Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Trzy lata bezwzględnego więzienia dla bandyty, przez którego Iza Gosik straciła oko!

2017-04-27 14:15:14 (ost. akt: 2017-04-27 15:07:11)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Po dziesięciu długich miesiącach Izabela Gosik doczekała się sprawiedliwości. Iławski sąd skazał dziś na kary więzienia trzech chuliganów (czwarty ma wyrok w zawieszeniu), którzy są odpowiedzialni za rozpętanie awantury w pizzerii. Iza, pracująca w lokalu jako kelnerka, przez jednego z nich została rzucona butelką po piwie, co spowodowało straszne obrażenia: młoda dziewczyna straciła prawe oko. Najdłużej za kratami posiedzi właśnie Michał A., który trafił w iławiankę. Na jednej z ostatnich rozpraw 22-latek płacząc przepraszał Izę za swoją bezmyślność.Trzy lata bezwzględnego więzienia, do tego 130 tysięcy złotych zadośćuczynienia oraz ponad 4 tys zł odszkodowania — to wyrok, jaki usłyszał 22-latek z powiatu rypińskiego. To właśnie przez niego Iza Gosik cierpi od prawie roku, to przez jego chuligański czyn straciła oko.

Były już pracownik wesołego miasteczka, który wraz z kompanami z pracy rozpętał zadymę w iławskiej pizzerii, odpowiadał za popełnienie przestępstwa o którym mowa w artykule 156 kodeksu karnego. Paragraf 1, punkt 2 mówi, że "Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."


Iza Gosik, mimo tragedii jaka ją spotkała, nie poddaje się i walczy o normalne życie
Fot: Mateusz Partyga


— W wyniku tego zdarzenia pani Gosik straciła oko, więc tak naprawdę żaden wyrok nie będzie w pełni satysfakcjonujący. Moja klientka akceptuje jednak werdykt wydany przez sąd — mówi Maciej Skrzeczkowski, adwokat reprezentujący iławiankę.

Dziś (czwartek, 27. kwietnia) w sądzie przy ul. Kopernika w Iławie odczytano także wyroki dla pozostałych chuliganów, którzy w czerwcową noc rozpętali awanturę w pizzerii. Wszyscy pochodzą, podobnie jak Michał A., z powiatu rypińskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Kary są już mniejsze i nie dotyczą ataku na pracownicę, tylko na szefa pizzerii, który został dość mocno poturbowany (art. 158 KK — udział w bójce lub pobiciu).


Sędzia Tomasz Charzewski podczas uzasadniania wyroków
Fot: Mateusz Partyga


Mariusz R., który miał już na koncie podobny wyrok, a więc jest recydywistą, trafi do więzienia na półtora roku. Adriana J. czeka rok odsiadki, a najmłodszemu z grona oskarżonych i mającemu najmniejszy wpływ na przebieg całego zdarzenia Sylwestrowi F. zawieszono wykonanie ośmiomiesięcznej kary na okres dwóch lat. Żaden z nich nie był obecny na sali rozpraw podczas odczytywania wyroku.

Prowadzący sprawę sędzia Tomasz Charzewski podczas uzasadniania wyroków odniósł się do zachowania trzech mężczyzn skazanych na kary więzienia.
— Biorąc pod uwagę fakt, że byli pod działaniem alkoholu, znajdowali się w miejscu publicznym, bo za takie trzeba uznać pizzerię oraz, że wykorzystali przewagę nad szefem lokalu, sąd uznał, że tylko kara bezwzględnego pozbawienia wolności będzie adekwatna do tego czynu — mówił sędzia Charzewski, który dodał także, że na jednej z ostatnich rozpraw Michał A. płakał i przepraszał Izę.

Oskarżeni dobrowolnie poddali się karze, obrona nie będzie więc raczej składała odwołania od tych wyroków.


Izę Gosik przed sądem reprezentował adwokat Maciej Skrzeczkowski z Iławy
Fot: Mateusz Partyga


•••
O tragicznym zdarzeniu, którego ofiarą stała się młoda kobieta, piszemy już od kilku dobrych miesięcy. Przypomnijmy jednak szczegóły: 21. czerwca 2016 roku pracownicy objazdowego wesołego miasteczka przyszli późnym wieczorem do pizzerii w centrum Iławy, gdzie wywołali bójkę. Najbardziej ucierpiała pracownica lokalu Izabela Gosik, która przez jednego z klientów została trafiona w twarz butelką po piwie. Obrażenia iławianki były bardzo poważne. Szybka operacja uratowała życie, jednak nie było szans, aby uratować prawe oko.

Iza ciągle walczy o powrót do normalnego życia, stara się o odpowiednią dla niej protezę gałki ocznej, przechodzi leczenie. Równie ważne było dla niej jednak to, aby sprawcy odpowiedzieli za swój czyn i stanęli przed sądem. Przez kilka miesięcy w tej sprawie za dużo się nie działo. Tuż po zdarzeniu podejrzani zostali przesłuchani przez policję, a następnie wypuszczono ich na wolność.
Przełom nastąpił jednak na początku tego roku, tuż po opublikowaniu na naszych łamach kolejnego artykułu ("Rzucił w nią butelką, wciąż jest bezkarny. Iławianka walczy o sprawiedliwość i normalne życie").

Jan Wierzbicki, szef prokuratury rejonowej w Iławie, postanowił wydać nakaz zatrzymania głównego podejrzanego, który miał spowodować opłakane w skutkach obrażenia u pracownicy pizzerii.
— Do zatrzymania doszło we wtorek 10. stycznia w mieszkaniu podejrzanego. Pochodzi on z województwa kujawsko-pomorskiego, z powiatu rypińskiego. Urodził się w 1995 roku — mówił nam wówczas Jan Wierzbicki.

Od momentu zatrzymania podejrzany przebywał w areszcie śledczym, którego nie opuścił do tej pory. Teraz czekają go kolejne miesiące odsiadki, jednak okres przebywania w areszcie zostanie zaliczony na poczet kary.

Obrońcy wnioskowali o to, aby skazany opuścił areszt do momentu uprawomocnienia się wyroku, jednak nie godził się na to adwokat Skrzeczkowski oraz prokurator Aneta Brodnicka, którzy obawiają się, że Michał A. może najzwyczajniej czmychnąć z kraju i uniknąć więzienia. Takiego samego zdania musiał być sędzia Charzewski: 22-latek nie wyjdzie z aresztu i do momentu uprawomocnienia się wyroku, będzie za kratkami.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kazik #2233622 | 81.190.*.* 28 kwi 2017 13:01

  Wyrazy,szacunku,dla prokuratora ,chyba jestes kolega ,tego buca,ktory,skrzywdzil ,ta dziewczyne,do konca zycia,robiac,z niej,kaleke,skoro jestes zadowolony,z tak smiesznie ,niskiego wyroku, trzy lata,to siedza ,za jazde po pijaku rowerem,a to sa kpiny,najmarniej,szesc,siedem,lat burak powinien,dostac

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jasiek #2233621 | 88.156.*.* 28 kwi 2017 13:00

  Jak to jest,że bandziorów przedstawia się inicjałami ,a poszkodowanych pełnym nazwiskiem i imieniem ? Chyba po to by bandzior po wyjściu z więzienia mógł odszukać "sprawcę" jego uwięzienia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ox #2233451 | 94.254.*.* 28 kwi 2017 10:10

  Wyrazy szacunku dla Prokuratora .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lxx #2233396 | 89.229.*.* 28 kwi 2017 09:07

  Kiedy to się zmieni? Poszkodowaną widzi cały świat a sprawcę tylko sędzia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Powinni wszyscej #2233315 | 79.184.*.* 28 kwi 2017 07:39

  płacić teraz odszkodowanie tej dziewczynie do końca życia. Albo oko za oko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages