Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Nie będzie w Iławie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej

2017-02-27 14:43:15 (ost. akt: 2017-02-27 15:15:31)
Na zdjęciu od lewej radni Wiesław Burdyński, Roman Brzozowski i Jerzy Płuciennik (wszyscy z PiS), którzy chcą utworzyć komitet ws. budowy pomnika

Na zdjęciu od lewej radni Wiesław Burdyński, Roman Brzozowski i Jerzy Płuciennik (wszyscy z PiS), którzy chcą utworzyć komitet ws. budowy pomnika

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Informacja zawarta w tytule artykuły ucieszy niejednego iławianina, jednak spokojnie z tą radością. Radni miejscy związani z PiS chcą niedługo utworzyć komitet budowy... pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Temat postawienia w Iławie, w okolicy Krzyża Milenijnego nad Małym Jeziorakiem, głazu na którym miałaby być tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, od początku wzbudzał ogromne kontrowersje wśród mieszkańców. Nie wszyscy podzielali zdanie czterech radnych (Wiesław Burdyński z PiS oraz Janusz Zaborowski, Grzegorz Przytuła i Robert Kowalkowski). To oni powołali do życia grupę inicjatywną w sprawie stworzenia miejsca, w którym — jak to kiedyś powiedział radny Przytuła — można by zapalić świeczkę i uczcić pamięć ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę mówiącą o wyrażeniu zgody na podjęcie inicjatywy budowy pomnika. Tylko dwie radne głosowały wówczas przeciw: Elżbieta Prasek i Ewa Jackowska, większość była za tym pomysłem.

Temat wydawał się być "przyklepany", pomimo wyraźnych protestów nie tylko ze strony samych mieszkańców (List Otwarty Dawida Kopaczewskiego poparło mnóstwo iławian), ale też np. przedstawicieli lokalnych struktur SLD. Brakowało jednak konkretów, takich m.in. jak treść, która miałaby się znaleźć na tablicy. Miała ona zostać zaopiniowana na dzisiejszej (poniedziałek, 27. lutego) sesji. Do podjęcia uchwały jednak nie doszło.

— Inicjatywa postawienia tej tablicy wzbudza duże kontrowersje i skrajnie podzieliła iławian. Wnoszę więc o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie — jeszcze podczas ustalania porządku obrad mówiła radna Jackowska. Na to Roman Brzozowski odpowiedział, że
przykro mu, że tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej budzi tak duże kontrowersje.

— Gratuluję wrażliwości — mówił radny z PiS. — To nie była inicjatywa naszych lokalnych struktur, tylko czterech radnych — tłumaczył Brzozowski, który dodał, że wobec tak zaistniałej sytuacji, tablica nie zostanie zamontowana, jednak przedstawiciele PiS rozważają możliwość założenia komitetu, którego zadaniem będzie postawienie pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy.

Nie będzie zatem tablicy, może jednak być pomnik.
— My, jako samorząd, zakończyliśmy właśnie przygodę z tematem postawienia w Iławie tej tablicy — powiedział, chyba z uczuciem ulgi, burmistrz Adam Żyliński.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozważny #2191494 | 88.199.*.* 28 lut 2017 10:32

  tablica to było dobre rozwiązanie,które mogło zablokować budowę pomnika przez PIS z z dużym rozmachem i treścią o poległych.Szkoda,że nie wszyscy załapali o co chodzi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tomek #2191456 | 81.190.*.* 28 lut 2017 09:46

   Smoleńsk , to już jest choroba , Państwo PIS na nią choruje . Już żygać tym można , są sprawy poważniejsze a nie głupie pomniki . ! ! !

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #2191435 | 95.160.*.* 28 lut 2017 09:10

   Dość mam pomników pisowskich i ich propagandy

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ja #2191411 | 83.238.*.* 28 lut 2017 08:46

   Powariowali z tym Smoleńskiem!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Ja #2191340 | 79.185.*.* 28 lut 2017 06:04

   Ależ profesjonalizm kodziarskiego "dziennikarza" - czy ten matołek słyszał kiedyś o obiektywnym przekazie? Chyba nie, bo prezentuje swoją głupkowatą radość. I druga rzecz - tek kraj jest zbydlęcony komuną - co komuś przeszkadza tablica? Żal tych małostkowych ludzików.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages