Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Powiat iławski gościł niedawno przyjaciół z powiatu Hof z Niemiec

2017-07-13 11:23:47 (ost. akt: 2017-07-13 11:14:52)
Przywitanie delegacji w Porcie Śródlądowym w Iławie

Przywitanie delegacji w Porcie Śródlądowym w Iławie

Autor zdjęcia: Życie Powiatu Iławskiego

Przyjaźń i partnerstwo z niemieckim Powiatem Hof trwa nieprzerwanie od 2009 roku. Pierwszą umowę o współpracy podpisali ówczesny Starosta Powiatu Iławskiego, Maciej Rygielski i Starosta Powiatu Hof, Bernd Hering w październiku 2009 roku w Niemczech.


Od tego momentu powstało wiele wspólnych projektów na rzecz i przy współudziale mieszkańców obydwu powiatów. Wizyty młodzieży oraz przedstawicieli powiatów wpisały się już na stałe do kalendarza wydarzeń partnerskich. Mieliśmy zaszczyt gościć delegację Powiatu Hof na czele z Oliverem Bär, obecnym Starostą Powiatu Hof.

Wśród przedstawicieli Powiatu Hof byli również burmistrzowie gmin Köditz oraz Stammbach - Matthias Beyer oraz Karl-Philipp Ehrler, Radny Powiatu Hof - Ulrich Scharfenberg oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w HofChristine Franz oraz Stefan Bose, którzy znają te partnerstwo od podszewki, organizując spotkania i uczestnicząc w nich od samego początku.

Gości przywitał Starosta Powiatu Iławskiego – Marek Polański wraz z Maciejem Rygielskim, który zapoczątkował to partnerstwo. Goście mieli okazję zwiedzić Port Śródlądowy w Iławie oraz mogli poszerzyć swoją wiedzę o najdłuższym jeziorze w Polsce. Nie zabrakło również czasu na rozmowy o planach dotyczących współpracy regionów oraz tematach dotyczących obydwu powiatów. W kolejnych dniach pobytu gości z Niemiec przedstawiono walory turystyczno-gospodarcze Powiatu Iławskiego. Delegacja miała okazję zwiedzić zakład Szynaka Meble w Lubawie, gdzie właściciel Grupy Meblowej Szynaka, Jan Szynaka przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne w branży meblarskiej oraz opowiedział o historii rodzinnej firmy, która obecnie należy do najsilniejszych na rynku meblowym nie tylko w Europie ale i na świecie.

Ogromne wrażenie wywarła również wizyta w Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami w Kamionce, jedynym z dwóch takich miejsc na świecie, gdzie swoje umiejętności doszkalają piloci oraz kapitanowie z całego świata. Goście zainteresowali się również historią regionu, zwiedzili Iławę, Szymbark oraz Siemiany. Dowiedzieli się wielu ciekawostek z dawnych czasów, które przedstawił im Michał Młotek oraz Dariusz Paczkowski.

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem atrakcyjności tego regionu oraz ogromnego rozwoju jaki można dostrzec zarówno w samej Iławie, jak i jej okolicach. Dziękujemy serdecznie naszym partnerom z Powiatu Iławskiego za serdeczne przyjęcie. Jesteśmy zauroczeni gościnnością, życzliwością i pięknem okolicy. Cieszymy się już niezmiernie na możliwość ponownej wizyty naszych przyjaciół w powiecie Hof.“ – tymi słowami pożegnał się Starosta Powiatu Hof i podziękował jeszcze raz za możliwość kontynuowania tej przyjaźni z Markiem Polańskim.

„Dziękuję serdecznie za zaproszenie. Kontynuowanie współpracy z Powiatem Hof leży mi na sercu. Nasze powiaty choć oddalone od siebie blisko 900 km mają wiele wspólnego. Stąd niejedna przyjaźń, która powstała na podstawie tego partnerstwa. Dowodzi to, iż w przyjaźni nie ma żadnych granic” – dodał Starosta Powiatu Iławskiego.

Mówi się, że początki są zawsze trudne, ale w tym przypadku współpraca między powiatami niemal od pierwszych jej dni przełożyła się na konkretne inicjatywy, wspólne projekty i przedsięwzięcia. Można śmiało powiedzieć, że jest ona nie tylko spisaną na papierze wolą współdziałania, ale faktycznie przekłada się na realnie podejmowane inicjatywy z udziałem młodzieży, przedsiębiorców, artystów i zwykłych mieszkańców obu krajów.
Przeglądając kalendarium 8-letniej współpracy nie sposób wymienić wszystkie wspólne przedsięwzięcia. Były wspólne wydarzenia sportowe, misja gospodarczo – kulturalna, konkursy artystyczne, spotkania przedsiębiorców, młodzieży, artystów, udział w projektach, ważnych dla obu powiatów uroczystościach i festiwalach. Wszystkie te kontakty opierają się na przyjaźni, która połączyła oba regiony z Polski i Niemiec.

Dzisiaj, gdy oba powiaty łączy tyle nici wzajemnych kontaktów, słowo „partnerstwo” jest zbyt blade, by oddać całe ich bogactwo. O partnerach z Hof od początku mówimy – przyjaciele – bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są stosunki między powiatami.

Życie Powiatu Iławskiego
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages