środa, 20 marca 2019. Imieniny Joachima, Kiry, Maurycego

Super Sołtysi województwa wybrani! Powiat iławski ma aż czworo panujących sołtysów

2017-03-20 09:32:10 (ost. akt: 2017-03-20 13:35:28)
Laureaci Plebiscytu Super Sołtys 2017 z powiatu iławskiego: Jolanta Niesiobędzka i Zenon Łęgowski. Na zdjęciu także wójt Krzysztof Harmaciński, Miron Sycz i red. nacz. GO Igor Hrywna

Laureaci Plebiscytu Super Sołtys 2017 z powiatu iławskiego: Jolanta Niesiobędzka i Zenon Łęgowski. Na zdjęciu także wójt Krzysztof Harmaciński, Miron Sycz i red. nacz. GO Igor Hrywna

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

To był bardzo wzruszający moment dla sołtysów i ich bliskich. W piątek 17 marca w Browarze Warmia w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Super Sołtys 2017. Laureatów wybrali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” oraz lokalnych tygodników, m.in. „Gazety Iławskiej”.

W konkursie gazety wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to kobiety. Czytelnicy na swoich faworytów oddali prawie 61 000 głosów!
sołtysem Tytuł Supersołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald). Tytuł srebrnego Supersołtysa województwa warmińsko-mazurskiego przypadł Jolancie Niesiobędzkiej, sołtysce Wieprza (gm. Zalewo). Z kolei brązowym została Anna Kozłowska, sołtys Kiersztanówka (gm. Grunwald). Laureaci odebrali statuetki i dyplomy z rąk Jarosława Tokarczyka, prezesa Grupy WM oraz Igora Hrywny, redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”. Ponadto tytuły Super Sołtysa zostały nadane we wszystkich powiatach regionu. W powiecie iławskim mamy nie złotą trójkę, ale czwórkę sołtysów. Dyplomy za zajęcie II i III miejsca odebrał w imieniu laureatów (oboje z gminy Iława) wójt gminy Iława Krzysztofa Harmaciński.

TYTUŁ ZŁOTEGO SOŁTYSA POWIATU IŁAWSKIEGO I SREBRNEGO SOŁTYSA WOJEWÓDZTWA ZDOBYŁA JOLANTA NIESIOBĘDZKA – SOŁTYS WIEPRZA W GMINIE ZALEWO

Są już nowe plaże i pomosty

Jolanta Niesiobędzka, sołtys wsi Wieprz w gminie Zalewo. Na pytanie co spowodowało tak dobry wynik w głosowaniu pani sołtys odpowiada, że praca i sms-owe wsparcie od rodziny, znajomych i mieszkańców. Co udało się zrobić w ostatnich latach? Jak mówi pani sołtys, uporządkować miejscowość i jej otoczenie, zagospodarować jeden z budynków i zorganizować w nim siłownię. W Wieprzu powstały także nowe plaże i pomosty.
- Własnymi siłami wyczyściliśmy 7 kilometrów pobocza drogi z krzaków - mówi Jolanta Niesiobędzka.
A plany na przyszłość? Jak mówi dalszą poprawę wizerunku wsi oraz ogrodzenie starego cmentarza.

TYTUŁ ZŁOTEGO SOŁTYSA ZDOBYŁ ZENON ŁĘGOWSKI - SOŁTYS SKARSZEWA Z GMINY IŁAWA

Od strażaka do sołtysa

Zenon Łęgowski, sołtys Skarszewa w Gminie Iława. Pełni swoją funkcję od 11 lat. Mieszkańcy darzą go szacunkiem i nie chcą nawet słyszeć o zmianie sołtysa, choć sam zainteresowany mówi, że chyba czas już na odpoczynek.  Sołtys Skarszewa, który pełni jednocześnie funkcję radnego gminy Iława, zaznacza, że nie lubi się chwalić i nie chciałby sam ocenić swojej pracy. Przyznaje jednak, że miło jest słyszeć, że mieszkańcy wsi oddali na niego swoje głosy w Plebiscycie na „Sołtysa Roku 2017”.
— Podoba mi się, że w wielu wsiach stery przejmują kobiety, to jest coraz częstsze zjawisko – mówi sołtys Skarszewa. — Być może i u nas przyszedł czas na zmiany. Trzeba tylko poszukać zainteresowanej kandydatki – śmieje się sołtys.
     Zenon Łęgowski jest emerytowanym strażakiem. Wiele lat przepracował w zawodowej straży pożarnej w Iławie. Nie obcy jest mu także prywatny biznes – wspólnie z rodziną prowadzi firmę transportową. Jak mówi, dziś w zasadzie biznes przejęły już dzieci. A rodzinę ma dorodną. Doczekał się bowiem sześcioro dzieci – ma pięciu synów (najstarszy ma 40 lat, a najmłodszy  24 lata), i  jedną córkę, 33-letnią Anię. Rodzina może pochwalić się także siedmiorgiem wnucząt, najstarsze ma 20 lat, a najmłodsze 3.
Wieś Skarszewo, gdzie Zenon Łęgowski jest sołtysem już ponad dekadę, skupia ponad stu mieszkańców. Rolników jest tu niewielu, większość pracuje zawodowo i po prostu mieszka w Skarszewie.
Co przez ten czas udało się zrobić?
— Pracę sołtysa zacząłem od zorganizowania świetlicy wiejskiej, której nie było w Skarszewie. Została ona wyremontowana, włącznie z całym zapleczem. Do dyspozycji mieszkańców jest także plac zabaw oraz boisko sportowe. W tym roku zaplanowany jest remont drogi, budowa chodników oraz powstanie tuż przy świetlicy wiata z grillem – mówi Zenon Łęgowski.

TYTUŁ SREBRNEGO SOŁTYSA ZDOBYŁA BARBARA OSTROWSKA - SOŁTYS NOWEJ WSI Z GMINY IŁAWA

Ponad tysiąc mieszkańców Nowej Wsi na głowie jednej pani sołtys

Barbara Ostrowska, sołtys Nowej Wsi w Gminie Iława. Pełni swoją funkcję już 6 lat. Pani sołtys Nowej Wsi od lat jest także radną: w poprzedniej kadencji była radną powiatu iławskiego, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej w tej radzie, aktualnie pełni funkcję radnej Gminy Iława. Wieś, w której rządzi pani sołtys, to miejsce szczególne w gminie, gdyż zamieszkuje w niej ponad tysiąc mieszkańców! Pani sołtys ma zatem ręce pełne roboty. Ale jak sama mówi uwielbia swoją pracę, kontakt z mieszkańcami, żyje wszystkim co wiąże się z Nową Wsi. Nic dziwnego mieszka tu od 40 lat. Przez wiele lat prowadziła z mężem gospodarstwo rolne, ale dziś zajmuje się pracą na rzecz społeczeństwa. W Nowej Wsi prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich „Marsjanki”, oraz Stowarzyszenie Miłośników Nowej Wsi. Wszystkie święta są celebrowane przez mieszkańców w świetlicy wiejskiej, która jest prawdziwą perełką i oczkiem w głowie pani sołtys.
Jestem otwarta na problemy i sprawy mieszkańców i po prostu lubię pomagać – mówi Barbara Ostrowska. — O Plebiscycie dowiedziałam się od mieszkańców. Zajrzałam na stronę i okazało się, że oddano już na mnie głosy. Potem jeszcze mieszkańcy wysłali bardzo miły list na mój temat. Muszę powiedzieć, że bardzo się wzruszyłam. Serdecznie wszystkim dziękuję.
Barbara Ostrowska jest mamą czwórki  dzieci  - ma trzech synów i córkę oraz babcią sześciorga wnucząt.
Na zaproszenie pani sołtys do gminy Iława przyjechała  niedawno z wizytą mistrzyni świata MMA Joanna Jędrzejczyk (siostra bliźniaczka sportsmenki z Olsztyna jest synową pani Barbary) i uświetniła spotkanie noworoczne zorganizowane przez wójta Krzysztofa Harmacińskiego.


TYTUŁ BRĄZOEGO SOŁTYSA ZDOBYŁ PAWEŁ GENTZIG Z RADOMKA W GMINIE IŁAWA

Ludziom dobrze się z nim żyje

Paweł Gentzig, sołtys Radomka w Gminie Iława. Jest sołtysem Radomka już z czwarta kadencję. Kiedy dowiedział się, że mieszkańcy oddają na niego głosy w Plebiscycie bardzo się ucieszył, zwłaszcza że przez kilka tygodni był na prowadzeniu. Mimo, że to już kilkanaście lat sołtysowania, wygląda na to, że ludziom dobrze się z nim żyje. Jak sam mówi: pracy jest dużo, nie powiem ale i satysfakcja jest. Dużo spraw trzeba „wychodzić” do gminy, ale efekty są. Ostatnio zrobiono nam drogi, z Radomka do Karasia i do Szeplerzyzny. W tym roku doposażona będzie świetlica wiejska, więc sporo dobrego się dzieje. Dziękuję za głosy, jestem naprawdę zaskoczony pozytywnie.


red. mr
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages