Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

„Historia jednej ulicy” wraca po wakacyjnej przerwie

2017-09-27 11:43:56 (ost. akt: 2017-09-27 11:53:47)
Na zdjęciu wycieczka po ulicy Niepodległości w Iławie sprzed 2 lat

Na zdjęciu wycieczka po ulicy Niepodległości w Iławie sprzed 2 lat

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

Już w najbliższą sobotę 30 września odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Po ulicy Andersa, której tajemnice odkrywano w czerwcu, przyszła pora na ulicę Jana III Sobieskiego.

Ulicę Sobieskiego można by podzielić na dwa odcinki – do torów kolejowych i za torami kolejowymi. Oba skrywają wiele ciekawostek – ten pierwszy odcinek z okresu przed 1945 rokiem, ten drugi z okresu powojennego.

Wrześniowa wyprawa, którą niezmiennie poprowadzą Michał Młotek (redaktor „Iławy sprzed lat”) i Dariusz Paczkowski (przewodnik terenowy po Warmii i Mazurach), będzie okazją do przybliżenia historii wozowni (dzisiejszej tawerny Kaper), młynu Zwillenberga (dzisiejszej rezydencji „Stary Spichlerz”), a także wiaduktu kolejowego, który powstał wraz z budową linii kolejowej Warszawa-Gdańsk. Ale nie tylko, bo iławscy przewodnicy przygotowali na tę okazję mnóstwo ciekawych informacji, związanych z ulicą Sobieskiego. Nie zabraknie między innymi ciekawostek o obiektach, które wybudowano po wojnie. Będzie można usłyszeć historię legendarnego domu towarowego „Nenufar” czy Zespółu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie – popularnej „Budowlanki”.

Wyprawa ulicą Sobieskiego będzie dwudziestą wycieczką z cyklu „Historia jednej ulicy”. Pierwsza wycieczka z cyklu odbyła się 28 lutego 2015 roku. Od tej pory uczestnicy przeszli ulicami Iławy ponad piętnaście kilometrów. Łącznie we wszystkich wyprawach udział do tej pory wzięło prawie półtora tysiąca osób. Trasy dotychczasowych wypraw obejrzeć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl pod adresem: http://bit.ly/2fxMNQH.

Wycieczka ulicą Sobieskiego odbędzie się w sobotę 30 września. Start przewidziano na godzinę 15:00, a zbiórkę – przy tawernie Kaper.

Michał Młotek
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages