Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Dwa duże projekty unijne realizowane są przez firmę Czajkowskich ze Smolnik w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie iławskim

2017-02-24 09:00:00 (ost. akt: 2017-02-23 19:28:44) Artykuł sponsorowany
Mieczysław Czajkowski, właściciel firmy, senior rodziny (z lewej) i Adam Czajkowski, dyrektor odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie dotacji unijnych

Mieczysław Czajkowski, właściciel firmy, senior rodziny (z lewej) i Adam Czajkowski, dyrektor odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie dotacji unijnych

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Firma Szkoleniowo-Usługowa Spawalnictwo – Instalatorstwo Mieczysław Czajkowski odniosła kolejny sukces. Pozyskała unijne dotacje na dwa projekty edukacyjne. Sukces ten przełoży się bezpośrednio na korzyści dla uczniów Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku i Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. Jak? Otóż uczniowie odbędą bezpłatne kursy, które pozwolą im zdobyć konkretny, dobrze płatny zawód. Mowa o grupie 70 uczniów.

Wnioski złożone przez firmę Czajkowskich ze Smolnik zostały wyłonione spośród 150 z województwa. Znalazły się w gronie 27 zwycięskich wniosków, a konkurowały z ośrodkami z dużych miast, m.in. z Warszawy, Poznania, Olsztyna i Lublina.

Pierwszy projekt zatytułowany „Poprawiam swoje perspektywy” realizowany będzie w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie, a skorzysta z niego kilkudziesięciu uczniów. Do odbycia są aż trzy kursy w tym projekcie, co powoduje, że wolnych miejsc będzie aż 60. Młodzież uczyć się będzie zawodu spawacza, obsługi koparki, wózka jezdniowego i pracy na rusztowaniach. Zdobędą uprawnienia z certyfikatem. Jeśli mowa o certyfikatach należy podkreślić, że są one autoryzowane przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Ponadto w firmie w Smolnikach na miejscu jest licencjonowany egzaminator spawaczy, w osobie dyrektora firmy ze Smolnik Adama Czajkowskiego. W województwie jest tylko trzech takich egzaminatorów, co niewątpliwie wpływa na prestiż całego przedsięwzięcia. Z kursów tych skorzysta młodzież z Mechanika, która ma ukończone 18 lat, zatem z klas III i IV. Udział w projekcie jest nagrodą dla wybranych przez nauczyciela uczniów.


Bardzo chwalą sobie współpracę z firmą ze Smolnik

- W naszej szkole w projekcie tym udział bierze 30 uczniów technikum pojazdów samochodowych oraz 10 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej, kształcących się w zawodzie ślusarza - mówi Małgorzata Janiszek, zastępca dyrektora w Mechaniku. Projekt zakłada podniesienie kwalifikacji zawodowych i umiejętności praktycznych uczniów, zwiększających szanse na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Uczniowie odbędą kursy spawania metodami TIG/MAG oraz obsługi wózka jezdniowego. Oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych odbędą również staże w przedsiębiorstwach zgodnych z kierunkiem kształcenia.
— Od lat bardzo sobie chwalimy współpracę z firmą Czajkowskich, robią naprawdę wiele dobrego dla naszej szkoły, dla uczniów. I jest to pomoc realna. Posiadamy wiedzę, że nasi uczniowie po kursach na wózki widłowe i kursach spawania otrzymują atrakcyjne zatrudnienie. Udział w projekcie jest nagrodą dla najlepszych, solidnych i pracowitych uczniów, a chętnych jest wielu.

— Nowością w tym projekcie jest fakt, że po kursie młodzież odbędzie staż pracy w iławskich firmach. Jeśli chodzi o ten projekt, w Mechaniku, to umowa jest podpisana z firmą MM Szynaka Meble. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że przez jeden miesiąc stażysta otrzyma wypłatę w wysokości 2400 zł brutto, ubrania robocze i opłacone zostaną dojazdy do pracy. Koszt całkowity projektu wynosi 423 051,75 zł, a przyznana dotacja unijna to kwota 380 746, 57 zł – poinformował Adam Czajkowski, dyrektor firmy ze Smolnik.


Aż 7 dziewcząt z Budowlanki
Drugi projekt pt. „Solidny zawód kluczem do sukcesu” realizowany jest przez firmę ze Smolnik w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. Koszt całkowity projektu to 659. 141, 50 zł, a dofinansowanie unijne wynosi 593. 227, 30 zł. Wybrani uczniowie już podczas ferii zimowych rozpoczęli kursy.
— Dla naszej szkoły jest to już trzeci projekt, który cieszy się wielkim zainteresowaniem. Podczas ferii zimowych, dokładnie od 23 stycznia, 20 uczniów rozpoczęło kursy, w tym 7 dziewcząt – mówi Mirosława Świniarska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. — Kursy są przede wszystkim dedykowany dla uczniów klas budowlanych i drogowych – technik budownictwa, technik drogownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Muszę powiedzieć, że współpraca z Firmą Szkoleniowo-Usługową Mieczysław Czajkowski w Smolnikach układa się doskonale i wszystko jest na wysokim poziomie. Zajęcia odbywają się z bardzo dobrymi fachowcami, o czym świadczy między innymi zdawalność egzaminów kończących kursy. Uczniowie w ramach tych projektów uzyskują dodatkowe kwalifikacje, co jest bardzo ważne na rynku pracy. Mówię o zawodach takich jak: operator koparko-ładowarki, kierowca wózka jezdniowego, montażysta rusztowań i spawacz.

m.rogatty@gazetaolsztynska.plPolub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages