Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Regaty International Waterbike Regatta - imprezy tej rangi na Jezioraku jeszcze nie było

2017-05-14 15:00:00 (ost. akt: 2017-05-11 12:31:29)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Już prawie 400 osób potwierdziło swój udział w regatach International Waterbike Regatta Jeziorak 2017, które w dniach od 24 do 28 maja odbywać się będą na wodach najdłuższego jeziora w Polsce. To jednak nie koniec wydarzeń, przewidzianych na ostatni weekend maja. Wiadomo już, że w piątek 26 maja także nad Jeziorakiem odbędzie się konferencja „Ekonomia wody na Warmii i Mazurach”.

W konferencji udział wezmą naukowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy. W roli prelegentów wystąpią między innymi prof. Janusz Kozak z Politechniki Gdańskiej, Michał Bąk z Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego czy Marcin Kemski z Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Samorząd reprezentować będą Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Marek Polański i Andrzej Wiczkowski – starostowie powiatów iławskiego i ostródzkiego.
Uczestnicy konferencji rozmawiać będą między innymi o kształceniu kadr dla polskiego przemysłu jachtowego, oczekiwaniach przedsiębiorców w kształceniu nowoczesnej kadry dla branży jachtowej i dobrych praktykach we współpracy w tym obszarze na linii biznes-samorząd.
Głównym organizatorem konferencji jest Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie www.wrota.warmia.mazury.pl.


Bartosz Puchowski zna Jeziorak jak własną kieszeń

Rozmowa z Bartoszem Puchowskim, młodym przedsiębiorcą, jedną z osób zaangażowanych w organizację prestiżowych regat International Waterbike Regatta Jeziorak 2017.


Bartosz Puchowski w skonstruowanej przez siebie regatowej łodzi solarnej, którą będzie można zobaczyć w porcie w Iławie

Choć na co dzień związany jest z Gdańskiem, Jeziorak zna jak własną kieszeń. Bywał tu jeszcze jako student Politechniki Gdańskiej, dziś w wolnych chwilach wypoczywa z rodziną i przyjaciółmi. Jest właścicielem stoczni, która specjalizuje się w budowie łodzi sportowych i luksusowych jachtów. Ma też swój wkład w budowę polskiego supersamochodu sportowego klasy GT. Bartosz Puchowski – absolwent Politechniki Gdańskiej i młody przedsiębiorca z Trójmiasta jest jedną z osób zaangażowanych w organizację prestiżowych regat International Waterbike Regatta Jeziorak 2017, które w dniach od 24 do 28 maja odbywać się będą na najdłuższym jeziorze w Polsce.

Życie Powiatu Iławskiego: - Będzie to już druga duża impreza organizowana w ciągu ostatnich kilku lat przez Politechnikę Gdańską na Jezioraku. W 2013 roku odbywały się tu regaty łodzi solarnych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, ale też mediów. W tym roku gościć będziemy jednostki napędzane siłą mięśni. Co wyróżnia International Watebike Regatta na tle innych regat, które w tym roku odbywać się będą w tej części Polski?

Bartosz Puchowski: - Byłem w Iławie w 2013 roku. Regaty łodzi solarnych, które zorganizowaliśmy na Jezioraku, uzyskały bardzo wysokie oceny uczestników. Między innymi dlatego wróciliśmy tu po kilku latach. W naszych staraniach o uzyskanie praw do organizacji regat International Waterbike Regatta wspomogła nas załoga nowego portu śródlądowego, który pełnić będzie funkcję bazy całego wydarzenia. Regaty IWR to duża impreza, z historią. Politechnika Gdańska uczestniczy w niej od lat. Teraz po raz kolejny będzie mogła się sprawdzić także jako organizator. W regatach udział biorą studenci i naukowcy z uczelni technicznych z całej Europy. Na Jezioraku pojawią się prototypowe łodzie z nietypowymi napędami. Jednym słowem - będzie na co popatrzeć.


Ostatnie edycje IWR odbywały się w Berlinie, Wiedniu i Zagrzebiu. Czy Jeziorak wraz z portem, który będzie bazą regat, jest w stanie sprostać oczekiwaniom uczestników tego prestiżowego wydarzenia?
- Jeziorak to idealne miejsce na organizację tak dużej imprezy. Dziś już wiemy, że weźmie w niej udział około 400 osób z całej Europy. Dużą zaletą jest nowoczesny port z całym zapleczem - zarówno z punktu widzenia uczestników, jak też widzów. Trzeba szczerze powiedzieć, że bez tego obiektu trudno byłoby jednak o prawa do organizacji regat, tym bardziej cieszy nas zaangażowanie samorządu powiatu. Jeśli zaś chodzi o sam akwen, to Jeziorak daje możliwość rozegrania konkurencji, o których w innych miejscach moglibyśmy tylko pomarzyć. Mam na myśli na przykład wyścig na długim dystansie. Uczestnicy opłyną wyspę Wielką Żuławę, następnie skierują się na Mały Jeziorak i wrócą w okolice portu. Będzie to jeden z najdłuższych odcinków w historii regat.

Czy mieszkańcy powiatu i turyści będą mogli przyglądać się zmaganiom studentów i naukowców?
- Mamy nadzieję, że tak będzie. Najbardziej atrakcyjny będzie 27 maja, czyli dzień finałowych wyścigów. Do dyspozycji widzów będzie między innymi pomost spacerowy w porcie. Rozważamy też możliwość skorzystania z pomostu plaży.

Gdyby jednym zdaniem miał Pan zachęcić mieszkańców powiatu do obserwowania regat International Waterbike Regatta Jeziorak 2017, to co by Pan powiedział?
- Imprezy tej rangi na Jezioraku jeszcze nie było. To po pierwsze. Po drugie warto zobaczyć nietypowe jednostki w akcji. Studenci wraz z opiekunami pracowali nad nimi wiele miesięcy, niektóre konstrukcje dopracowywano latami. Poza tym dla tych wszystkich, którzy nie byli jeszcze w porcie, to dobra okazja, by zobaczyć nowy obiekt. Myślę, że nie wszyscy mieszkańcy Iławy i okolic doceniają rolę i wagę tego miejsca dla dalszego rozwoju turystyki w tej części Warmii i Mazur.


Choć jest Pan związany z Gdańskiem, nad Jeziorakiem spędzał Pan sporo czasu, jeszcze jako student Politechniki Gdańskiej. Z czym kojarzy się Panu okolica? I czy wciąż studenci politechniki odbywają praktyki w Iławie?
- Praktyki nad Jeziorakiem odbywają się nadal. Co więcej - cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród studentów. Mi Jeziorak kojarzy się z malowniczymi zatoczkami oraz spokojem na wodzie. To idealne miejsce na wakacje pod żaglami w grodzi rodziny i przyjaciół. Mam tu swoje ulubione zakątki.


Jest Pan właścicielem stoczni, która specjalizuje się w budowie łodzi sportowych, nietypowych i luksusowych jachtów. Jedną z Pana konstrukcji będziemy mogli zobaczyć w trakcie regat - będzie to łódź solarna. Proszę powiedzieć o niej coś więcej.
- Podczas regat zademonstrujemy naszą regatową łódź solarną, która w 2014 roku wygrała Mistrzostwa Świata w Holandii w klasie A. Jest to jednostka zaprojektowana i zbudowana przez stocznię Cree Yacht, która ma wieloletnie sukcesy i doświadczenie w budowaniu zaawansowanych jachtów.


Naukowcy mówią, że jest Pan jednym z najzdolniejszych studentów, jacy opuścili mury Politechniki Gdańskiej. Ma Pan swój wkład w budowę polskiego supersamochodu sportowego klasy GT. Jak znajduje Pan czas na to, by dodatkowo angażować się w organizację takich przedsięwzięć, jak International Waterbike Regatta?
- Gdyby nie Politechnika Gdańska nie byłbym tam, gdzie jestem. Jako młody przedsiębiorca zawsze staram się pomóc studentom zarówno wiedzą teoretyczną jak i praktyczną. Wiem, jak ważna jest pomoc w zdobywaniu wiedzy. Mam przez to nadzieję, iż polski przemysł stoczniowy będzie miał do dyspozycji lepiej wykształconą i pełną zaangażowania kadrę. Cieszy mnie, że samorząd powiatu przyczynił się do tego, by w trakcie regat odbywała się konferencja poświęcona ekonomii wody. W jej trakcie poruszone zostanie niezwykle ważne zagadnienie dotyczące kształcenia nowoczesnej kadry dla branży jachtowej.


26 i 27 maja z portu śródlądowego w TVN24 i TVN24 BiS nadawana będzie prognoza pogody


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages