Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

4. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka

2017-06-17 17:43:27 (ost. akt: 2017-06-19 13:33:04)

Autor zdjęcia: st. sierż. sztab. Krzysztof Zakreta

Pomysł zorganizowania sztafety biegowej wokół Jezioraka na dystansie 72 km zrodził się w 25. kwietnia 2014 roku we włoskiej miejscowości Rimini podczas pielgrzymki na kanonizację papieża Jana Pawła II.


Zamiar zorganizowania sztafety na jubileusz 65-lecia utworzenia Zakładu Karnego w Iławie został przedstawiony dyrektorowi zakładu mjr Piotrowi Klimasowi i na jego realizacje otrzymałem zielone światło. Byłem świadomy z oryginalności i trudności przedsięwzięcia. Jako podróżnik rowerowy i autor książki „Kierunek: Pojezierze Iławskie”, doskonale znający bliższe i dalsze okolice Iławy, opracowałem trasę biegu, którą następnie przemierzyłem rowerem, aby zmierzyć odcinki i ustalić miejsca zmian sztafety. Wówczas dyrektor zakładu do przewiezienia biegaczy na miejsca zmian sztafety udostępnił autobus więźniarkę. Niestety, niewiele z niego było widać.

Od drugiej sztafety do przewozu uczestników wynajmujemy autobus, z którego podziwiamy otaczające piękno i dopingujemy biegaczy. Pierwsza sztafeta organizowana była wyłącznie dla zatrudnionych w zakładzie karnym, dziś organizujemy ją dla obecnych i byłych funkcjonariuszy i pracowników zakładu karnego, członków ich rodzin, partnerów i gości oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych iławskich służb mundurowych. Każdy tu dla siebie znajdzie dystans do przebiegnięcia, od najmniejszego do prawie 38 kilometrów, a zmęczonych trudami zawsze podwiezie autobus. W pierwszej sztafecie zorganizowanej 15. czerwca 2014 roku udział wzięło 28 osób, w tym 15 biegaczy. W sztafecie również biorą udział rowerzyści, którzy asystują biegaczom, podają wodę, napoje i wspierają ich sportowym dopingiem.

W niedzielę 11. czerwca, przed bramą zakładu karnego zgromadziło się 77 osób, w tym 40 biegaczy. Krótka rozgrzewka, pamiątkowe zdjęcie z dyrektorem zakładu karnego mjr Jarosławem Stawskim i o godzinie 9.00 sygnałem iławskiej flagi rozpoczęła się sztafeta. Trasa wiodła ulicami 1-go Maja, Mickiewicza do iławskiego basenu, którą z flagą Iławy pokonują wszyscy uczestnicy. Od basenu biegną wyznaczeni biegacze, a pozostałych autobus dowozi i zbiera w miejsca zmian sztafety. Trasa przebiega przez malownicze miejscowości: Siemiany, Jerzwałd, Dobrzyki, Śliwę, Boreczno, Sąpy, Makowo, Szałkowo do Iławy. Bulwarem nad dużym Jeziorakiem, ulicą Niepodległości, Sienkiewicza biegniemy do parkingu restauracji „Kaper”. Od tego miejsca do restauracji „Stary Tartak” w towarzystwie rowerzystów ponownie biegną wszyscy uczestnicy.

Pierwsza sztafeta dystans 72 km pokonała w czasie 6 h 02 minuty, podczas ostatniej sztafety, biegacze cały Jeziorak pokonali w 5 godzin i 42 minuty, co daje średnią prędkość 12,58 km/h, czyli 4:46.23 minut na kilometr. Pięciu biegaczy pokonało dystans 20 km, sierż. Tomasz Klinicki 30 km, a por. Krzysztof Otremba przebiegł prawie 38 kilometrów. W czasie sztafety wszyscy biegacze pokonali ponad 335 km, które jest sumą wylanego potu i radości z osiągniętego celu.

W trakcie sztafety biegacze i rowerzyści złożyli autografy na pamiątkowej płaskorzeźbie, która zostanie przekazana na aukcję 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Pierwsza sztafeta organizowana w 2014 roku zakończyła się przed bramą zakładu karnego. Uczestników przedsięwzięcia dyrektor jednostki zaprosił na grochówkę do więziennej sali widzeń. Od drugiej sztafety sportowe zmagania kończymy przed restauracją „Stary Tartak”. Dzięki sponsorom na uczestników czekały medale, pamiątkowe zdjęcia, przepyszna grochówka i kiełbasa z grilla serwowana przez mistrza kuchni por. Roberta Szydłowskiego. W tym roku kulinarną ucztę wzbogacił występ iławskiego zespół „The Good Times”, co wzbudziło duże zainteresowanie przechodniów i wodniaków.

Niezmiernie cieszy fakt, że z roku na rok przybywa chętnych biegaczy i rowerzystów do poznania smaku pokonanego Jezioraka a pierwsi chętni do udziału w przyszłorocznej 5. sztafecie już wyrazili swoją deklarację.

Uczestnictwo w sztafecie to zmagania sportowe, ale również świetna zabawa połączona z delektowaniem się krajobrazami najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak i Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. To również propagowanie walorów turystycznych i krajobrazowych powiatu iławskiego, miasta i gminy Iława. Sztafeta ma na celu podnoszenie sprawności fizycznej oraz promowanie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia i formy spędzania wolnego czasu. To integracja zawodowa, rodzinna i społeczna iławskich służb mundurowych, a przede wszystkim uczczenie 68 jubileuszu utworzenia w Iławie jednostki penitencjarnej.

Dzięki wsparciu dyrekcji i kierownictwa Zakładu Karnego oraz sponsorów: Urzędu Miasta Iława, Iławskiego Centrum Turystyki, Sportu i Rekreacji, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zarządu Terenowego przy Zakładzie Karnym w Iławie oraz Agencji Reklamy i Promocji Art-Studio Beaty Ambroziak od 2 lat do udziału w sztafecie zapraszamy iławskie służby mundurowe.

Dzień startu sztafety powoli staje się sportowym świętem iławskich służb mundurowych. To niezwykłe święto w sportowym wydaniu już niedługo, zapraszamy w niedzielę 10. czerwca 2018 roku.

„Sponsorom dziękujemy za wsparcie imprezy,
Dyrekcji, że w nasze możliwości wierzy.
Uczestnikom zdrówka wiele życzymy,
I pamiętajcie że!
Za rok się na sztafecie widzimy!

Bo jak nie my to kto?
Bo jak nie my to nikt!
Z nami rekordy bij,
Ruszaj na sztafetę wkrótce!”

Gratulujemy uczestnikom!!!
Dziękujemy organizatorom!!!


Iława, dn. 17. czerwca 2017 r.
st. sierż. sztab. Krzysztof Zakreta
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages