Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Zapraszamy na nocną obserwację manewrów statków w "szkole kapitanów" w Kamionce koło Iławy

2017-08-10 10:27:33 (ost. akt: 2017-08-10 10:36:02)

Takiej atrakcji jeszcze nie było. W sobotę 19 sierpnia pięćdziesięciu ochotników będzie miało okazję przyglądać się manewrom statków w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy. I nie w ciągu dnia, a w nocy.

Tę niecodzienną atrakcję organizują Port Śródlądowy w Iławie, Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” oraz Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, która zarządza ośrodkiem.

Spotkanie, które zaplanowano na 19 sierpnia, podzielone zostało na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 19:00 w sali konferencyjnej portu śródlądowego. Dyrektor Fundacji Bezpieczeństwa i Żeglugi Jacek Nowicki opowie o tym, skąd wzięła się pod Iławą tzw. „szkoła kapitanów”.
Następnie odbędzie się prezentacja filmu „Gdzie tankowce po lesie pływają?”. O produkcji, która odsłoni przed uczestnikami spotkania tajemnice Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami, opowie prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego „Navicula” Sławomir Dylewski.
Po spotkaniu w porcie uczestnicy wezmą udział w wycieczce terenowej nad jezioro Silm, gdzie ze specjalnie przygotowanego miejsca będzie można przyglądać się nocnym manewrom statków. Organizatorzy zapewniają transport z portu do ośrodka i z powrotem.

Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy funkcjonuje od prawie 40 lat i jest jednym z pięciu miejsc tego typu na świecie. Podobne ośrodki działają we Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Australii. Zdaniem specjalistów w sferach żeglugowych wielu rejonów świata Iława jest najbardziej znanym z polskich miast. Wszystko dzięki ośrodkowi, który przeszkolił już kilka tysięcy pływających po całym świecie pilotów i kapitanów statków.

Ze względów organizacyjnych liczba miejsc dla osób, które chciałyby wziąć udział w nocnej obserwacji manewrów statków jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Porcie Śródlądowym oraz pod numerem telefonu 602 744 083.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki terenowej nad jezioro Silm w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Nadesłał: Michał Młotek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages