Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Komendę iławskiej policji czekają przenosiny? Ratusz proponuje nowy teren [SONDA]

2017-09-25 14:32:46 (ost. akt: 2017-09-25 15:19:23)

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

To żadna plotka. Ten temat podczas dzisiejszej sesji rady miasta poruszył burmistrz Adam Żyliński. Jako nowe miejsce usytuowania budynku komendy powiatowej policji w Iławie urząd miasta proponuje teren u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Andersa, w okolicach dwóch całkiem nowych rond.

Policjanci już od kilku lat narzekają na brak miejsca do pracy. Dotyczy to zarówno samego budynku komendy (czasami w jednym pokoju przesłuchiwane są w tym samym momencie nawet trzy osoby), jak i terenu KPP przy ul. Wiejskiej. Do tego dochodzi brak windy.

Póki co, nikt z KPP Iława nie wypowiada się oficjalnie na ten temat. Policjanci czekają m.in. na decyzję i opinię Komendy Głównej Policji w Warszawie, do której to trafiło pismo przesłane przez Adama Żylińskiego.
— Komenda jest coraz mniej funkcjonalna, zdajemy sobie z tego sprawę. Pomieszczenia i korytarze są za małe, do tego brakuje miejsca na zewnątrz. Widzimy te problemy i postanowiliśmy zaproponować policji przenosiny w nowe miejsce. Czekamy na odpowiedź z KGP, poinformujemy was, co na temat naszej propozycji myślą policjanci — mówi burmistrz.

Teren o powierzchni ok. 70 arów, który miasto chce bezpłatnie przekazać policji, leży na nieużywanym obecnie gruncie u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Andersa (na zachód od odcinka drogi pomiędzy dwoma rondami), w okolicach oczka wodnego. Inwestorem pokrywającym koszty budowy byłaby KGP w Warszawie.
— My w zamian nie chcemy nic — mówi burmistrz Żyliński. — Gdyby doszło do realizacji tego naszego autorskiego pomysłu, to w jednej okolicy południowo-wschodniej części Iławy, w promieniu kilkuset metrów mielibyśmy i komendę policji, i szpital, ale także starostwo powiatowe no i dworzec kolejowy — planuje już Żyliński, który dodaje, że na tym akurat terenie w grę wchodzi tylko niski budynek, parterowy lub ewentualnie jednopiętrowy.

Nie wiadomo na razie, co po przeprowadzce stałoby się z budynkiem KPP Iława i z przyległą działką — teren należy do skarbu państwa. Burmistrz nie chce za bardzo wybiegać w przyszłość, podobnie jak policjanci z Iławy, którzy czekają na rozwój sytuacji. Przypomnijmy, że tereny sąsiadujące z komendą (ulica Jasielska) właśnie przechodzą metamorfozę. O inwestycjach w tym miejscu pisaliśmy niedawno.
Sprawa przenosin KPP Iława to — póki co — kwestia dalszej przyszłości, ale już teraz chcieliśmy zapytać naszych czytelników, co myślą na ten temat. Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Co sądzisz o ewentualnych przenosinach Komendy Powiatowej Policji w Iławie?
Przeprowadzka jest niezbędna
46.2%
Nie ma potrzeby przenoszenia KPP Iława
31.65%
Nie mam zdania na ten temat
10.76%
Przeprowadzka tak, ale w inne miejsce niż proponuje ratusz
11.39%Rok 2014 — początek budowy węzła komunikacyjnego u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Andersa, Ogrodowej i Skłodowskiej. Czy w przyszłości powstanie tu także komenda policji? Fot. Mateusz Partyga
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. e #2336083 | 92.210.*.* 25 wrz 2017 16:59

  Obecny budynek policji,proponuje przeznyczyc na mieszkania dla biednych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Klaudiusz #2336081 | 176.221.*.* 25 wrz 2017 16:57

  Słonce Karpat Nicolae Ceausescu w Bukareszcie również w jednym budynku wszystkie urzędy chciał zlokalizować. Ale jego pierw zlokalizowali i pod pluton postawili. Ja nic nie sugeruje, poza tym ze u nas na szczęście jest urna, oj! nie ta o której myślicie a wyborcza za rok

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Obywatel #2336038 | 89.230.*.* 25 wrz 2017 15:35

  Tam też przenieść Urząd Miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. WIST #2336036 | 193.243.*.* 25 wrz 2017 15:33

  Nie jest dobry miejscem proponowana przez burmistrza lokalizacja, podobnie jak sąd wciśnięty w centrum miasta z ograniczonymi możliwościami parkingowymi, niepotrzebnym zagęszczeniem ruchu. W przypadku sądu stało się i nic nie zrobimy.Czy nie lepiej byłoby te dwa obiekty mieć w pobliżu i gdzieś na obrzeżach miasta.Może vis'a vis POLMAK-u, a moze po drugiej stronie torów przewidzieć miejsce dla policji sądu prokuratury i jeszcze innych instytucji.Po prostu wyprzedzać potrzeby, a nie działać w stylu 'po nas choćby potop"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages