Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Iława wraca do 5 podstawówek. Gimnazjum przy "Żeromku" przestanie istnieć, wraca rejonizacja [ZOBACZ SPIS ULIC]

2017-02-17 13:26:20 (ost. akt: 2017-02-17 15:21:15)
W sesji miejskiej uczestniczyły dyrektorki iławskich podstawówek i gimnazjów

W sesji miejskiej uczestniczyły dyrektorki iławskich podstawówek i gimnazjów

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

Dziś, tj. 17 lutego odbyła się nadzwyczajna sesja w sprawie dostosowań iławskich szkół podstawowych i gimnazjów do reformy edukacji. Żadna szkoła nie będzie likwidowana. Nastąpi powrót do tego, co było 16 lat temu tzn. do pięciu szkół podstawowych w Iławie. Będzie także rejonizacja.

Dzisiejsza sesja zwołana została na wniosek burmistrza Iławy. Przybyło na nią 19 radnych, co stanowiło liczbę wystarczającą do podjęcia uchwały. A konieczne było podjęcie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego w mieście. Projekt zakłada przekształcenie wszystkich szkół podstawowych i istniejących dziś gimnazjów w 8-letnie szkoły podstawowe.
Radni uchwałę podjęli. Jednym głosem wstrzymującym był głos radnej Elżbiety Prasek (wiceprzewodniczącej), która zademonstrowała w ten sposób swój sprzeciw wobec reformy oświaty.

Pozornie proste zmiany
Zatem aktualne szkoły podstawowe nie zmienią swojej nazwy i przeznaczenia, natomiast Gimnazjum nr 1 w Iławie (ul. Kościuszki) będzie po prostu SSP 1, a Gimnazjum nr 2 (ul. Wiejska) SSP 5. To jednak tylko pozornie prosta zmiana, gdyż każda z tych placówek będzie musiała być przygotowana na nowe wiekowo grupy dzieci, co wiąże się z przygotowaniem całego zaplecza dydaktycznego. Np. sale fizyczne i chemiczne w tej chwili nie istnieją w aktualnych podstawówkach, co jest oczywiste i będą musiały być stworzone. W dzisiejszych gimnazjach a docelowo podstawówkach muszą być stworzone miejsca, klasy dla najmłodszych uczniów. To wszystko leży w finansowej gestii miasta na tę chwilę, a mowa o dużych kwotach. Burmistrz zapewnił, że środki na te cele będą zapewnione.

Gimnazjum przy "Żeromku" do likwidacji
Gimnazjum istniejące przy iławskim liceum, po ukończeniu trzeciej klasy przez aktualne roczniki, będzie wygaszone - taką informację przekazał radzie miasta starosta powiatu iławskiego Marek Polański.

Rejonizacja dla kl. VI i dobrowolna dla klas IV

Jednak najwięcej wątpliwości, pytań i niepewności sprawia kwestia rejonizacji i przenoszenia całych klas z jednego gmachu szkoły do drugiej, dojazdów dzieci z dalszych rejonów Iławy.
Ścisła rejonizacja będzie obowiązywała od września 2017 roku i będzie dotyczyła klas pierwszych. Rejonizacja dotyczyć będzie także klas VI z roku szkolnego 2017/2018. Szóstoklasiści będą zmienić budynek szkoły, ale pozostaną ze swoją klasą. Zmieni im się także wychowawca.
Rejonizacja, ale dobrowolna, dotyczyć będzie dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 będą w IV klasie. Będzie istniała możliwość, by uczniowie ci już na tym etapie nauki przenieśli się do innego budynku szkoły podstawowej (w swoim rejonie), jeśli rodzice wyrażą na to zgodę. I w tym miejscu istnieje możliwość niestety "rozbicia" klas. Władze miasta zapewniają, że kwestia odpowiedniej odległości domów uczniów od szkół (droga do szkoły) w większości przypadków będzie w pełni realizowana. Dla klas I - IV jest to odległość 3 km, a dla klas VI - VIII są to 4 km.
Są dwa miejsca w Iławie, z których dzieci mają o kilkaset metrów dalej do szkoły, m.in. chodzi o ul. Świerkową. Miasto będzie pokrywało koszty dojazdu tych dzieci do szkoły.


m.rogatty@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ban #2191216 | 109.243.*.* 27 lut 2017 20:42

  Moje dziecko ma 70 metrów do 2 a ma rejonizacje w tym roku kalendarzowym do 4 . Będzie uczęszczała do klasy pierwszej . Masakra .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ban #2191214 | 109.243.*.* 27 lut 2017 20:41

  Moje dziecko ma 70 metrów do a ma rejonizacje w tym roku kalendarzowym do 4 . Będzie uczęszczała do klasy pierwszej . Masakra .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Micki #2186710 | 46.169.*.* 20 lut 2017 23:17

  W jaki sposób ma wyglądać rejonizacja klas VI i VII skoro klasy nie będę rozbijane, tak zapewniał Burmistrz. Ponadto w jakim celu jest dokonana rejonizacja klas gimnazjum - zdjęcia wskazują na rejonizację a przecież klasy już są i nikt nowych klas w gimnazjum nie będzie tworzył. Nie wiem skąd redaktor ma taką informację, ale wyglądać to będzie moim zdaniem trochę inaczej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. www #2185423 | 83.9.*.* 18 lut 2017 14:43

  No i bardzo dobrze. A potem powinni wprowadzić szkoły 10 letnie. kończone małą maturą. Potem rok specjalizacji przygotowującej do wybranych studiów i 18 latek może już studiować. Jeśli nie, to nie ma takiego zawodu, co nie możną się go nauczyć w rocznej szkole zawodowej. Oczywiście bez marnowania czasu na historię, polski, matematykę itp. same przedmioty zawodowe. I 18 sto latek może iść do pracy. Jeśli by się rozmyślił, to nadal może kontynuować przygotowanie do studiów itd.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages