Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Lasek miejski i Wyspa Młyńska z milionowymi dofinansowaniami z unii europejskiej!

2017-06-01 11:43:08 (ost. akt: 2017-06-01 12:20:59)
Lasek miejski może być doskonałym miejscem odpoczynku, tu akurat projekt tarasu widokowego

Lasek miejski może być doskonałym miejscem odpoczynku, tu akurat projekt tarasu widokowego

Autor zdjęcia: materiały UM Iława

Gdy rok temu pisaliśmy o pomyśle dotyczącym rewitalizacji lasku miejskiego za stadionem przy ul. Sienkiewicza w Iławie, niektórzy mogli uznać to za abstrakcję, a część w ogóle zastanawiała się, o jaki obszar chodzi. Tymczasem ten — naszym zdaniem — świetny projekt może rzeczywiście doczekać się realizacji, a pomóc w tym ma dofinansowanie, które przyznał właśnie zarząd województwa. Do tego z kasy unijnej w dużej mierze zostanie wykonana kolejna inwestycja związana już z terenem przy rzece Iławka (fragment tzw. Wyspy Młyńskiej).

LASEK MIEJSKI I OKOLICE — TAK TU WYGLĄDA TERAZ

— Tak rzeczywiście było: gdy publicznie mówiłem o pomysłach rewitalizacji lasku miejskiego i wyspy tuż przy rzecze Iławka, wiele osób twierdziło, że to jakaś abstrakcja — wspomina Adam Żyliński, burmistrz Iławy.

Lasek mógłby być doskonałym miejscem odpoczynku, ale też sportu i rekreacji (zaplanowano m.in. ścieżki rowerowe oraz trasę do jazdy grawitacyjnej, tzw. single track).
17 maja poprzedniego roku na naszym portalu pojawił się artykuł "Lasek Miejski może odzyskać dawny blask. To byłaby duża atrakcja Iławy" [przeczytaj]. Prawie dokładnie rok po tym zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął decyzję, że inwestycja ta zostanie dofinansowana kwotą ponad trzech i pół miliona złotych.

LASEK MIEJSKI — TAK TU BĘDZIE?
(wstępna wizualizacja)

Ponadto do Iławy mają trafić także prawie 4 miliony złotych dofinansowania na wykonanie fragmentu dużej inwestycji związanej z rzeką Iławka i jej okolicami. Na pierwszy ogień idzie tzw. Wyspa Młyńska, czyli zapomniany od lat teren pomiędzy dawnym młynem Edwarda a jazem na rzece przy ul. Ostródzkiej (obszar w kierunku południowym, do jeziora Iławskiego). Obecnie znajdują się na nim ogrody działkowe.

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA WYSPY MŁYŃSKIEJ

— Trzeba pamiętać, że to tylko element pewnej całości. Rzeka Iławka i jej okolice to piękne miejsce, o które trzeba odpowiednio zadbać i przystosować do rekreacyjnych i wypoczynkowych potrzeb mieszkańców — dodaje burmistrz.
— W dalszych planach, o czym już informowaliśmy, mamy ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż rzeki w stronę wiaduktu kolejowego na trasie Iława — Olsztyn — zapowiada burmistrz Żyliński.
Szlak ten byłby kontynuacją istniejącej już od kilku lat ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej brzegami Jezioraka i Iławki od osiedla Lipowy Dwór aż do drogi krajowej nr 16, właśnie w sąsiedztwo młyna i jazu. Trzeba przyznać, że budowa tej ścieżki była kapitalnym pomysłem, z tej trasy korzysta mnóstwo iławian i nie tylko.

— Obie te inwestycje, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, musimy zrealizować do lata przyszłego roku, nie ma innej możliwości — zaznacza Adam Żyliński.

Z decyzji zarządu województwa cieszą się już urzędnicy iławskiego ratusza, którzy na swoim portalu informują:
— Z przyjemnością informujemy, że uchwałą Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego spośród zatwierdzonych projektów (wybranych do dofinansowania w ramach konkursu) znalazły się dwa przedsięwzięcia Gminy Miejskiej Iława. "Rewitalizacja lasu komunalnego przy ul. Sienkiewicza" i I etap "Zagospodarowania turystycznego brzegów rzeki Iławki i jeziora Iławskiego". W przypadku lasku miejskiego dofinansowanie wynosi ponad 3,5 mln zł, a w przypadku rzeki Iławki na I etap (fragment Wyspy Młyńskiej) otrzymamy niecałe 4 mln zł. Ponadto na pierwszym rezerwowym miejscu znalazł się nasz kolejny projekt: „Budowa tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą wzdłuż rzeki Iławki" — czytamy w komunikacie.

Okazuje się, że urząd miasta może jeszcze otrzymać kolejne subwencje, m.in. zwrot części środków wydanych na głośno komentowaną (krytykowaną) fontannę przy ul. Królowej Jadwigi, tuż przy Małym Jezioraku i galerii handlowej. Koszt jej powstania wyniósł w przybliżeniu 800 tys. zł.

— Czekamy na rozstrzygnięcia konkursu jeszcze w czerwcu, dotyczącego rewitalizacji obszaru skupionego przy ul. Jasielskiej, ewentualnego zwrotu ponad 80% kosztów budowy fontanny i skweru przy ul. Królowej Jadwigi i dofinansowanie galerii pomiędzy SSP3, a ratuszem. O wynikach natychmiast poinformujemy mieszkańców — czytamy na stronie internetowej urzędu miasta.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages