Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

W poszukiwaniu zaginionych osad pruskich nad Jeziorakiem. Spotkanie z dr Sewerynem Szczepańskim

2017-09-06 10:25:26 (ost. akt: 2017-09-06 10:32:21)

Już w piątek - 8 września, o godz. 18:00 w Czytelni Ogólnej MBP, Iława, ul. Jagiellończyka 3 zapraszamy Państwa na spotkanie z dr Sewerynem Szczepańskim.

Pomezania, jako jedno z pruskich terytoriów plemiennych, w źródłach pisanych pojawia się stosunkowo późno, bo w powstałym około 1231 r. spisie ziem, do których rościł sobie prawa król Danii – Waldemar II. Jako obszar o ustalonych administracyjnie granicach znajdujemy ją w połowie XIII w., kiedy została podbita przez zakon krzyżacki, który w oparciu o zastane struktury osadnicze i autochtoniczną ludność rozpoczął tworzenie swojego władztwa. Podczas wykładu prelegent skupi się na trzech pruskich ziemiach z obszaru Pomezanii, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie Jezioraka, do którego w okresie od XIII do XV w. przylegało co najmniej 20 pruskich osad. Część z nich identyfikować można z obecnie istniejącymi wsiami. Część osad w przeciągu kolejnych stuleci zostało wchłonięte przez sąsiednie wsie lub też w wyniku różnego rodzaju kataklizmów uległo opuszczeniu, znikając ze źródeł jako odrębne jednostki osadnicze znane z okresu średniowiecza. Podczas wykładu postaramy się odnaleźć w źródłach i zlokalizować na mapie część owych „zaginionych” osad, wykorzystując do tego średniowieczny materiał normatywny (dokumenty nadawcze, źródła rachunkowe, wzmianki pochodzące z opisu granic sąsiednich dóbr), archeologiczny i onomastyczny a także w oparciu o metodę retrogresywną sięgać także do zasobu źródeł nowożytnych w tym kartograficznych.

Wykład połączony będzie także z promocją książki autora: Pomezania pruska. Dzieje osadnictwa w XIII-XV wieku, Olsztyn 2016. Cena książki 63 zł brutto.
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MBP

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages