Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Stowarzyszenie Iławski Klub Amazonki działa już 20 lat!

2017-02-28 14:15:03 (ost. akt: 2017-02-28 14:25:25)

Autor zdjęcia: Archiwum Stowarzyszenia

W lutowym wydaniu gazety „Życie Powiatu Iławskiego” ruszył nowy cykl artykułów na temat organizacji pozarządowych w powiecie iławskim „Człowiek – człowiekowi”. Prezentować w nim będziemy różnorodne stowarzyszenia i fundacje z naszego regionu, aby przybliżyć czytelnikom swoje działania na rzecz innych.

Organizacje pozarządowe to wszelkie organizacje non profit działające z własnej inicjatywy na rzecz wybranego interesu publicznego. Organizacje te tworzą tzw. trzeci sektor gospodarki (obok publicznego i rynkowego). Podstawowymi formami prawnymi działalności organizacji pozarządowych są fundacje, stowarzyszenia oraz kluby sportowe. Wyróżnia się między innymi stowarzyszenia zwykłe (wpisane do ewidencji starosty), stowarzyszenia zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) tzw. stowarzyszenia rejestrowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, związki stowarzyszeń oraz stowarzyszenia sportowe.


Powiat Iławski to także zwykli ludzie, mieszkający obok nas, związki, stowarzyszenia i instytucje, które wpływają na niepowtarzalność naszego regionu, oraz służą pomocą innym.
Na tej stronie przedstawiamy część z nich, zachęcając do zapoznania się z ich działalnością. To tu dowiedzą się Państwo jakie są ich główne zadania i cele oraz kto jest odbiorcą ich działań. Cykl rozpoczyna Stowarzyszenie Iławski Klub "Amazonki" działający od 1997 roku jako samodzielny Klub Amazonki Iława.


Misją Stowarzyszenia Iławski Klub Amazonki jest szeroko rozumiana rehabilitacja psychofizyczna kobiet po leczeniu raka piersi oraz działaniu na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów . Od 20 lat pomagamy kobietom z terenu miasta, gminy i powiatu iławskiego oraz nowomiejskiego, obecnie w Klubie zrzeszonych jest około 40 Pań. Podejmujemy wiele działań w zakresie rehabilitacji fizycznej i psychicznej, członkinie Klubu dwa razy w tygodniu biorą udział w ćwiczeniach usprawniających, prowadzonych przez odpowiednio przeszkolonych rehabilitantów raz w tygodniu korzystają z rehabilitacji na basenie.


Każdego roku organizujemy wyjazdowe Warsztaty Psychologiczne, wiele spotkań integracyjnych, wycieczki, spartakiady czy pielgrzymki. Amazonki korzystają z turnusów rehabilitacyjnych w ośrodkach sanatoryjno-rehabilitacyjnych na terenie całego kraju, korzystając z dopłat PFRON.
Prowadzimy działania w zakresie profilaktyki raka piersi poprzez organizowanie spotkań edukacyjno-informacyjnych dla kobiet w naszym regionie oraz dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Uczestniczymy w akcjach promujących zdrowy styl życia, organizujemy Marsz Życia i Nadziei oraz konferencje i sympozja.

Ważną rolę w Stowarzyszeniu pełnią ochotniczki-wolontariuszki, których zadaniem jest wspieranie chorych kobiet na oddziałach onkologicznych w pierwszych chwilach po zabiegu i usłyszeniu diagnozy. W 2004 r. uzyskaliśmy Status Organizacji Użytku Publicznego.
Zrealizowaliśmy dotychczas wiele projektów, a wśród nich: „Amazonka to może brzmieć dumnie” finansowany przez Fundację S. Batorego, „W Europie chcemy żyć wszyscy” PFRON, „Nie jesteś sama”, „Porozmawiaj ze swoja córką”, „Na przekór chorobie można żyć aktywnie” czy „Aktywność kobiet szansą na zintegrowane środowisko lokalne”.

Ważną częścią naszych działań są prelekcje z jakimi jeździmy po szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie iławskim. Cykl wizyt w szkołach odbywa się co roku, odwiedzamy zawsze roczniki kończące daną szkołę. Ważna w tej chorobie jest przede wszystkim profilaktyka i aby to właśnie młodzież była w nią aktywnie zaangażowana.


Rak piersi jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą nowotworową występującą u kobiet. Nowotwór wykryty odpowiednio wcześnie i poddany właściwemu leczeniu jest prawie uleczalny, niestety nie w Polsce, gdyż kobiety zgłaszają się zbyt późno do lekarza, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, a szansa na wyleczenie niewielka. Przyczyna tkwi w tym, iż Panie nie wykonują badań mammograficznych. Dlaczego? – ktoś by spytał – myślę, że większość z nich posiada zbyt małą i wybiórczą wiedzę na temat profilaktyki nowotworowej, najczęściej opartą na stereotypach. Kobiety nie znają objawów raka, sposobów leczenia. U wielu z nich dominuje przekonanie, że rak to choroba śmiertelna, niezależnie od momentu w którym zostanie on wykryty. Wolą nie badać się, by nic im nie wykryto, boja się usłyszeć negatywną informację na temat stanu swojego zdrowia.
Nasze stowarzyszenie jest właśnie po to by pomóc kobietom zarówno w profilaktyce jak i w okresie leczenia i rehabilitacji.


U kobiet które zachorowały na raka piersi i przeszły operacje często pojawiają się problemy natury psychicznej. Właśnie w tych trudnych chwilach wymagających zrozumienia i porady, często pomaga kontakt z grupa kobiet, które doświadczyły podobnych przeżyć i były leczone z powodu raka piersi. Kobietom zgłaszającym się do Stowarzyszenia IKA staramy się dostarczać przede wszystkim wsparcia emocjonalnego oraz praktycznego. Stwarzamy warunki aby kobiety możliwie jak najszybciej wróciły do normalnego życia. Przykład każdej Amazonki, która pokonała chorobę jest doskonałym bodźcem na to, że każdej z kobiet dotkniętych tą chorobą również się uda, myślenie pozytywne jest tu bardzo ważne.

Dużo kobiet po leczeniu i odpowiedniej rehabilitacji wraca do pracy. Do Stowarzyszenia Amazonek może wstąpić każda kobieta po leczeniu raka piersi. Panie, które czują się samotne i zagubione nie wiedzą jak wrócić do normalnego życia, szukają pomocy i wsparcia w chorobie serdecznie zapraszamy na dyżury w każdą środę w godz. od 15:00 do 17:00, na ul. Chełmińską 1 w Iławie oraz w piątek przy Powiatowym Szpitalu w Iławie w godz. od 10:00 do 12:00.


Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony internetowej http://www.ilawskieamazonki.org


Autorki: Adela Kowalska - Prezes Stowarzyszenia, Barbara Podwojewska - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages