Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Zapraszamy na Ogólnopolską Wystawę Modeli. To już dziesiąta edycja!

2017-07-10 13:06:51 (ost. akt: 2017-07-10 13:46:08)
Podczas wystawy odbędzie się premiera sprzedaży modelu — w skali 1/87 — lokomotywy ET 22 w barwach PKP Cargo oraz EU 07 - 342 (InterCity)

Podczas wystawy odbędzie się premiera sprzedaży modelu — w skali 1/87 — lokomotywy ET 22 w barwach PKP Cargo oraz EU 07 - 342 (InterCity)

Autor zdjęcia: Damian Sikorski

— Jesteśmy jedną z największych tego typu wystaw w kraju, a na pewno w naszym województwie. Do tego, jako nieliczni, nie pobieramy opłat za wstęp na naszą imprezę — mówi Damian Sikorski, który zaprasza wraz z nami na jubileuszową X Ogólnopolską Wystawę Modeli, do której dojdzie w najbliższy weekend (15-16 lipca) w ramach Dni Iławy.

— Aż ciężko uwierzyć, że nasza wystawa ma już 10-letnią historię — mówi Damian Sikorski podczas wizyty w naszej redakcji. Iławianin, który sam jest kolekcjonerem modeli, to pomysłodawca oraz organizator wystawy. Już od dekady do Iławy na jego zaproszenie z całego kraju przyjeżdżają miłośnicy miniaturowego świata.
— Do pierwszej edycji doszło w sali sportowej Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ulicy Kościuszki. Po dwóch pierwszych edycjach przestaliśmy pobierać opłaty za wstęp na naszą wystawę i tak pozostanie aż do mojej śmierci — żartuje Sikorski.

Kolejne wystawy odbywały się już w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Niepodległości, jednak teraz — w związku z jej remontem — organizator musiał poszukać nowego miejsca. Stanęło na tym, że jubileuszowa impreza odbędzie się w sali sportowej szkoły podstawowej nr 3 przy ul. Niepodległości, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie hali miejskiej.
— W związku z dość ograniczoną ilością miejsca, nie będziemy mogli rozłożyć zbyt wielu stanowisk. Jakoś jednak sobie poradzimy. Na korytarzu rozstawimy swoje zbiory samochodów, natomiast w samej sali rozstawiona będzie wielka, największa w historii naszej wystawy, makieta kolejowa o długości 80 metrów — planuje już Sikorski.

I właśnie makieta kolejowa jest często największą atrakcją iławskiego wydarzenia, zwłaszcza wśród dzieci. Okazuje się, że budowa takiej makiety oraz odpowiednie sterowanie składami kolejowymi to w takim samym stopniu zabawa, co poważne przedsięwzięcie.
— Na czas funkcjonowania takiej makiety trzeba ustalić szczegółowy rozkład jazdy wszystkich pociągów, a "maszyniści" porozumiewają się za pomocą telefonów, jak na prawdziwej kolei. Tu musi być wszystko precyzyjnie przeprowadzone — zauważa iławianin.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć unikatowe w skali świata modele samochodów i pociągów. Odbędzie się m.in. premiera sprzedaży modelu — w skali 1/87 — lokomotywy ET 22 w barwach PKP Cargo oraz EU 07 - 342 (InterCity).
— Jeśli chodzi o tę ostatnią jednostkę, to udało nam się z produkującą ją firmą Piko porozumieć w sprawie przyspieszenia premiery na rynku i EU 07 zadebiutuje w Iławie — zdradza organizator.
Być może w Iławie pokaże się także model ciężarówki Volvo F89 w skali 1/50.
— Łącznie zostało wyprodukowanych tylko 100 takich modeli, z czego na polskim rynku jest dostępnych zaledwie 20. Można się domyślić, że kosztuje bardzo dużo — tłumaczy Sikorski.

Wystawa to nie tylko zwiedzanie stanowisk z modelami, to też pojazdy w skali 1/1. W poprzednich edycjach przed halą ustawione były samochody ciężarowe, "modele" można było również zobaczyć na dworcu kolejowym Iława Główna. W tegorocznej edycji, z uwagi na brak miejsca, organizatorzy poprzestali tylko na sprowadzeniu na iławską stację kolejową lokomotywy SA 139, którą będzie można zobaczyć na peronie 3, tor 7 w sobotę od 10.00 do 15.00.

Sama wystawa odbywać się będzie w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 — 15.00 w SSP3. Zapraszamy w imieniu Damiana Sikorskiego. Wstęp, jak zwykle darmowy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.plFot. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy modeli jest iławianin Damian Sikorski
Fot: Mateusz Partyga
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages