Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Dzięki tej powiatowej inwestycji straty ciepła będą ograniczone do minimum

2017-04-12 11:48:33 (ost. akt: 2017-04-12 12:10:54)
Kolektory słoneczne na dachu budynku ZS im. Ireny Kosmowskiej w Suszu

Kolektory słoneczne na dachu budynku ZS im. Ireny Kosmowskiej w Suszu

Autor zdjęcia: Starodstwo Powiatowe w Iławie

Wczoraj tj. 11 kwietnia, w Starostwie Powiatowym w Iławie odbyła się konferencja zamykająca projekt pod nazwą "Termomodernizacja powiatowych jednostek organizacyjnych Powiatu Iławskiego". Realizacja wszystkich przedsięwzięć znacznie poprawi efektywność energetyczną w budynkach użyteczności publicznej.


Dobiega końca realizacja projektu pn. „Termomodernizacja powiatowych jednostek organizacyjnych Powiatu Iławskiego”, który rozpoczął się w lipcu 2015 r. Na realizację zadania Powiat otrzymał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014/Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, w ramach Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

Inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania bez dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Realizacja projektu ze środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu przyczynia się do zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz do wzmocnienia stosunków dwustronnych pomiędzy państwem-darczyńcą a państwem-beneficjentem.

Potrzeba realizacji projektu wynikała z przeprowadzonej diagnozy sytuacji energetycznej 
w powiatowych jednostkach użyteczności publicznej. Uwzględniono również oczekiwania i potrzeby społeczne oraz konieczność wdrożenia polityk Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń.


Głównym celem inwestycji była poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej należących do Powiatu Iławskiego oraz wzrost energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wykonane prace inwestycyjne przyczynią się do ograniczenia emisji lub uniknięcia emisji CO2 o 922,99 Mg/rok. Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych wyniesie 785,43 MWh/rok.


Zakres projektu obejmował termomodernizację:
• Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie,
• Zespołu Szkół im. I. Kosmowskiej w Suszu,
• Zespołu Szkół im. Konstytucji 3-Maja w Iławie ,
oraz
• modernizację instalacji c.o. w budynku Starostwa Powiatowego w Iławie i montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku.
Obiekty poddane termomodernizacji nie były energooszczędne, co powodowało znaczne obciążenie budżetu samorządu. Ograniczenie strat ciepła poprzez termomodernizację (docieplenie przegród budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej), modernizację instalacji grzewczych (wymianę grzejników i zaworów termostatycznych), modernizację instalacji c.w.u., instalację kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych jest nie tylko działaniem proekologicznym 
i oszczędnościowym, ale również podnoszącym świadomość społeczeństwa na temat poszanowania energii i zasadności wdrażania odnawialnych źródeł energii.

W ramach projektu wykonano następujące prace:

• ocieplenie przegród budynków - 6685,68 m2,

• wymianę stolarki okiennej - 326,08 m2 (96 szt.),

• wymianę stolarki drzwiowej - 31,98 m2 (7 szt.),

• modernizację instalacji wewnętrznych (c.o., c.w.u.) - 4 szt.,

• instalację kolektorów słonecznych – 24 m2 (24szt.) w Zespole Szkół im. Ireny Kosmowskiej
w Suszu,

• instalację kotła na biomasę – 1 szt. o mocy 220 kW w Zespole Szkół im. Ireny Kosmowskiej 
w Suszu,

• instalację ogniw fotowoltaicznych o mocy 39,90 kW na dachu budynku Starostwa Powiatowego w Iławie.


Niewątpliwie realizacja projektu ma wpływ na polepszenie warunków nauki młodzieży 
w powiatowych jednostkach oświatowych: Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, Zespole Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Suszu. Poprawią się również warunki pracy w Powiatowym Zarządzie Dróg w Iławie oraz Starostwie Powiatowym w Iławie.

Uwieńczenie przedsięwzięcia miało miejsce podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się 11 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Iławie. Zrealizowanie przez Powiat Iławski tego projektu to jeden z pozytywnych efektów wykorzystania funduszy pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages