Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

"Trzeźwe popołudnie" - nie dla wszystkich było trzeźwe

2017-04-05 11:05:50 (ost. akt: 2017-04-05 10:22:23)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Policjanci na terenie powiatu iławskiego prowadzili działania „Trzeźwe popołudnie”. Były one ukierunkowane na skontrolowanie maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Podczas działań przebadano 455 kierujących. Trzech z nich był nietrzeźwych.

Policjanci na terenie powiatu iławskiego kolejny raz badali stan trzeźwości kierowców. Tym razem działania odbyły się w godzinach popołudniowych. Funkcjonariusze po przeanalizowaniu danych statystycznych uznali, że w godzinach popołudniowych również zatrzymywanych jest wielu nietrzeźwych kierujących. Dlatego tuż po godzinie 14:00  policjanci ustawiali punkty kontrolno-blokadowe jednak nadal niektórzy użytkownicy dróg  nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii, nie odstraszają ich również wysokie i surowe kary. Dzięki wykorzystaniu urządzeń alcoblow policjanci wczoraj szybko i sprawnie przebadali wielu kierowców. W trakcie działań w sumie skontrolowano 455 kierujących. Okazało się, że trzech z nich było nietrzeźwych.

Pierwszego z nich policjanci zatrzymali podczas kontroli drogowej. Okazało się, że 64 – latek kierował oplem mając ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy a samochód sholowano na parking strzeżony.

Kolejnym nietrzeźwym kierującym okazał się rowerzysta. 28 – latek kierował jednośladem mając 0,8 promila alkoholu w organizmie. Rower mieszkańca gminy Zalewo został zabezpieczony przez osobę wskazaną a on sam zwolniony po wykonaniu czynności. 

Następnego kierującego policjanci zatrzymali dwie godziny później, 32 – latek kierował vw mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.  W trakcie czynności okazało się, że mieszkaniec powiatu ostródzkiego nie posiada przy sobie dokumentów uprawniających go do kierowania samochodem jak również dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu stwierdzającego zawarcie obowiązkowej Policy OC. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach funkcjonariusze ustalili, że 32 – latek posiada aktualny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi obowiązujący do września 2016 roku. Mężczyzna dodał, że samochód jest jego taty, który mu go udostępnił.


Przypominamy !!!

Kodeks wykroczeń mówi, że
Art. 96. § 1. „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
1. do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2.  do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
3. do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4. pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
5. pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
6. do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, podlega karze grzywny….”
Jak dodaje Naczelnik Wydziału Ruchu  Drogowego iławskiej komendy policji nadkom. Sławomir Kołpacki  „Zawsze przypomnimy kierowcom że jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego są właśnie nietrzeźwi kierujący. Dlatego działania takie jak m.in. :Trzeźwy Poranek czy Trzeźwe Popołudnie” będą przeprowadzane regularnie ponieważ należy uświadomić wszystkim kierującym, że prowadzenie pojazdu poprzedzone wypiciem alkoholu stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla kierowców, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.  

 
Kierowco pamiętaj !
Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages