Poniedziałek, 25 maja 2020. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Gloria Artis dla Antoniego Czyżyka z Elbląga. Marszałek docenił twórców i ludzi kultury

2017-10-07 18:15:21 (ost. akt: 2017-10-07 17:56:59)
Antonii Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, otrzymał od marszałka medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na zdjęciu także wicewojewoda Sławomir Sadowski

Antonii Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, otrzymał od marszałka medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Na zdjęciu także wicewojewoda Sławomir Sadowski

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Ludzie kultury, twórcy, naukowcy, mecenasi sztuki oraz osoby wspierające na różnych polach kulturę Warmii i Mazur, zostali docenieni i wyróżnieni podczas piątkowej Gali, która była Wojewódzką  Inauguracją Roku Kulturalnego 2017/2018.  W tym roku uroczystość odbyła się w Iławie.


Fot. Magdalena Rogatty

Podczas gali przyznano prestiżowe wyróżnienia oraz medale. Jak powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin, w tak zacnym i zasłużonym gronie twórców, animatorów i działaczy kultury, wyłoniono tych, którzy w sposób szczególny przysłużyli się kulturze w mijającym roku.
— Z podziwem obserwuję Państwa dokonania, niezwykłą dbałość o poziom artystyczny, odwagę w podejmowaniu nowych, coraz trudniejszych wyzwań – mówił marszałek. Mijający rok daje nam poczucie spełnienia w dziedzinie kultury.

W 2017 roku w budżecie województwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczono ponad 51 mln zł. Kultura może też liczyć na silne wsparcie unijne.
— W nowej perspektywie finansowej na ten cel  przeznaczyliśmy 131 mln euro – mówi marszałek. — To ogromna szansa na dalszy rozwój kultury w naszym regionie. Cieszą również sukcesy. Wspierana przez nas produkcja filmu fabularnego „Cicha Noc”, w reżyserii Piotra Domalewskiego, wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Powołaliśmy do życia zespół przygotowujący „Program Rozwoju Kultury do roku 2025”. Za sobą mamy niezwykle udaną I edycję Arena Festival Film&Music w EXPO Mazury w Ostródzie. Jesteśmy mecenasami przeglądów filmowych -  Blue Box i Prison Movie. Przed nami  IV edycja WAMA Film Festival. Po wielu latach starań powstał  Regionalny Fundusz Filmowy, Reaktywowaliśmy Forum Kultury Warmii i Mazur. W tym roku obchodzimy 55-lecie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, przed nami także Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Zatem sporo dzieje się w kulturze na Warmii i Mazurach, za gorąco Państwu dziękuję.  


Gloria Artis dla Antoniego Czyżyka
Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis otrzymał Antoni Czyżyk z Elbląga, który stwierdził, że jest ona zwieńczeniem pewnego etapu w jego życiu zawodowym. Antoni Czyżyk od 2004 roku jest dyrektorem Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Od ponad 30 lat działa aktywnie na rzecz upowszechniania kultury polskiej.
— Ta nagroda na pewno motywuje – mówił podczas Gali.
— Jestem osobą niespokojną i pomysłów na dalsze, twórcze działanie mam dużo oraz wielkie w sobie przekonanie, że warto dla tej dziedziny, jaką jest kultura pracować i ją promować.
Od 18 lat Światowid organizuje Międzynarodowy Festiwal Tańca Balic Cup, dzięki czemu Elbląg jest postrzegany jako stolica tańców standardowych.

Prof. Stanisław Achremczyk z nagrodą humanistyczną
Prestiżowa, Warmińsko-Mazurska Nagroda Humanistyczna  im. Wojciecha Kętrzyńskiego, trafiła w tym roku do prof. Stanisława Achremczyka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Laudację wygłosił dr Jan Chłosta i była to prezentacja olbrzymiego dorobku naukowego profesora, pełna ciepłych słów i humoru. Postać Wojciecha Kętrzyńskiego, jak mówił sam zainteresowany, jest bardzo istotna w jego naukowym życiu.
— Żeby zrozumień wartość nagrody imienia Wojciecha Kętrzyńskiego trzeba poznać tę ważną dla naszego regionu postać – dodał profesor. — Dla mnie to ogromny autorytet, taki pozytywistyczny bohater, który wniósł wiele w kulturę naszej ziemi.

Profesor zwrócił także uwagę na fakt, że nauki humanistyczne spychane są nieco na margines i uznał to za wielki błąd. Według niego właśnie humanista ma uwrażliwiać na los innego człowieka, inspirować i skłaniać do refleksji. Taką samą rolę ma, według profesora, do odegrania świat kultury.


Komediowy akcent Gali

Kiedy na scenie iławskiego kinoteatru pojawiła się aktorka Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie Irena Telesz-Burczyk było wiadomo, że nastąpi ważny artystyczny moment. Na scenę zaprosiła bowiem scenarzystę i prozaika Włodzimierza Kowalewskiego z Olsztyna.   Wręczyła nagrodę „Srebrny Granat”, za zajęcie II miejsca w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych.  
— Ta nagroda jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ przyznano mi ją na Warmii i Mazurach, czyli w domu  – mówił Włodzimierz Kowalewski. - Czuję się doceniony i usatysfakcjonowany. Mam takie poczucie, że podtytuł filmu „Ekscentrycy” - „Po słonecznej stronie ulicy”, który wymyślił reżyser filmu Janusz Majewski, w pełni jest realizowany. Choćby było ciemno, bez żadnej latarni to i tak nasza droga ma słoneczną stronę.  
 
    Włodzimierz Kowalewski jest absolwentem polonistyki UMK w Toruniu. Współredagował  olsztyńskie czasopismo „Borussia” i toruński „Przegląd Artystyczno-Literacki”. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bałtyckiego Centrum Pisarzy i Tłumaczy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autor wielu opowiadań i powieści (m.in.„Światło i lęk”, „Ludzie moralni”, „Brzydki człowiek” „Bóg zapłacz!”). Autor scenariuszy („Ekscentrycy” na podstawie powieści własnej, Srebrne Lwy Gdynia 2015).


Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Odznaki Honorowe „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" otrzymali:
Grażyna Piękos, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie;
Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA w Olsztynie.
Magdalena Czarnocka-Kaptur, związana z kulturą i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od 1998 roku, obecnie zastępca dyrektora.
Bożenie Buza, kierownik zespołu folklorystycznego „Romniczanie” z Dubeninek od 20 lat.
Andrzej Karski, absolwent szkoły muzycznej, członek Zespołu Pieśni i Tańca Olsztyn oraz chórów Collegium Musicum i Collegium Baccalarum.
Sławomir Zieliński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kruklankach.
Chór „Ojczyzna”, działa od 2003 roku w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Nagrody indywidualne Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury otrzymali:
Bożena Buza - pracuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Przerośli jako nauczyciel przedmiotów humanistycznych.
Elżbieta Dziubińska - pracuje w bibliotekarstwie od 27 lat, w tym od 12 lat na stanowisku Dyrektora Biblioteki Publicznej w Morągu.
Artur Hauke, z Teatrem im. A. Sewrska w Elblągu związany jest od 2011 r. W tym czasie stworzył wiele niezapomnianych kreacji scenicznych.
Włodzimierz Kowalewski, prozaik, scenarzysta, autor słuchowisk oraz scenariuszy, m.in. do „Ekscentryków” na podstawie powieści własnej (nagroda Srebrne Lwy Gdynia 2015).
Adam Kurłowicz, malarz, rysownik, grafik, wychowawca młodych adeptów sztuki, animator kultury i społecznik.
Barbara Lis-Romańczuk, jedna z najbardziej charakterystycznych i istotnych artystek związanych z Olsztynem.
Leszek Jan Rogalski, profesor nauk rolniczych, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, patron czytelnictwa wśród młodzieży.
Ewa Romanowska, związana ze środowiskiem olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”  od 2000 r., od 2006 r. jest członkiem Zarządu Fundacji „Borussia”.
Jerzy Waluga, fotografik, dokumentalista, społecznik. Jego archiwum fotograficzne zawiera ponad 100 tysięcy negatywów, wśród nich 30 tysięcy to fotografie lotnicze.
Anna Zapaśnik Baron, aktorka dramatu, instruktor teatralny, kulturoznawca, medioznawca, pracuje w Centrum Kultury w Ostródzie jako specjalista do spraw kultury.

Marszałek przyznał także nagrody zbiorowe, a otrzymali je:
Chór Kameralny Collegium Musicum z Olsztyna;
• Kapela Jakubowa;
• Chór „Concordia Dobre Miasto”;
• Pro Musica Antiqua z Olsztyna;
• Chór „Ojczyzna” z Węgorzewa.

Doceniono także mecenasów sztuki, którzy w szczególny sposób wspierają kulturę w województwie.  Wyróżnienia Partner 2017 otrzymali:

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
• Michelin Polska S.A.
• Telewizja Polska S.A.  Oddział Terenowy w Olsztynie
• Szynaka Meble Sp. z o.o.
• ZPS „PATERS” Stanisław Patra
• Krzysztof Piwowarczyk - Burmistrz Węgorzewa
• WIPASZ S.A.
• Stokota Sp. z o.o.
• Książnica Polska Sp. z o.o.


Dlaczego warto wspierać kulturę spytaliśmy Jana Szynakę, którego spółka jest partnerem wystawy czasowej pt. „Na przełomie wieków". Firma z Lubawy wykonała z własnych materiałów,  z litego drewna i metalu stelaże pod 32 obiekty. Wymagało to zatrzymania standardowej produkcji.

- Jest taki moment w życiu przedsiębiorcy, że przestaje skupiać się wyłącznie na ekonomii, ale ma potrzebę wspierania kulturalnych inicjatyw i uczestniczenia w nich – mówił Jan Szynaka. — To dla mnie bardzo ważna sprawa, by na kulturę nie przeznaczać tylko pieniędzy, ale także czas.

Po oficjalnej części Gali goście wysłuchali krótkiego recitalu Mirosława Czyżykiewicza i Witolda Wcisło. A po koncercie wystawę iławianki Agaty Topolewskiej, specjalizującej się w malarstwie sztalugowym i naściennym.

Magdalena Rogatty
m.rogatty@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages