Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Dożynki Gminne – Laseczno 2017. Można się było nawet przelecieć balonem!

2017-09-11 15:31:56 (ost. akt: 2017-09-12 12:43:36)

Autor zdjęcia: Robert Jankowski/Gmina Iława

Mimo zmiennej pogody frekwencja podczas obchodzonych 10 września Dożynek Gminnych w Lasecznie była rekordowa.


Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło: Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Elżbiety Gelert – Posłanki na Sejm RP, Ewy Junkier – z-cy burmistrza miasta Iława, Wojciecha Szymańskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej miasta Iława, Marka Polańskiego – Starosty Powiatu Iławskiego, Stanisława Kastrau – Wicestarosty, Michała Młotka – Przewodniczącego Rady Powiatu Iławskiego, Bogusława Wylota – z-cy Wójta Gminy Iława. Na Dożynkach zjawili się również goście specjalni: John P. Slette – Agricultural Attaché przy ambasadzie USA, delegacja gminy partnerskiej Sovetsk, zespół „Karkonosze” z Mysłakowic.

Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze oraz mieszkańcy Laseczna. Starościną Dożynek była Aleksandra Sepetowska, a starostą Sławomir Puciński.

Dożynki rozpoczęły się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Licznie przybyłych na Święto Plonów gości powitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński oraz sołtys sołectwa Laseczno Emilia Skolmowska.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie w Lasecznie wystąpił zespół „Gosposie”, zespół „Karkonosze” z gminy partnerskiej Mysłakowice, „Dzieci ziemi iławskiej”, dzieci z SSP w Lasecznie, zespół „Morawa”. Gwiazdą wieczoru był zespół Focus.

Tradycyjnie został rozstrzygnięty konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz na „Najładniejszą posesję w sołectwie Laseczno”. W konkursie wieńców dożynkowych wystartowało aż 17 sołectw. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Wola Kamieńska (wieniec nr 2), drugie sołectwo Gulb (wieniec nr 4), trzecie sołectwo Ząbrowo (wieniec nr 10). Ponadto jury wyróżniło sołectwo Dziarny (wieniec nr 13) i Laseczno (wieniec nr 8).

Do konkursu „Na najładniejszą posesję w sołectwie Laseczno” zgłoszono 6 posesji. Pierwsze miejsce zajęli państwo Wanda i Marian Miłosz, drugie państwo Aleksandra i Roman Stępień, trzecie państwo Danuta i Jerzy Gubała. Wyróżnienia w konkursie otrzymali państwo Jolanta i Tadeusz Dąbrowscy, Anna i Marek Bądkowscy oraz Jolanta i Roman Taranowscy .

Niedzielne święto było również doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” następującym rolnikom:

– Panu Sławomirowi Pucińskiemu

– Panu Jerzemu Kolasińskiemu

– Pani Ewie Antolak

– Pani Dorocie Bukowskiej

– Pani Barbarze Robakiewicz

– Pani Milenie Lewandowskiej

– Panu Zenonowi Raciborskiemu

– Panu Zbigniewowi Krigerowi


Statuetkę Wójta Gminy Iława „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali:Państwo Krystyna i Jerzy Kolasińscy
Państwo Grażyna i Adam Bulik
Państwo Emilia i Sławomir Skolmowscy
Państwo Diana i Grzegorz Jesionek
Państwo Milena i Tomasz Lewandowscy
Państwo Małgorzata i Rafał Maślany
Państwo Wanda i Zbigniew Włodarczyk
Państwo Wioletta i Andrzej Andrzejewscy
Państwo Agnieszka i Roman Andrzejewscy
Państwo Katarzyna i Marek Nowak
Państwo Anna i Wiesław Mendik
Pani Irena Wasiewska
Państwo Irena i Witold Socha
Państwo Elżbieta i Maciej Gula
Państwo Alina i Władysław Szalkowscy
Państwo Andrzej Pawlucha
Gabriela i Jerzy Pileccy


Statuetkę Wójta Gminy Iława „Za zasługi w rozwoju rolnictwa gminnego” otrzymali:

- Pani Irena Durlik – Dyrektor Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita Oddział w Lubawie
- Krzysztof Zaniewski – Dyrektor Zarządzający Animex Foods Sp. z o. o. sp. k. Oddział w IławieOrder „Serca Matkom Wsi” otrzymały:

Pani Bożena Rycharska
Pani Krystyna Pisarczyk
Pani Jadwiga Gołębiewska
Pani Anna Buraś
Pani Barbara Fafińska
Pani Helena Cieślak
Pani Teresa Bądkowska


Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka(przygotowana przez OSP Iława), kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, przejażdżki na kucyku, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.

Atrakcją tegorocznych dożynek był pokaz lotów balonem, którym chętni śmiałkowie mogli odbyć lot.

Na uwagę zasłużyły również „witacze”, które można było podziwiać w Lasecznie i okolicach.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Laseczno, GOK Laseczno, OSP Laseczno, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Laseczno, SSP w Lasecznie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Feliks Rochowicz #2325483 | 176.221.*.* 11 wrz 2017 17:58

    Co prawda, nie zabrakło znamienitych gości na Dożynkach Gminnych w Ząbrowie, by zaszczycić obecnością na tak wspaniałej uroczystości , ale moja nieobecność była podyktowana wartościami wyższymi, bowiem uczestniczyłem w Półmaratonie Iławskim, jako trener. Choć bardzo mojej nieobecności żałuję z Wójtem świętowania, ale nie mogłem nie być w Iławie, bowiem w biegach uczestniczył mój wychowanek, który sprawił mi stokrotnie większą radość, bowiem niespodziewanie zajął 3 miejsce w kategorii Open. A szkoda, ponieważ chciałem Wójtowi Krzysztofowi Harmacińskiemu, jako dziś przyjacielowi , zaś w dawniej w Mechaniku solidnemu wychowankowi, wygłosić laudację na okoliczność jego wójtowania w gminie Iława. - Otóż na lekcjach w-f nie żartowałem. U mnie, nie było to tamto; na sali gimnastycznej, wzdłuż wszerz i po diagonali, chłopcy przecierani byli dokładnie i wedle prawideł anatomii fizjologii i biomechaniki, równo i dokładnie. On nie dawał znaku zadyszki. Tak jest i teraz na wójtowaniu. Sam to widzę , rowerem po drogach gminnych jeżdżąc, ale i czytając prasę. Gmina kwitnie, a ręka Wójta czuwa. A teraz puenta. Pewno zastanawiacie się, kto dalej wójtem za dwa lata? To wam powiem tak. Jeśli ja, ziomal z Kałdun, syn chłopa małorolnego z reformy rolnej nadanej, dziś radny Adama Żylińskiego, dr Feliks Rochowicz, mówię, ze na następne dwie kadencje 2x5 lat, ma być Harmacinski, to tak ma być i już! Koniec , kropka.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages