Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Jak przygotować nasze domy i mieszkania do nadchodzących wielkimi krokami chłodniejszych dni?

2017-07-28 13:00:30 (ost. akt: 2017-07-28 11:47:56) Artykuł sponsorowany
Montaż grzejników

Montaż grzejników

Autor zdjęcia: Archiwum Bricomarche

Lipiec i sierpień to taki czas kiedy zaczynamy myśleć o ogrzewaniu naszych mieszkań i domów w zimie. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad jak wybrać odpowiednie grzejniki, kominki, piece.


Na co zwrócić uwagę podczas montażu grzejnika, by cieszyć się w domu sprawną i wydajną instalacją centralnego ogrzewania? Jak uniknąć błędów, które mogą naprawdę dużo kosztować i zmniejszyć moc grzewczą nawet o kilkadziesiąt procent, a w najgorszym wypadku uszkodzić całą instalację?

1. Najważniejszy jest projekt – powinny być w nim uwzględnione zarówno wielkość, rodzaj, jak i rozmieszczenie grzejników z uwzględnieniem wymaganej mocy grzewczej w danym pomieszczeniu oraz instalacji rur.

2. Ważne jest usytuowanie grzejnika względem podłogi i parapetu. Odległość w obu przypadkach nie powinna być mniejsza niż 10 - 12 cm.

3. Wsporniki powinny być zainstalowane tak, aby zawieszony na nich grzejnik nie przylegał do niej bezpośrednio, co mogłoby znacznie utrudnić ruch powietrza. A także w taki sposób, aby utrzymały ciężki
grzejnik.

4. Przed instalacją sprawdź drożność wszystkich rur, zaworów oraz pozostałych elementów montażowych – możesz w tym celu wykorzystać sprężone powietrze. Lub użyć plastikowego korka do prób szczelności.

5. Pamiętaj o regularnym odpowietrzaniu całego systemu – czynność najlepiej wykonać przed próbnym uruchomieniem instalacji grzewczej oraz przed rozpoczęciem każdego kolejnego sezonu grzewczego.

6. Jeśli do instalacji z rur miedzianych wybrałeś grzejniki aluminiowe – dodaj do wody grzewczej środka antykorozyjnego.
Dla prawdziwych kustoszy elegancji i dekoracji wnętrz proponujemy kominki np. wolnostojące.

Nowoczesny kominek wolnostojący nazywany również kozą to prosty sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza oraz ocieplenie domu. W zasadzie wygląd, montaż i sposób użytkowania piecyków typu koza przypomina tradycyjne kominki. Z jedną znaczącą różnicą, jaką jest łatwość ich przenoszenia.
Gdy decydujemy się na tradycyjny kominek po wybraniu miejsca i instalacji już nie będzie możliwości zmiany na inną lokalizację w domu. Kominkom wolnostojącym potrzebne jest tylko podłączenie do przewodu kominowego. W porównaniu do tradycyjnych kominków nie ma potrzeby tworzenia specjalnej obudowy, ponieważ korpus kozy jest wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów.
W większość modeli przypomina on nieobudowany wkład zwykłego kominka, a zamiast szyby może mieć zdobione, otwierane drzwiczki. Dodatkowo wyposaża się je w system podwójnego spalania spalin. Jeśli celem montażu jest ogrzewanie pomieszczenia lepiej wybrać modele żeliwne, co prawda będą się dłużej nagrzewać, ale automatycznie wydłuża się czas oddawania ciepła po tym, jak ogień na palenisku zgaśnie.

Pamiętaj! Do dużych pomieszczeń wybieraj żeliwne piecyki, a do mniejszych konstrukcje wykonane ze stali.
Wiąże się to ze sposobem przekazywania ciepła do otoczenia. Piecyk żeliwny może wytwarzać zbyt dużo ciepła w małym pomieszczeniu i ciężko będzie przyjemniej spędzać obok niego czas.

Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób nieposiadających dużej przestrzeni do zagospodarowania. Poza tym:
• to pomysł na aranżacje salonu niskim kosztem,
• kominek może pełnić funkcję urządzenia grzewczego,
• w ten sposób nawet już w istniejącym domu można zamontować kominek bez potrzeby generalnego remontu,
• to bardzo szybkie i proste w instalacji rozwiązanie.

Także jeśli zawsze marzyłeś o kominku, ale Twoje mieszkanie nie było dla niego odpowiednie, rozwiązaniem może być nowoczesny kominek wolnostojący, który wcale nie ustępuje tradycyjnym kominkom.

Wybór pieca centralnego ogrzewania odgrywa kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a także dla kosztów eksploatacji budynku. Ważnym aspektem wyboru będzie rodzaj kotła, specyfika jego zasilania oraz dodatkowe funkcje. Zakup pieca centralnego ogrzewania powinien być dobrze zaplanowany i dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Poniżej zaprezentujemy podstawowe zasady, którymi warto się kierować podczas wyboru pieca centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego.

Kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych kotłów stosowanych w domach jednorodzinnych. Zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach i są bardzo wygodne w obsłudze. Kotły gazowe nie wytwarzają zanieczyszczeń w kotłowni i mogą być w łatwy sposób rozbudowywane. Funkcjonalność tego typu pieców jest porównywalna z funkcjonalnością kotłów elektrycznych. Jednak wyróżniają je znacznie niższe ceny eksploatacji.

Piece na pellet – to coraz popularniejsze rodzaje kotłów, które charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Zazwyczaj posiadają automatyczne podajniki i duże zbiorniki paliwa. W domach jednorodzinnych sprawdzą się zarówno piece z podajnikiem ślimakowym jak i pneumatycznym. Jedyną istotną niedogodnością stosowania tego typu kotłów jest konieczność posiadania dużej przestrzeni magazynowej, w której zgromadzimy paliwo.

Piec na ekogroszek tego typu kotły dobrze wpisują się w aktualne trendy proekologiczne. Piec na ekogroszek jest przyjazny dla środowiska naturalnego (niska zawartość siarki i popiołu), a jednocześnie dość wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek może być paczkowane bądź sprzedawany luzem. Ekogroszek w paczkach może być nieco droższy, jednak sprawia, że miejsce jego magazynowania pozostaje czyste.

Piec węglowy jest to najpopularniejszy typ kotłów na paliwo stałe. Piece węglowe nadal cieszą się dużą popularnością (za którą przemawiają atrakcyjne ceny zakupu i kosztów ogrzewania budynku). W domach jednorodzinnych dobrze sprawdzają się tradycyjne piece wszystkopalne (bez skomplikowanych sterowników i dmuchaw). Ich jedyną wadą jest konieczność regularnego dokładania opału i systematycznej kontroli paleniska.
Jeśli chciałbyś porozmawiać , o jednej z zaproponowanych propozycji eksperci Bricomarché czekają na Ciebie w naszym sklepie.

Zapraszamy od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00- 20.00 oraz w niedziele w godz. 10.00 – 18.00 , ul. Dąbrowskiego 23, Iława.

Znajdź nas na facebooku
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages