanego przy ul. Biskupskiej w Iławie, jest mnóstwo — do tematu wrócimy.

Young Spot zdobył w głosowaniu 5545 głosów, drugi w kolejność był właśnie plac zabaw nad Iławką z 4928 głosami. Burmistrz Adam Żyliński zapowiedział jednak, że urząd miasta zrealizuje także ten (teoretycznie przegrany) projekt.
Przez kilka miesięcy był cisza w tym temacie. Zadzwoniliśmy do Dawida Kopaczewskiego z pytaniem, co dalej z placem zabaw? Czy ten projekt będzie realizowany? Okazało się, że akurat jutro (tj. w czwartek 26 października) w ratuszu dojdzie do spotkania w tej sprawie.

— Otrzymałem zaproszenie z urzędu miasta w Iławie, z którego oczywiście skorzystam — zapowiada Kopaczewski, który przybliża treść zaproszenia.

"Informujemy, że zgodnie z obietnicą Burmistrza Miasta Iława została podpisana umowa z projektantem na wykonanie dokumentacji dla zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego - budowa placu zabaw dla dzieci i osób dorosłych w centrum Iławy (przy ul. Szeptyckiego). W dniu 26 października o godz. 9:30 w sali 215 Urzędu Miasta, odbędzie się pierwsze spotkanie koordynacyjne z projektantem. Celem spotkania jest omówienie różnych wariantów zagospodarowania proponowanego przez Pana Projektu."

My na tym spotkaniu także będziemy. — Nie widzę żadnych przeciwskazań, zapraszam jutro do ratusza — powiedział nam dziś burmistrz Żyliński.
Niedługo na naszym portalu więcej informacji na ten temat a także o projektach zgłoszonych do kolejnego IBO.

•••
Przypomnijmy: do Iławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok zgłoszono łącznie 17. projektów. Osiem z nich nie uzyskało akceptacji formalnej i merytorycznej ze strony specjalnego zespołu. Dziewięć przeszło dalej i to na nie można było oddawać swoje głosy.

— Zasadniczym celem budżetu obywatelskiego jest większe otwarcie na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Cel ten ma prowadzić do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z lokalnego budżetu i budowania więzi w lokalnej społeczności — możemy przeczytać na stronie internetowej urzędu miasta.

Projekt zgłoszony do IBO przez iławianina Dawida Kopaczewskiego zakładał (treść wniosku):
"••• Plac zabaw dla dzieci i dorosłych w centrum Iławy

Zadanie polega na stworzeniu wielofunkcyjnego, przyjaznego dla różnych grup wiekowych placu zabaw wraz z elementami małej architektury (ławki, kosze na śmieci). By zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających, plac zabaw będzie ogrodzony (...). Plac będzie innowacyjny na skalę iławską, gdyż zawierać będzie elementy przeznaczone dla starszej młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych.

W tym celu zostaną wykonane odpowiednie prace i zakupione: prace projektowe, kosze na śmieci, nasadzenia (kwiaty, krzewy ozdobne), monitoring, stojaki rowerowe, ogrodzenie z furtką, tablica informacyjna z regulaminem, ławki z oparciem oraz ławostół, bezpieczna nawierzchnia, narożniki ze stolikiem, piaskownica na podwyższeniu dla dzieci na wózkach inwalidzkich, huśtawki na sprężynie/kiwaki, zjeżdżalnia mini, karuzela, domek zabawowy/labirynt, huśtawka wagowa, zamek forteca, trampolina, równoważnia, zestaw wspinaczkowy, huśtawka bocianie gniazdo, linarium, zjazd linowy, huśtawka pionowa, huśtawka dla dzieci na wózku inwalidzkim, zestaw integracyjny, hamaki oraz elementy siłowni zewnętrznej.

Plac zabaw będzie bezpłatny i dostępny dla wszystkich przez całą dobę. Będzie on dostosowany dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci 2-3 letnich, po nastolatków, os. niepełnosprawne i osoby dorosłe.

Przewidywany koszt projektu: 464 500 zł"

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5