Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Bardzo dobry start Agaty Barwińskiej w Pucharze Europy! "Chcę pozostać w światowej czołówce na dłużej"

2017-05-31 12:43:14 (ost. akt: 2017-05-31 21:09:22)
Agata Barwińska mocno puka do drzwi światowej czołówki żeglarek klasy laser radial

Agata Barwińska mocno puka do drzwi światowej czołówki żeglarek klasy laser radial

Autor zdjęcia: Bogee Toth/sailcoachphotography

Kolejne regaty i kolejny start w wyścigu medalowym najważniejszej grupy, czyli złotej. A to oznacza bardzo wysoką formę. Podczas zawodów Pucharu Europy, w których tak naprawdę startowała światowa czołówka żeglarek pływających w klasie laser radial, iławianka Agata Barwińska zajęła dziewiąte miejsce. Na słowa uznania zasługuje też jej młodsza koleżanka z klubu, Wiktoria Gołębiowska, dla której był to pierwszy start w międzynarodowych regatach seniorek.

O zawodniczce MOS-u Iława pisaliśmy w tym roku często i prawie zawsze dobrze. Bo jak tu nie doceniać pracy wykonanej przez Agatę i jej trenera Wojciecha Janusza, która teraz daje efekty w postaci bardzo dobrych startów?
Po udanych regatach Pucharu Świata we francuskim Hyeres (5 miejsce) oraz po zdobyciu pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego teraz przyszła pora na zawody Pucharu Europy, które odbywały się w holenderskim Medemblik.

Walcząc z mistrzynią olimpijską
— Warunki do żeglowania nie były łatwe. Na akwenie mocno kręciło dlatego, że jest to on zamknięty i otoczony z każdej strony, trochę jak jezioro — tłumaczy Agata Barwińska. Rywalizacja miała charakter otwarty — z nazwy Puchar Europy a w rzeczywistości startowały w nim żeglarki z całego świata.

— Do Holandii przyjechała, za wyjątkiem kilku zawodniczek, światowa czołówka dziewczyn pływających na laserach. Nie brakowało na przykład mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro, Holenderki Marit Bouwmeester czy brązowej medalistki tej samej imprezy, Dunki Anne-Marie Rindom. Było więc z kim rywalizować — mówi iławianka.

A że forma jest odpowiednia, a umiejętności nie brakuje, to i są argumenty aby bić się o czołowe miejsca. W ramach PE odbyło się dziewięć wyścigów, w tym jeden medalowy. Barwińska zajmowała kolejno miejsca: 10, 2, 6, 6, (26 — najgorszy wynik, odrzucony przy tworzeniu klasyfikacji), 3, 15, 12, 20. Takie rezultaty pozwoliły na zajęcie dziewiątego miejsca w międzynarodowej stawce najlepszych żeglarek tej klasy na świecie.

Kolejny talent wychowany
na wodach Jezioraka

— Ostatnio pływa mi się bardzo dobrze, o czym świadczą wyniki. Coraz częściej rywalizuję na równi z przeciwniczkami ze światowej czołówki, w której chce się zadomowić na dłużej — dodaje Agata. Jej ostatni start bardzo pozytywnie ocenia trener Janusz. Podobnie zresztą ma się sprawa z występem Wiktorii Gołębiowskiej, kolejnego wodnego talentu wychowanego na Jezioraku. Zawodniczka MOS-u była 38 w klasyfikacji generalnej, w swojej srebrnej grupie zajęła czwarte miejsce. A trzeba pamiętać, że Gołębiowska to jeszcze juniorka!
— Dla Wiktorii był to debiut w międzynarodowych regatach seniorek. Moim zdaniem, spisała się bardzo dobrze — ocenia swą młodszą koleżankę Barwińska.

W sierpniu mistrzostwa świata
Najważniejsze starty dopiero przed Agatą: w sierpniu mistrzostwa świata, także w Medemblik, a w październiku mistrzostwa Europy w Barcelonie.
— Do kolejnych ważnych regat mam więc jeszcze prawie trzy miesiące. Po Pucharze Europy jestem trochę zmęczona, chciałam trochę odpocząć i właśnie opracowujemy z trenerem Wojtkiem Januszem plan przygotowań do MŚ i ME. Trzy miesiące to jednak bardzo długo, pewnie więc jeszcze do czasu zawodów w Medemblik gdzieś wystartuje — planuje już Barwińska.

KLASYFIKACJA PUCHARY EUROPY W MEDEMBLIK
Klasa laser radial
1. Manami Doi (Japonia)
2. Marit Bouwmeester (Holandia)
3. Silvia Zennaro (Włochy)
...
9. Agata Barwińska (Polska, MOS SSW Iława)
...
38. Wiktoria Gołębiowska (Polska, MOS SSW Iława)

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages