Piątek, 13 grudnia 2019. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

"Nocne" już niecałodobowe, imprezy pod chmurką tylko do 1 w nocy. "Iława zmienia się w miasto policyjne"

2017-08-29 10:10:52 (ost. akt: 2017-08-29 10:51:11)
— Ta uchwała jest bardzo szkodliwa i wprowadza podziały naszego społeczeństwa — mówiła radna Ewa Jackowska

— Ta uchwała jest bardzo szkodliwa i wprowadza podziały naszego społeczeństwa — mówiła radna Ewa Jackowska

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Uchwała podjęta podczas wczorajszej sesji rady miasta powstała tak naprawdę z powodu problemów pojawiających się przy okazji działalności tylko jednego lokalu (ale za to głośnego), a uderza w rzeczywistości w inne punkty handlowe Iławy oddalone o kilometry od kontrowersyjnej imprezowni.

Co tak naprawdę zmienia uchwała, za której wprowadzeniem była większość radnych? Otóż lokale gastronomiczne działające pod chmurką, a takim jest przecież np. "Leśna" przy ul. Sienkiewicza w Iławie, w piątek i sobotę, czyli tak naprawdę w dni największego oblężenia mogą być otwarte tylko do godziny 1 w nocy. Od poniedziałku do czwartku oraz w niedzielę ramy czasowe otwarcia takich miejsc to 6.00-24.00.
Obostrzenia czasowe nie dotyczą lokali organizujących różnego rodzaju imprezy, także muzyczne, w pomieszczeniach zamkniętych spełniających normy techniczne.

Uchwała wprowadza w życie jeszcze jedną zmianę. Sklepy handlu detalicznego i zakłady usługowe mogą być czynne we wszystkie dni tygodnia od 5.00 do 23.00, natomiast sklepy wolnostojące lub przylegające do obiektów niezamieszkalnych mogą być czynne we wszystkie dni tygodnia od 5.00 do 2.00. Obecni na wczorajszej sesji właściciele sklepów nocnych (oferujących przede wszystkim alkohol, choć nie tylko) nie mieli za wesołych min po głosowaniu nad tą uchwałą.
— Powstaje pytanie, czy przez wprowadzenie limitów godzinowych otwarcia tych sklepów ich właściciele nie będą zmuszeni zwalniać pracowników? — mówił radny Janusz Zaborowski. No właśnie — do tego tematu wrócimy.

Głośna Leśna, ale to w końcu
miasto dla turystów

Disco polo można lubić lub nie, o gustach przecież się nie dyskutuje. Prawda jest jednak taka, że od kiedy powstała Biesiada Leśna organizująca zabawy w takich rytmach, to na teren ośrodka wczasowego (ciągle ma taki charakter) znajdującego przy ulicy Sienkiewicza w weekendy zaczęły przychodzić tłumy. I wbrew pozorom, nie byli to tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale także w dużej mierze iławianie.

Disco polo można lubić lub nie, ale też trudno znaleźć w Iławie inną wakacyjną imprezownię pod gołą chmurką. Tylko i wyłącznie nasza zupełnie subiektywna ocena mówi nam, że podczas spaceru czy też odpoczynku nad Jeziorakiem, np. przy ul. Chodkiewicza, taka muzyka ni jak nie pasuje do klimatu miasta. Ale co to kogo obchodzi — okazuje się, że disco polo ma wielu fanów.

Biesiada Leśna z każdym tygodniem swojej działalności zyskiwała prawdopodobnie tylu samo fanów, co wrogów. Przeciwnikom przeszkadza głośna muzyka, oraz młodzi ludzie zakłócający spokój w okolicach funkcjonowania Leśnej. Podobno do ratusza wpłynęło mnóstwo skarg na działalność lokalu (ile dokładnie? — na sesji nie powiedziano), dlatego też podjęto kroki, aby skrócić czas jego funkcjonowania. Tak powstała uchwała, która wczoraj została przyjęta.

Jednak zanim odbyło się głosowanie, to radna Ewa Jackowska złożyła wniosek o zdjęcie tego punkty z porządku obrad. Argumenty: negatywna opinia części społeczeństwa na temat limitów oraz poważniejszy i decydujący, błąd formalny (brak podpisu wnioskodawcy pod uchwałą). Ostatecznie sprawę szybko załatwiono, jednak radna Jackowska nie odpuszczała.
— Poczekajmy jeszcze chwilę z podjęciem tej uchwały. Przecież to jedno z nielicznych miejsc, w którym bawią się nie tylko młodzi ciałem, ale też młodzi duchem — mówiła radna, która akurat fanką disco polo nie jest, ale zależy jej na podtrzymaniu dotychczasowych godzin otwarcia Leśnej.
— Ta uchwała jest bardzo szkodliwa i wprowadza podziały naszego społeczeństwa. Ja też słyszę tę muzykę, mieszkam blisko ulicy Sienkiewicza. Mam jednak świadomość, że to jedyna zorganizowana impreza tego typu w Iławie. Nasze miasto poprzez wprowadzanie takich uchwał staje się miastem policyjnym, w którym niedługo strach będzie oddychać — dodała radna.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Włodzimierz Harmaciński.
— Problem w naszym mieście jest takiej natury, że jak tylko coś nowego się otwiera, to od razu ludzie zaczynają narzekać, że jest to uciążliwe. Nie zamykamy innych zakładów pracy, które przecież też mogą za takie uchodzić, a chcemy ograniczyć godziny otwarcie tego jednego lokalu. Uważam, że należałoby poczekać z podjęciem tej decyzji — mówił Harmaciński.
— Jak w Iławie było cicho, to było źle. Jak tylko coś powstało, to od razu trzeba wprowadzać krótszy czas funkcjonowania. Przecież jeśli komuś nie podoba się ta muzyka czy jest ona za głośno, to zawsze można zamknąć okno — mówił z kolei radny Stanisław Milewski. Radna Elżbieta Prasek zwróciła uwagę na fakt, że ratusz powinien w lepszym stopniu komunikować się z właścicielem Biesiady.
Praktycznie wszyscy radni stwierdzili, że w okolicach lokalu za mało jest policyjnych patroli. Ich zdaniem, częstsze kontrolowanie ulic Sienkiewicza, Chodkiewicza czy Plażowej znacznie wpłynęłoby na zmniejszenie ilości skarg.

Młodzieżówka nie
ma nic do gadania?

O zdjęcie tego punktu z porządku obrad wnioskowała też Młodzieżowa Rada Miasta. Radni zaczęli się zastanawiać, czy młodzież może w ogóle zabierać głos w temacie imprez, na których przecież spożywany jest alkohol. Burmistrz Adam Żyliński z całą stanowczością stwierdził, że MRM nie jest partnerem do rozmowy w tym akurat temacie. Uchwała większością głosów przeszła.

A Leśna? Sezon i tak się kończy, a podobno właściciel już planuje wybudowanie hali w tym miejscu. Czyli obejdzie punkt pierwszy paragrafu pierwszego wczorajszej uchwały i zacznie go obowiązywać punkt 2.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


JAK GŁOSOWALI RADNI
Za (13 radnych): Stanisław Milewski, Janina Okołowska, Feliks Rochowicz, Edward Bojko, Grzegorz Przytuła, Jerzy Sochacki, Elżbieta Lewandowska, Andrzej Pankowski, Wiesław Burdyński, Jerzy Płuciennik, Elżbieta Prasek, Wojciech Szymański, Anna Zakrzewska
Przeciw (2 radnych): Ewa Jackowska, Włodzimierz Harmaciński
Wstrzymał się (1 radny): Janusz Zaborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czy rozrywka i turystyka to tylko chlanie ??? #2323957 | 109.243.*.* 9 wrz 2017 11:21

  Jedyna rozrywka dla młodzieży w XXl wieku to "słuchanie" muzyki dla bezmózgowców, nocne orgie, ćpanie i chlanie. Jeśli ktoś nie wierzy niech pojedzie pod dyskotekę w Gwiźdinach i zobaczy na własne oczy . Polecam. Ja byłem i widziałem nie tylko tam, co się dzieje na dyskotekach. Zastanawia fakt czemu omijają te miejsca odpowiedzialne służby np: policja?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wojciechowska #2318172 | 188.146.*.* 31 sie 2017 21:54

   Moze po prostu żal d. Ściska Radnych że do Leśnej ludzie walą a na te pożal siě Boże imprezy miejskie prawie nikt nie chodzi! Te imprezy kopiowane z worda rok w rok to zenada. A na disco polo zawsze ludzie przyjda, I to boli starych prykow, w calej Polsce discilo polo ponownie rozkwita , w Iława niedługo calkiem bedzie strach Boys'ow posluchacd

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 0 #2316945 | 176.97.*.* 30 sie 2017 14:15

   brawo iława choć mieszkam 100 km od was to popieram bawią się do rana a później kościoły pustkami świecą kasę przetracą a na tacę tylko 5 albo 10 zl dają niewierna młodzież brawo radni

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Burdele #2316661 | 77.115.*.* 30 sie 2017 07:11

   Rozkwitną !

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. RYPKA #2316574 | 217.99.*.* 29 sie 2017 22:10

   Ludziska idżta pod kłościół klepać zdrowaśki do białego rana , łomot będzie ten sam ,śmiechu co niemiara i NIKT WAS NIE POGONI , bo to w duchu KATOTALIBÓW a nie młokosów nie mających głosu. My STARE PRUCHNIOKI , my to możem, siurom nabrykać

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages