Potrącenie pijanego pieszego na „16”. Był bez odblasków

2017-04-11 15:00:23(ost. akt: 2017-04-11 12:59:00)

Autor zdjęcia: KPP Iława

W piątek 7 kwietnia około godz. 21:00 na skrzyżowaniu dróg Rudzienice – Tynwałd doszło do potrącenia pieszego. Nie miał on na sobie elementów odblaskowych, potem okazało się także, że był nietrzeźwy (2,4 promila). Kierowca w ostatniej chwili zauważył 19-latka, zjechał na przeciwny pas ruchu, ale niestety trącił mężczyznę lusterkiem.
Policjanci iławskiej komendy zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym. Okazało się, że kierujący fordem na skrzyżowaniu dróg Rudzienice-Tynwałd poza obszarem zabudowanym zauważył pieszego bez elementów odblaskowych. Kierujący, aby nie uderzyć w pieszego zjechał na przeciwległy pas ruchu jednak trącił go lusterkiem. Pieszy został przetransportowany do szpitala gdzie pozostał na obserwacji. Kierowca forda był trzeźwy, natomiast pieszy miał 2,4 promila alkoholu w organizmie.

W piątek przed godziną 21.00 oficer dyżurny iławskiej policji odebrał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego z udziałem pieszego i samochodu osobowego. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci.  Ustalili,  że 29-latek kierujący fordem na skrzyżowaniu dróg Rudzienice – Tynwałd  w pewnym momencie zauważył przy osi jezdni pieszego bez elementów odblaskowych. Aby uniknąć potrącenia kierujący fordem zjechał na przeciwległy pas ruchu jednak w trakcie omijania doszło do uderzenia  pieszego lusterkiem pojazdu.  19-letni pieszy został przetransportowany do szpitala, gdzie pozostał  na obserwacji.  Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że kierujący fordem był  trzeźwy. Natomiast pieszy miał 2,4 promila alkoholu w organizmie.  

Przypominamy !!!
Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Przypominamy, że  w myśl przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym  każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć  odblaski  umieszczone w widocznym miejscu dla innych użytkowników ruchu. Za brak elementów odblaskowych grozi 100-złotowy mandat.

KPP Iława

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5