Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

W sezonie letnim nie odnotowano ani jednego przypadku utonięcia — policja podsumowuje ostatnie miesiące na wodzie

2017-10-06 12:46:33 (ost. akt: 2017-10-06 10:59:23)

Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce, więc jak co roku w sezonie letnim nie brakuje tu osób korzystających z jego uroków. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim dlatego szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru.

Funkcjonariusze podczas minionego sezonu na wodzie dbali o zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowali przestrzeganie przepisów z Ustawy o ochronie środowiska i Prawa Wodnego. Sprawdzali również wyposażenie łodzi, kajaków oraz stan trzeźwości.

•••
Uroczyste zakończenie sezonu na wodzie już za nami. W jego podsumowaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz służb mundurowych. W tym roku w sezonie letnim pomimo dużej ilości osób aktywnie wypoczywających na Jezioraku oraz dużej interwencji WOPR-u, Policji, Straży Pożarnej czy Karetki Pogotowia nie odnotowano żadnego przypadku utonięcia. Za to doszło dwóch niebezpiecznie wyglądających sytuacji.

Do pierwszej z nich doszło już 29 kwietnia 2017 r.. Podczas zabezpieczenia regat funkcjonariusze wspólnie z ratownikami WOPR-u zauważyli, że jedna z jednostek prawdopodobnie na skutek silnego podmuchu wiatru uległa wywróceniu. Na miejsce natychmiast popłynęła łódź policyjna oraz WOPR-u. Okazało się, że 5 osób z żaglówki znajduje się w wodzie. Policjant wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, podjęli poszkodowanych na pokład.

Załoganci zostali przetransportowani do brzegu. Na szczęście nie odnieśli żadnych obrażeń. W związku z tym, że wywrócona jednostka bardzo szybko nabierała wody, podjęto decyzję o holowaniu jej do brzegu. Wymiary jednostki, a także zmieniające się warunki pogodowe znacznie utrudniały akcję. Zabezpieczona łódź została przekazana załodze.

Do kolejnego zdarzenia doszło 5 sierpnia 2017 r.  Oficer dyżurny iławskiej policji odebrał zgłoszenie dotyczące zdarzenia na wodzie. Na miejsce natychmiast popłynął patrol wodny, który tego dnia miał służbę na jeziorze Jeziorak. Biorący udział w zdarzeniu 68–letni sternik jednostki żaglowej powiedział funkcjonariuszom, że podczas pływania żaglówką zablokował mu się wybrany grot i nie był w stanie zawrócić jednostki. Następstwem tej awarii było to, że uderzył w przycumowaną do pomostu żaglówkę pokrzywdzonego. Na nieszczęście 68-latka w tym dniu na Jezioraku wiał silny wiatr, który dodatkowo utrudniał sterowanie łodzią. Na miejsce wypadku przyjechało również pogotowie wodne, które przetransportowało jednego z załogantów łodzi do szpitala. Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że sternik był trzeźwy. Teraz policjanci wyjaśniają dokładane okoliczności tego zdarzenia.

W czasie całego sezonu na wodzie zrealizowano 50 służb na Jeziorze Jeziorak. Patrol wodny za nieprzestrzeganie przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej nałożył 17 mandatów karnych, a 24 osób pouczył. Iławski patrol wraz z ratownikami WOPR i jednostką OSP w Iławie brał udział także w zabezpieczaniu 15 regat oraz imprez sportowo-kultularnych odbywających się w okolicach bądź na jeziorze Jeziorak. W ciągu całego sezonu policjanci interweniowali na wodzie łącznie w 82 przypadkach ujawniając trzech nietrzeźwych steromotorzystów dokonując tym samym 55 sprawdzeń stanu trzeźwości.

Pierwszego nietrzeźwego kierującego ujął świadek, który wyczuł od sternika woń alkoholu. W związku z tym na miejsce został wezwany patrol wodny policji, który akurat zabezpieczał Długodystansowe Mistrzostwa Żeglarzy Niepełnosprawnych Jeziorak.  Funkcjonariusze potwierdzili przypuszczenia dyrektora Żeglugi Śródlądowej. Okazało się, że 38 – latek sterował łodzią motorową mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Łódź została przekazana osobie wskazanej przez 38 – latka.

Kolejny nietrzeźwy sternik wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością.  43 – latek pływał skuterem po jeziorze Jeziorak. Do skutera przyczepione było koło, na którym siedziało dwoje dzieci w tym jedno 43 – latka oraz jego znajomy. Policyjny patrol wodny wspólnie ze strażakiem z Ochotniczej Straży Pożarnej zatrzymał do kontroli mężczyznę. Podczas czynności okazało się, że 43 – letni sternik zapomniał dokumentów i jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało promil alkoholu w organizmie. Skuter został przekazany osobie wskazanej a dzieci trzeźwemu opiekunowi.

Tymczasem na jeziorze Jeziorak w rejonie Szałkowa, podczas kontroli patrol wodny sprawdził trzeźwość mężczyzny, który sterował łodzią motorową. Badanie wskazało, że sternik ma 1,3 promila alkoholu w organizmie. Na łodzi znajdowała się jeszcze trójka pasażerów. Mężczyzna poniesie teraz taką samą odpowiedzialność karną jak za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15.

Pamiętajmy!
Sternicy czasami zapominają, że łódź nie zatrzyma się w miejscu po naciśnięciu hamulca. Nie są także w stanie, tak jak samochodem, wykonać szybko manewru obronnego. Przy silniejszych wiatrach chwila nieuwagi może spowodować, że amatorzy żeglarstwa wpłyną w burtę innej jednostki.

Każdy żeglarz zanim wypłynie na jezioro powinien sprawdzić prognozę pogody. Będąc już na wodzie należy także kontrolować chmury, wypatrując tych zwiastujących nadejście burzy.
Nie ryzykujmy i nie liczmy na szczęście. Jeśli nie jesteśmy pewni sprzyjającej pogody lepiej pozostańmy na brzegu.

Przypominamy również, że szlak wodny, to jest po prostu droga. Pływanie łodzią motorową mając 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest wykroczeniem. Natomiast już stężenie alkoholu w organizmie  powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo. Natomiast pływanie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, rowerem wodnym, łódką, żaglówką, itp.) mając powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie kończy się wysoką grzywną oraz odholowaniem urządzenia.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages