Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Dwie ulice Gajerka do remontu jeszcze w tym roku. Pozostałe czekają...

2017-05-30 10:29:42 (ost. akt: 2017-05-30 11:15:01)
Radny Janusz Zaborowski oraz Teresa Kalwas z iławskiego Gajerka na jednym z łączników ulic (Gdańska-Chełmińska), który zostanie wyremontowany

Radny Janusz Zaborowski oraz Teresa Kalwas z iławskiego Gajerka na jednym z łączników ulic (Gdańska-Chełmińska), który zostanie wyremontowany

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Mowa jest właściwie o dwóch łącznikach dróg — pomiędzy ulicami Gdańską i Chełmińską oraz między Chełmińską a Grudziądzką. — To przede wszystkim zasługa pani Teresy Kalwas, mieszkanki Gajerka, która od dłuższego czasu walczy o remont tych dziurawych, gruntowych dróg — mówi radny Janusz Zaborowski.Mieszkający na Gajerku radny Zaborowski o sprawę remontu łączników ulic na iławskim osiedlu pytał burmistrza Adama Żylińskiego kilkakrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Także podczas wczorajszej (poniedziałek 29 maja) sesji miejskiej.

Burmistrz Żyliński zapowiedział, że do remontu dwóch odcinków — pomiędzy ulicami Gdańską i Chełmińską oraz między Chełmińską a Grudziądzką — dojdzie jeszcze w tym roku i przed końcem 2017 mają zostać zakończone.
— To zapomniane uliczki Iławy, o które w końcu trzeba było zadbać. Mieszkańcy uskarżali się na ich stan już od lat. Teraz w końcu doczekali się remontu — mówi Janusz Zaborowski.

Mieszkańcy Gajerka, których domy znajdują się przy łącznikach, narzekają przede wszystkim na kurz i pył, które "atakują" ich działki i budynki.
— Problem pojawiał się także podczas deszczu, niekoniecznie intensywnego. Woda zalewała nasze posesje oraz znajdujące się poniżej poziomu drogi garaże — mówi Teresa Kalwas z ul. Chełmińskiej. Mieszkanka Gajerka dodaje także, że felerna jest nawierzchnia drogi. W dużej mierze są to kamyki, które podczas przejazdu samochodu spod kół auta odlatują na boki.
— Przy krótkim łączniku pomiędzy Gdańską i Chełmińską są aż dwie firmy, do których samochodami codziennie przyjeżdżają klienci. Ta droga jest więc mocno eksploatowana — zauważa radny Zaborowski.

•••
Przetarg na wykonanie prac wygrała iławska firma Spomer. Koszt remontu łącznika pomiędzy Gdańską a Chełmińską wyniesie niewiele ponad 103 tysiące zł. Nowa nawierzchnia łącznika pomiędzy Chełmińską a Grudziądzką to 126 tys. zł (ten odcinek jest dłuższy i szerszy, stąd różnica w kwocie). Jak nam mówił Roman Radtke, kierownik wydziału planowania, inwestycji i monitoringu w iławskim ratuszu, obie drogi będą miały nawierzchnię z kostki brukowej.

A kiedy początek i koniec prac? Bo na przykład jedna z mieszkanek ulicy Chełmińskiej mówiła nam podczas wizyty na Gajerku, że jej córka wychodzi za mąż we wrześniu i najlepiej byłoby, gdy prace zakończyły się do tej pory. Chyba jednak nic z tego...
1 czerwca podpisujemy umowę z wykonawcą, wówczas poznamy dokładny harmonogram prac. Wiadomo na pewno, że zostaną one wykonane do 30 października tego roku — odpowiada Radtke.
— Trzeba pamiętać, że w ramach tego bloku zadań wykonane zostanie także połączenie ulicy Boczno-Górnej z ulicą Marii Curie-Skłodowskiej, nową nawierzchnię otrzyma ulica Morelowa a zadbamy także o zaplecze lokali usługowo-handlowych przy ulicy Jana III Sobieskiego, tuż przy budynku nowego sądu — wymienia kierownik wydziału planowania, inwestycji i monitoringu.

•••
Wracamy na Gajerek, gdzie na remont czeka jeszcze sporo ulic. O ile na Brodnickiej (o nią także podczas sesji pytał radny Zaborowski) prac wymaga tylko chodnik, to już na Sztumskiej czy Działdowskiej do wymiany nadaje się także sama ulica, nie tylko chodniki, po których bardzo ciężko się poruszać (dobrym testem jest przejazd wózkiem dziecięcym — spróbujcie).
— Mieszkańcy tej części Gajerka także dopytują, kiedy to ratusz zadba o ich ulice. Na razie jednak muszą poczekać — zauważa Zaborowski.

A my ze swej strony do listy niezbędnych inwestycji drogowych na Gajerku dodamy konieczność wykonania chodnika tuż przy ulicy Bydgoskiej (łącznik z ulicą Grudziądzką). Pędzące auta zagrażają pieszym, którzy wobec braku chodnika muszą chodzić ulicą.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages