Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Nowe pomosty i nowe atrakcje nad Jeziorakiem w Porcie Iława [ZDJĘCIA]

2017-04-13 13:30:00 (ost. akt: 2017-04-13 13:14:41)
Pomosty dla kajakarzy

Pomosty dla kajakarzy

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Po dwóch latach funkcjonowania nowy port wzbogaci się o kolejne pomosty. Skorzystają z nich nie tylko żeglarze, ale też kajakarze. To jednak nie jedyna nowość, jaka od tego roku czeka na użytkowników portu.

Więcej miejsc i ułatwienia dla kajakarzy
Za budowę nowych pomostów - podobnie jak wcześniej za budowę portu - odpowiada Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane "IPB". Wartość inwestycji to 600 tysięcy złotych. Trwają w tej chwili starania, by zadanie - tak, jak budowę portu - współfinansowała Unia Europejska.

Pomost dla kajakarzy
Jako pierwszy, w sąsiedztwie slipu, powstaje pomost dla kajakarzy. Wyposażony on będzie w specjalną półkę cumowniczą, ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie z kajaka oraz jego wodowanie i wyciąganie z wody.

W trakcie ostatniego sezonu przyjęliśmy kilkanaście grup kajakarzy, którzy w naszym porcie kończyli bądź zaczynali wyprawy po Jezioraku - mówi bosman Mariusz Petlik. - Dzięki nowemu pomostowi w kolejnym sezonie tych grup będzie zdecydowanie więcej, tym bardziej, że kajakarze bardzo chętnie korzystają z naszego zaplecza, przede wszystkim z pryszniców i pralni - dodaje.Pozostałe dwa pomosty usytuowane będą równolegle do nabrzeża i stanowić będą jego obniżenie. Korzystać z nich będą nie tylko żeglarze, ale też podopieczni Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, który funkcjonuje na terenie portu. Łączna długość nowych pomostów wyniesie ponad 100 metrów.

Wszystko to przyczyni się do zwiększenia ilości miejsc cumowniczych na terenie portu - informuje Mariusz Petlik. - Jesteśmy w tej chwili najnowocześniejszą jednostką tego typu na całym szlaku Kanału Elbląskiego. Wodniacy chętnie do nas zaglądają, tym bardziej, że zawsze staramy się, by dla każdego znalazło się miejsce - dodaje.

Atrakcje, rejsy i ryba na tarasie
Warto przypomnieć, że Port Śródlądowy w Iławie to nie tylko miejsce dla wodniaków, ale też dla turystów wypoczywających na obszarze Pojezierza Iławskiego.
Na terenie portu funkcjonuje certyfikowane Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej, w którym zakupić można pamiątki i wydawnictwa związane z Jeziorakiem, a także zaplanować pobyt na terenie powiatu. Znajduje się tam też makieta Kanału Elbląskiego oraz Żeglarska Izba Pamięci z pamiątkami po żeglarzach. W zeszłym roku w okresie od kwietnia do października port odwiedziło 25 tysięcy osób.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, swoje przedstawicielstwo na terenie portu uruchomi Żegluga Ostródzko-Elbląska. Oznacza to, że w okresie wiosenno-letnim do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie statek rejsowy. Nie będzie to jednak "Bocian", jak do tej pory, a najprawdopodobniej większa i bardziej komfortowa "Czapla”. Statek cumować będzie przy pomoście spacerowym.

W przeciągu miesiąca na terenie portu otwarty zostanie też nowy punkt gastronomiczny.
Podpisaliśmy już umowę z nowym najemcą, który ma bardzo ambitne plany - informuje dyrektor portu Sławomir Ciszewski. — Wszystko wskazuje na to, że w porcie będzie można zjeść świeżą rybę z Jezioraka. I to nie w byle jakim miejscu, bo na tarasie, z którego rozpościera się przepiękny widok na najdłuższe jezioro w Polsce - dodaje.


Sala na wodzie i ślub nad wodą

Do dyspozycji użytkowników portu jest nowoczesna sala konferencyjna - jedyna w regionie tego typu sala na wodzie z własnym nagłośnieniem i sprzętem multimedialnym. Szczegóły dotyczące wynajmu sali dostępne są na stronie www.port-ilawa.pl.

Atrakcją sali jest system przesuwnych okien, który po zsunięciu skrzydeł pozwala na bezpośredni kontakt z wodą.

Od tego roku, w związku z wieloma zapytaniami, stworzono możliwość wynajęcia portu na potrzeby organizacji ślubu w plenerze.
Nawiązaliśmy kontakt z agencjami ślubnymi, które specjalizują się w organizacji tego typu wydarzeń - mówi Sławomir Ciszewski. - Rezerwowane są już pierwsze terminy. Ślub może odbyć się na pomoście, ale też na zadaszonym tarasie.

Mistrzostwa świata w porcie
Już za dwa miesiące, w dniach od 25 do 27 maja, w sąsiedztwie portu odbywać się będą międzynarodowe regaty International Waterbike Regatta Jeziorak 2017. To widowiskowe wyścigi prototypowych jednostek napędzanych siłą mięśni.

Swój udział w wydarzeniu wstępnie zapowiedziało 400 osób, głównie z Niemiec, Holandii, Turcji i Polski. Jak zapewniają organizatorzy, nad Jeziorakiem będzie można zobaczyć naprawdę ciekawe konstrukcje. Poprzednie edycje International Waterbike Regatta odbywały się między innymi w Berlinie, Wiedniu i Stambule. W Polsce do tej pory impreza odbywała się w Gdańsku i Szczecinie. Szczegółowe informacje na temat regat znaleźć można na stronie www.iwr2017.pl.

Źródło: Port Śródlądowy w IławiePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages