środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Policyjny pies Baryl przeszedł właśnie na emeryturę

2017-08-28 15:26:16 (ost. akt: 2017-08-28 15:59:53)

Autor zdjęcia: KPP Iława

W miniony piątek 25 sierpnia na emeryturę przeszedł Baryl – jeden z psów tropiących iławskiej policji. Czworonożny funkcjonariusz ma na swoim koncie wiele sukcesów w policyjnej służbie.

Baryl wielokrotnie z powodzeniem brał udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych, podejmował dziesiątki przeszukań budynków instytucji, stadionów, hal sportowych, czy odnajdywał przedmioty pochodzące z przestępstwa. Cieszył się również ogromną sympatią dzieci, dla których brał udział w działaniach profilaktycznych czy pokazach tresury. Teraz policyjny kojec zamienił na ciepły dom swojego dotychczasowego opiekuna – asp. Dariusza Lamkowskiego.


Baryl ze swoim opiekunem asp. Dariuszem Lamkowskim, u którego będzie teraz miał swój nowy dom

Baryl od 9 lat służył w policji. W 2008 roku pod okiem swojego przewodnika asp. Dariusza Lamkowskiego odbył kilkumiesięczne szkolenie dla psów policyjnych w Sułkowicach. Na początku swojej służby wspomagał ostródzkich funkcjonariuszy, a w 2013 roku trafił do Iławy. Czworonożny stróż prawa ma na swoim koncie wiele sukcesów. Brał udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. W latach 2013-2014  roku podczas takich akcji doprowadził do odnalezienia dwóch mężczyzn. Z kolei  w 2015 r.  podczas poszukiwań zagubionego grzybiarza, pojął trop i prowadząc policjanta przez las oraz okoliczne drogi doprowadził do zaginionego 78-latka.

Baryl uczestniczył w działaniach policyjnych prowadzonych na terenie garnizonu warmińsko – mazurskiego, w powiatach ostródzkim, iławskim, alarmowo również w olsztyńskim, nowomiejskim i działdowskim. Wielokrotnie doprowadzał do budynków, posesji odnajdując przedmioty pochodzące  przestępstw, co tym samym ułatwiało typowanie potencjalnych sprawców przestępstw m.in. do sprawy rozboju, do którego doszło  na jednej ze stacji paliw przy drodze krajowej nr 16. Podjęte czynności przeszukania przyległego terenu przy użyciu psa doprowadziły do ujawnienia śladów działania sprawcy przestępstwa.

Ponadto, Baryl znany jest doskonale także jako przyjaciel dzieci, których serca podbijał przy każdym spotkaniu. Wraz ze swoim przewodnikiem asp. Dariuszem Lamkowskim odwiedzał przedszkola i szkoły, gdzie w ramach prowadzonych działań profilaktycznych uczono najmłodszych jak bezpiecznie postępować z czworonogami i co należy zrobić,  w przypadku agresji zwierzęcia.

W ubiegły czwartek Baryl odbył swoją ostatnią policyjną służbę, a od piątku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nie trafi jednak na licytację. W myśl policyjnych przepisów pierwszeństwo  w przejęciu emerytowanego pieskiego funkcjonariusza ma jego dotychczasowy opiekun. Przez lata wspólnej służby między nim a jego opiekunem wytwarza się ogromne zaufanie, specyficzna więź, dlatego asp. Dariusz Lamkowski nie wyobrażał sobie, aby Baryl mógł trafić w inne miejsce. Od piątku policyjny kojec zamienił na ciepły dom swojego dotychczasowego opiekuna.

Obecnie, w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach szkoli się kolejny pies, który zastąpi Baryla w służbie. Jego opiekunem został również asp. Dariusz Lamkowski, który przewodnikiem psa służbowego jest już od 9 lat.

A oto następca Baryla
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. były przewodnik cywil #2316268 | 176.97.*.* 29 sie 2017 14:41

  w 20 letniej karierze pzrzewodnika psa służbowego nie było ani jednego przypadku aby przewodnik oddał wybrakowanego psa służbowego ja też sam wziołem swojego do domu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. allendteiner #2316088 | 124.177.*.* 29 sie 2017 10:24

  Za rządów PO brał udział w rujnowaniu Polski

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bubu #2316074 | 188.146.*.* 29 sie 2017 10:10

  Dobrze, że nie poszedł na licytację. Ale miło się czyta :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. obywatel #2315799 | 37.47.*.* 28 sie 2017 21:02

  Brawo dla policjanta który okazał się jednym z nie licznych którzy wziął swojego partnera pod dach wielki szacunek. Oby koledzy brali przykład z pana aspiranta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Dog #2315752 | 195.136.*.* 28 sie 2017 20:04

  Brawo dla opiekuna, że na starość nie pozbywa się psa, lecz bierze go do domu i zapewnia mu godne warunki . Super!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages