Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Pierwszy dzwonek szkolny... za więziennym murem [ZDJĘCIA]

2017-09-04 12:52:02 (ost. akt: 2017-09-04 14:57:21)
Dyrektor szkoły Janusz Lewandowski (z lewej) oraz zastępca dyrektora ZK Iława kpt. Piotr Rutkiewicz podczas rozpoczęcia roku szkolnego

Dyrektor szkoły Janusz Lewandowski (z lewej) oraz zastępca dyrektora ZK Iława kpt. Piotr Rutkiewicz podczas rozpoczęcia roku szkolnego

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Ponad 200 osadzonych w zakładzie karnym w Iławie rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. — Pamiętajcie, że wykształcenie i wiedza zdobyte podczas pobytu u nas przydadzą się wam na wolności — mówił podczas uroczystości Janusz Lewandowski, dyrektor działającego za murem więzienia Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Iławie.


Szkoła w iławskim więzieniu działa już od 1956 roku. Dziś, podobnie jak w wielu innych placówkach oświatowych, tyle że działających na wolności, w budynku położonym w głębi terenu ZK Iława odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

CKU prowadzi w więzieniu łącznie 11 klas: dwie o profilu liceum ogólnokształcącego i dziewięć klas "zawodówek" (formalnie są to: kwalifikacyjne kursy zawodowe), w tym cztery rozpoczynające pierwszy semestr. W szkole zajęcia prowadzi 61 nauczycieli, w tym 13 pracuje na pełen etat.

— W tym roku szkolnym rozpoczynamy naukę w dwóch nowych kierunkach. To montaż i eksploatacja komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych oraz wykonywanie robót tapicerskich — wymieniał podczas rozpoczęcia roku szkolnego Janusz Lewandowski, dyrektor szkoły w zakładzie karnym.
Drugi z tych kierunków związany jest z budową na terenie więzienia hali produkcyjnej, w której w ramach programu „Praca dla więźniów” zatrudnieni będą osadzeni. Już prowadzony jest nabór.

Janusz Lewandowski podczas przemowy do uczniów zwrócił też uwagę na bardzo dobre wyniki matur w poprzednim roku szkolnym.
— W klasach o profilu liceum ogólnokształcącego maturę zdało aż 90 procent naszych uczniów. Ten rezultat świadczy o dobrze wykonanej pracy przez nas, ale przede wszystkim przez was — mówił dyrektor.

Podobnie jak w innych placówkach, tu także rok szkolny rozpoczął się od dzwonka sygnalizującego koniec przerwy. Różnica jest jednak taka, że po lekcjach uczniowie nie wracają do domu, tylko do swoich cel.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages