Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Jest odpowiedź urzędu miasta w Iławie na temat stanu alejek na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej

2017-03-18 18:39:34 (ost. akt: 2017-03-18 18:52:15)

List mieszkanki Olsztyna w sprawie fatalnego stanu alejek i bałaganu na cmentarzu miejskim przy ul. Ostródzkiej w Iławie publikowaliśmy kilka tygodni temu. Olsztynianka była oburzona zabłoconymi, według niej nie do przejścia, alejkami. Na list odpowiedzieli urzędnicy...

Przypominamy treść listu:
W miniony czwartek (23.02) odwiedzałam groby bliskich na cmentarzu przy ulicy Ostródzkiej w Iławie. Jestem z Olsztyna i przyjeżdżam w to miejsce przynajmniej raz w miesiącu.  Podczas wizyty pod koniec stycznia ledwo uszłam z życiem próbując zachować równowagę na oblodzonych alejach, chodnikach (których jest niewiele) i schodach. Już wtedy przeraził mnie kompletny brak interwencji ze strony administracji Cmentarza, która odpowiada za taki stan rzeczy. W rozmowie telefonicznej z Administracją miła Pani co prawda przyznała mi rację, ale "między wierszami" powiedziała też, że od kilku dni nie może wpłynąć na osoby (firmę?), którym zlecono prace porządkowe związane z zimowym utrzymaniem. 19. lutego także odwiedziłam Cmentarz. Tym razem przywitała mnie "wiosna" w postaci błota, zaoranych przez samochody alejek i kałuż, które skutecznie uniemożliwiały przejście.23. lutego krajobraz niewiele się zmienił (co pokazują załączone zdjęcia): przechodnie odwiedzający groby bliskich nadal brodzą po kostki w błocie, wodzie, a krajobraz urozmaicają przewrócone pojemniki na śmieci i rozwalony murek, który "roztopił się" razem ze śniegiem.Jednym słowem obraz nędzy i rozpaczy. Zastanawiam się, czy tylko mi to przeszkadza? Czy Iławianie przyzwyczaili się do tego, że chodnik na cmentarzu to towar deficytowy? Jak po tym błocie chodzą osoby starsze, skoro mój (a jestem osobą w sile wieku) krótki spacer po tak grząskim gruncie, ledwo nie zakończył się upadkiem? Czy Administracja ma w miesiącach jesienno-zimowych przerwę w obowiązku utrzymywania Cmentarza w należytym porządku? Jak w takich warunkach odbywają się kondukty pogrzebowe?


Odpowiedź Urzędu Miasta Iława

W odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące listu czytelniczki z Olsztyna uprzejmie informuję, że administracje cmentarzy monitorują, kontrolują i reagują na wszelkie zaistniałe nieprawidłowości występujące na cmentarzach. Niestety, nikt nie ma wpływu na warunki pogodowe, a te w tym roku nie były najłaskawsze. Przemarznięta ziemia nie była w stanie wchłonąć tak dużej ilości wody, powstałej z roztopionego śniegu. Stąd kałuże i rozmiękła wierzchnia warstwa gleby.  
Od kilku lat na cmentarzu przy ul. Ostródzkiej, aby poprawić komfort osób odwiedzających groby swoich bliskich, prowadzona jest inwestycja sukcesywnie powiększająca długość utwardzonych alejek.
            Wszelkie uszkodzenia infrastruktury (murki, schody, ujęcia wody) znajdującej się na cmentarzach są naprawiane, modernizowane z funduszy komunalnych. Uszkodzenia murku, o którym wspomniała Czytelniczka, nie są jedynymi, które zostaną usunięte w najbliższym czasie. Jednak do prac ziemnych czy murarskich muszą zaistnieć odpowiednie warunki atmosferyczne.


Tadeusz Ewertowski z Wydziału Bieżącego Utrzymania Urzędu Miasta Iława
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages