Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

"SP2 Wygrać ma!", czyli pierwszy dzień finału Pucharu Tymbarku za nami [ZDJĘCIA, WYNIKI]

2017-04-07 14:56:48 (ost. akt: 2017-04-07 17:39:08)
Kto powiedział, że dziewczyny nie mogą grać w piłkę? Jeden z meczów dzisiejszego turnieju w kat. U-12

Kto powiedział, że dziewczyny nie mogą grać w piłkę? Jeden z meczów dzisiejszego turnieju w kat. U-12

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

W Iławie rozpoczął się dziś (piątek, 7. kwietnia) finał wojewódzki ogólnopolskiego turnieju "Z podwórka na stadion O Puchar Tymbarku". Jako pierwsi rywalizowali zawodnicy i zawodniczki najstarszej kategorii U-12. Mistrzostwo regionu oraz wyjazd na ogólnopolski finał na Stadion Narodowy wywalczyły drużyny SP Samborowo (dziewczynki) i SP 19 Elbląg (chłopcy).Sport lubi liczby, statystyki. Te Puchar Tymbarku ma znakomite — rozgrywki uchodzą za największe tego typu w Europie, nigdzie indziej w zawodach organizowanych dla dzieci nie ma tylu uczestników. Do trwającej właśnie siedemnastej edycji zgłoszonych zostało ponad 320 tys. dziewcząt i chłopców z całej Polski. We wszystkich dotychczasowych sezonach wzięło udział ponad 1,5 miliona małych miłośników futbolu z całego kraju, w tym m.in. aktualni reprezentanci Polski, Arkadiusz Milik oraz Piotr Zieliński, obaj z SSC Napoli.

Do walki o zwycięstwo w województwie warmińsko-mazurskim wystartowało 429 drużyn, w tym 107 ekip dziewcząt i 322 chłopców. Same te liczby świadczą o organizacyjnym sukcesie cyklicznego wydarzenia, którego jednym z organizatorów, obok producenta soków i napojów, jest Polski Związek Piłki Nożnej.

Iława zapięta na ostatni guzik
W Iławie trwa właśnie finał województwa warmińsko-mazurskiego. Sam udział w nim jest dla niejednej drużyny sporym sukcesem, bo wcześniej trzeba było przebrnąć przez eliminacyjne sito zaczynające się już na poziomie miast i gmin.

— Do finału regionu warmińsko-mazurskiego zakwalifikowały się 92 drużyny z 21 okręgów — mówi Bartosz Król, rzecznik prasowy turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
— Łącznie daje to zawrotną liczbę 817 adeptów futbolu, którzy biorą udział w rywalizacji na stadionie przy ulicy Sienkiewicza. Najliczniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Elbląg i Olsztyn oraz okręgi działdowski, nowomiejski i ostródzki — dodaje przedstawiciel organizatorów, który już przy okazji zeszłorocznego finału mówił: — Dobrze jest organizować tak duże rozgrywki w miejscu, w którym wszystko organizacyjnie dopięte jest na ostatni guzik. To dlatego po raz kolejny z rzędu finał wojewódzkich eliminacji naszego turnieju przeprowadzamy w Iławie.


Bez odpowiedniego dopingu i banerów się nie obędzie. Tu uczennica SP 2 Nowe Miasto Lubawskie
Fot: Mateusz Partyga


Wspomnienia do końca życia
Przypomnijmy zatem, że już po raz czwarty z rzędu miasto nad Jeziorakiem gości finału naszego regionu. Inne ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego mogą patrzeć trochę z zazdrością na Iławę. PZPN uparł się jednak (z czego się bardzo cieszymy), żeby to właśnie tu corocznie przeprowadzać turniej, który jest końcem etapu wojewódzkiego, ale też eliminacjami do finału ogólnopolskiego.

Finał nieoficjalnych mistrzostw Polski w kategoriach U-8, U-10 i U-12 zostanie rozegrany — także po raz czwarty z rzędu — na Stadionie Narodowym w Warszawie, tuż przed finałem Pucharu Polski zaplanowanym na 2 maja.

Jak podkreślają organizatorzy, są trzy drogi aby zagrać na Narodowym: to występy w reprezentacji Polski, udział w Pucharze Polski lub awans do finału Pucharu Tymbarku. Jest się więc czym chwalić przed koleżankami i kolegami. A już na przykład wygrać cały finał ogólnopolski — to jest dopiero powód do dumy i chwały! W poprzednim roku doświadczyli tego mali... iławianie. Prowadzona przez trenera Tomasza Demczaka (bardzo dobry fachowiec) drużyna chłopców z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Polskich Podróżników wygrała na Narodowym finał kategorii U-12. Zdjęcia z prezesem Bońkiem, wywiady w ogólnopolskich mediach, reportaże w telewizji — piłkarze z Czwórki do końca życia zapamiętają rok 2016. I oto też w sporcie chodzi, o wspomnienia.

Jadą na Narodowy!
Dziś na dwóch płytach stadionu przy ul. Sienkiewicza rywalizowały zespoły najstarszej kategorii U-12. W finałowym meczu dziewcząt SP Samborowo nie dało szans drużynie SP 18 Olsztyn (festiwal strzelecki w wykonaniu Oliwi Czarneckiej, królowej strzelczyń), a u chłopców losy spotkania dosłownie w ostatnich sekundach na swoją korzyść rozstrzygnęli młodzi piłkarze SP 19 Elbląg – zwycięskiego gola w meczu z SP 6 Ełk zdobył Jakub Błaszczyk.
Reprezentanci powiatu iławskiego (SP Barty i SP Lubawa) odpadli we wcześniejszej fazie turnieju.Jutro dalszy ciąg rozgrywek, tym razem na murawie iławskiego stadionu walczyć będą zespoły z kategorii U-10 i U-8. Zwłaszcza w najmłodszej z nich emocje sięgają zenitu. Gdy obserwuje się biegające za piłką maluchy, mające wypieki na twarzy i mnóstwo ambicji w sobie (a po przegranym meczu, często łzy w oczach), na nowo można zrozumieć, czym tak naprawdę jest sport.


Radość drużyny SP Samborowo po zwycięstwie w finale
Fot: Mateusz Partyga
WYNIKI KOŃCOWE KATEGORII U-12

Chłopcy
1. SP 19 Elbląg - awans do finału krajowego
2. SP 6 Ełk
3. SP 30 Olsztyn
4. SP Łęcze

Dziewczynki
1. SP Samborowo - awans do finału krajowego
2. SP 18 Olsztyn
3. Biedroneczki Pisz
4. SP2 Nowe Miasto Lubawskie

NAGRODY INDYWIDUALNE
Chłopcy
Najlepszy bramkarz: Jakub Lipiński (SP 19 Elbląg)
Najlepszy zawodnik: Krystian Krzyś (SP 6 Ełk)
Najlepszy strzelec: Szymon Grączewski (SP Łęcze)

Dziewczynki
Najlepsza bramkarka: Anna Brzozowska (SP Samborowo)
Najlepsza zawodniczka: Kamila Prus (SP 18 Olsztyn)
Najlepsza strzelczyni: Oliwia Czarnecka (SP Samborowo)

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages