Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Kontenerowy straszak działa. Dłużnicy przynoszą nawet po 10 tysięcy złotych!

2017-09-18 16:07:28 (ost. akt: 2017-09-18 14:47:45)
Kontenery zakupione przez urząd miejski w Iławie ciągle znajdują się u producenta w Łochowie

Kontenery zakupione przez urząd miejski w Iławie ciągle znajdują się u producenta w Łochowie

Autor zdjęcia: ITBS

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji problematyki społecznej iławskich radnych pozytywnie zaskoczyła informacja przekazana przez Zbigniewa Pawłowskiego. Prezes zarządu Iławskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego mówił o znacznym zmniejszeniu zadłużenia, jakie w stosunku do spółki miejskiej mieli od lat lokatorzy. Oczywiście, przypadku w tym nie ma.

Temat kontenerów mieszkalnych, w których mają w przyszłości zamieszkać dłużnicy zalegający znacznie z opłatami w ITBS-ach (ale jednocześnie tacy, którzy — delikatnie rzecz ujmując — nie potrafią zachować się zgodnie z normami życia w społeczeństwie) wałkowany jest na sesjach iławskiej rady miejskiej od dłuższego już czasu. Burmistrz Adam Żyliński mocno broni swojego pomysłu, jednak nie wszyscy radni są za tym, aby dłużników przenieść do kontenerów. Miniosiedle kontenerowe miałoby powstać przy ul. Kolejowej. Radny Ryszard Kabat prawie przy każdej okazji podkreśla, że plan zagospodarowania tej części miasta nie dopuszcza w tym miejscu tego typu zabudowy.

— Te kontenery tak czy inaczej staną w naszym mieście. Nie po to je kupowaliśmy, aby teraz zrezygnować z tego pomysłu — mówi Zbigniew Pawłowski, prezes ITBS. Kontenery aktualnie znajdują się na terenie zakładu produkcyjnego w Łochowie.

Zbigniew Pawłowski, prezes ITBS, fot. Mateusz Partyga


•••
ITBS ma w swych zasobach łącznie 34 budynki ze stuprocentowym udziałem gminy miejskiej Iława. Kolejne 75 budynków to wspólnoty mieszkaniowe, w których miasto ma swoje udziały. Łącznie daje to 871 lokali komunalnych należących do spółki.

Jeszcze kilka lat temu zadłużenie lokatorów zajmujących mieszkania z zasobu komunalnego i socjalnego ITBS wynosiło nawet po kilkaset tysięcy złotych. Rekordowy był 2011 rok, kiedy to łączna kwota zadłużenia wynosiła ponad 460 tysięcy złotych.
Od tamtej pory dług sukcesywnie — praktycznie co rok — zmniejsza się. W 2016 spadł on do poziomu 41 742 zł. Do 30 czerwca 2017 stan wynosił 28 610 zł. Radni zasiadający w komisji problematyki społecznej nie kryli zadowolenia z tego faktu. Oczywiście zdają sobie sprawę, skąd bierze się takie obniżenie zadłużenia.

— To znaczy, że straszak w postaci przeniesień do kontenerów działa — twierdzili radni. A prezes Pawłowski mówił, że nagle dłużnicy zajmujący lokale z miejskich zasobów znajdują pieniądze na spłatę długu.
— Zdarzały się przypadki, że do mojego biura przychodził dłużnik i dokonywał wpłaty na przykład dziesięciu tysięcy złotych. Okazuje się, że jednak mógł zapłacić. Zdarzały się też przypadki, że dana rodzina przychodziła do nas na rozmowę. Wpłaciła część kwoty zadłużenia i pytała: "Panie prezesie, a czy resztę długu możecie rozłożyć nam na raty?" A pewnie że możemy, jeżeli widzimy że zadłużony lokator rzeczywiście dąży do zmniejszenia lub całkowitego pozbycia się długu — tłumaczy Zbigniew Pawłowski.

Podczas posiedzenia komisji padło stwierdzenie, że cel — czyli zmniejszenie kwoty zadłużenia i wpływy pieniędzy na konto ITBS — został osiągnięty. Radny Włodzimierz Harmaciński chciałby, żeby tym głównym celem było całkowite pozbycie się zadłużenia, co wiązałoby się z faktem, że kontenery dla dłużników ostatecznie nie stanęłyby w Iławie.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wreszcie znalezliście sposób, #2331136 | 83.9.*.* 19 wrz 2017 10:16

  na dłużników. Na wszystko ich stać tylko nie na czynsz, a odrabiać dług w postaci prac porządkowych to też nie ma chętnych. Nie płacisz to mieszkanie musisz oddać dla lokatora ,który pracuje i płaci czynsz a was darmozjadów do kontenerów tam będziecie w swoim środowisku nierobów. Dość już tego mają lokatorzy którzy muszą za was płacić .

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ZOMOWIEC #2331081 | 188.146.*.* 19 wrz 2017 08:55

   Powinno się ich w klatkach trzymać jak zwierzęta którymi są.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. § #2331062 | 37.201.*.* 19 wrz 2017 08:41

    Przynosza nawet po 10 tysiecy. To jednak maja pieniadze. Pewnie oszusci , bo inaczej nie mozna nazwac chca zaoszczedzic nie placac czynszu . Korzystasz z czegos to plac. Na calym swiecie ludzie placa czynsz , to czemu tutaj oszusci chca cos za darmoche. Isc do pracy i placic, a nie lezec do 10-tej, piwsko popijac i gapic sie calymi dniami w telewizor lub w komputer.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. SIUSIU #2330896 | 91.193.*.* 18 wrz 2017 21:12

    umorzyć, całkowicie, wszelkie zaległości czynszowe, tym lokatorom, którzy regularnie walą kupy i robią siusiu na klatkach schodowych i tam rzygają! Robią to samo co ich pieski, a te czynszu nie płacą.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Phil Jenkins #2330895 | 46.254.*.* 18 wrz 2017 21:11

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Takie kontenery to upodlenie ludzi.Szczególnie wytawiane na pokaz ku uciesze gawiedzi.Może po kontenerach będzie piętnowanie gorącym żelazem na środku osiedlowego place.

    Pokaż wszystkie komentarze (26)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages