Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Ciąg dalszy ostrej wymiany zdań. Jest odpowiedź Wojciecha Kamińskiego na wypowiedź dyrekcji ICK

2017-02-13 14:05:19 (ost. akt: 2017-02-13 14:25:36)
Ewa Wiśniewska, dyrektor ICK i Wojciech Kamiński, były dyrektor artystyczny Złotej Tarki. Ich konflikt trwa

Ewa Wiśniewska, dyrektor ICK i Wojciech Kamiński, były dyrektor artystyczny Złotej Tarki. Ich konflikt trwa

Autor zdjęcia: Arch.

Wracamy do tematu konfliktu między dyrekcją Iławskiego Centrum Kultury a byłym już dyrektorem artystycznym Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka Wojciechem Kamińskim. Po ostatniej publikacji i wypowiedzi dyrektorki ICK Ewy Wiśniewskiej były dyrektor uznał, że nie może zgodzić się na wprowadzanie w błąd opinii publicznej oraz oskarżanie go o kłamstwa, a co za tym idzie szkalowania jego osoby.

Przypomnijmy treść wypowiedzi Ewy Wiśniewskiej na temat kulisów odejścia Wojciecha Kamińskiego.
" Festiwal "Złota Tarka" od kilku lat przynosił ogromne straty finansowe, w wysokości ok.120 tys. zł rocznie, co miało wpływ na ujemny wynik finansowy Iławskiego Centrum Kultury, a w konsekwencji mogłoby to rodzić naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez jednostkę. Podjęłam więc decyzję o ograniczeniu wydatków organizacyjnych festiwalu, co spotkało się z dużym niezadowoleniem dyrektora artystycznego. Wszelkie próby negocjacji w tym temacie odbierane były przez Pana Kamińskiego jako "rozkazy" i "wchodzenie w jego kompetencje". Tymczasem obowiązkiem dyrektora artystycznego jest konsultowanie wydatków z dyrektorem ICK, który powołuje dyrektora artystycznego festiwalu i zatwierdza harmonogram wydatków "Złotej Tarki". Do zarzutów Pana Wojtka Kamińskiego odniosłam się w e-mailu cyt. " Wojtek, jeśli dbałość o finanse publiczne (Iławskie Centrum Kultury jest jednostką sektora finansów publicznych ), nazywasz "rozkazami", to bardzo mi przykro. Mam za sobą kilka kontroli finansowych i mnóstwo nieprawidłowości do naprawienia. Urząd Miasta zlecił przeprowadzenie audytu zewnętrznego w ICK za rok 2014 i 2015, dotyczącego w szczególności weryfikacji wszystkich poniesionych wydatków pod względem celowości i oszczędności wydatkowania środków publicznych, w tym Złotej Tarki. Zatem proponuję, abyśmy rozmawiali merytorycznie, bez komentarzy, które mnie obrażają. Pozdrawiam. Ewa." W odpowiedzi Pan Kamiński przeprosił mnie i zapewniał o lojalności w stosunku do mnie i festiwalu. Ostatecznie Wojciech Kamiński 19 sierpnia 2016 r. złożył rezygnację z funkcji dyrektora artystycznego, niezrozumiały jest więc dla mnie jego komentarz na facebooku."Do dziś nie otrzymałem odpowiedzi od burmistrza

Odpowiedź Pani Dyrektor Ewy Wiśniewskiej Iławskiego Centrum Kultury w Iławie na moje zarzuty w internetowych mediach, zmusiła mnie do przekazania tego co poniżej. Napisałem na Facebooku o rezygnacji ze stanowiska Dyrektora Artystycznego Old Jazz Meeting Złota Tarka, gdyż otrzymywałem bardzo dużo zgłoszeń zespołów i solistów na następny Festiwal. Na ciągłe pytania czytelników o przyczynę mojej rezygnacji, opisałem w skrócie swoją opinię o współpracy z Panią Dyrektor. Gdy powiadomiłem Pana Burmistrza o swojej rezygnacji, On mnie prosił o wstrzymanie mojej decyzji do momentu zapoznania się przez Niego z zaistniałą sytuacją. Miałem dostać odpowiedź, lecz niestety do dzisiaj takowej nie otrzymałem. Brak odpowiedzi zrozumiałem, jako przyjęcie mojego odejścia.

Pani dyrektor przekazała mediom tylko to, co jej pasowało

Nie było moim celem opisywania szczegółów, ale Pani Dyrektor przekazała mediom naszą prywatną korespondencję e-mailową, wycinając istotne sprawy, a przekazując wyrywkowo tylko to, co Jej pasowało. Ponieważ naruszyła w ten sposób prawo mojej prywatności, zmusiła mnie do przedstawienia faktów bardziej szczegółowo, gdyż nie mogę się zgodzić na wprowadzanie w błąd opinii publicznej, oskarżanie mnie o kłamstwa, a co za tym idzie szkalowania mojego osoby. Nie wiem skąd u Pani Dyrektor powstawał dług 120 tys. rocznie z winy Złotej Tarki ! Złota Tarka trwa trzy dni w roku, a ja mam wszystkie potrzebne dokumenty, że NIGDY NIE PRZEKROCZYŁEM BUDŻETU, jaki dostawałem za przygotowanie artystyczne Festiwalu. Przeciwnie - wprowadzałem nawet pewne oszczędności. Przykładowym dowodem tego niech będzie fakt, że Pan Burmistrz w zeszłym roku, po przedstawienie przeze mnie wstępnego szkicu artystycznego Festiwalu OJM ZT 2016, dołożył do Festiwalu sporą sumę pieniędzy. Z tej dodatkowej kwoty Pani Dyrektor udostępniła mnie około 60%, ja z tego zaoszczędziłem jeszcze prawie połowę. W czasie odbywającego się już Konkursu o nagrodę Złotej Tarki, gdzie był wyjątkowo wysoki poziom uczestników, poprosiłem o dosłownie drobną sumę na wyróżnienie dla solisty. Dostałem odpowiedź od Pani Dyrektor, że nie ma pieniędzy. Byłem zmuszany do zmian zespołów na inne - tańsze, chociaż i tak wszystko mieściło się w moim budżecie. Tracił na tym oczywiście poziom artystyczny Festiwalu. Założeniem Festiwalu było podnoszenie poziomu artystycznego, Festiwal miał być wizytówką Iławy dla całej Europy I nie tylko Europy. Cały czas odnosiłem jednak wrażenie, że Pani Dyrektor kompletnie nie zależy na poziomie Festiwalu, tylko na pokazaniu się z oszczędnościami przed władzami miasta. Pani Dyrektor cały czas miała dziwne pomysły, jak np. Likwidacja Konkursu o nagrodę Złotej Tarki, a przecież od tego Konkursu powstał cały Festiwal ; Rezygnacja z koncertów dodatkowych, a jeśli już będą to brać „ jakieś tanie zespoły „ a najlepiej zespoły z okolic Iławy, bo być może zagrają za darmo. Przy dofinansowaniu Festiwalu Pan Burmistrz sugerował dodatkowe koncerty dla mieszkańców Iławy, więc były to ze strony Pani Dyrektor dziwne pomysły, lekceważące zdanie Pana Burmistrza i mieszkańców Iławy.

Lojalność = wykonywanie poleceń bez dyskusji
Festiwal to nie tylko koncerty płatne w Amfiteatrze, ale również otoczka Festiwalu. Wiem, że do Iławy specjalnie na Festiwal zaczęli przyjeżdżać fani z całego świata, więc psucie sprawdzonej tradycji uważałem za pomysł absurdalny. W przekazanej do mediów części mojego do Pani Dyrektor e-maila, wycięte zostały właśnie moje uwagi, co do pomysłów Pani Dyrektor. Tego niestety już nie przekazała, a podała tylko, że czuje się obrażona. Moje „ przepraszam „ do Pani Dyrektor dotyczyło, że nie chciałem Jej obrażać, tylko nie zgadzałem się na Jej decydowanie o czymś, co należało do kompetencji Dyrektora Artystycznego. Przecież ja odpowiadałem za poziom artystyczny Festiwalu. O żadnej lojalności nie było mowy, bo lojalność według Pani Dyrektor jest wtedy, kiedy bez dyskusji wykonuje się Jej polecenia. Pani Dyrektor jednak wtedy się obraziła, bo od marca aż do rozpoczęcia Festiwalu nie odbierała moich telefonów i nie odpisywała na e-maile. Całe przygotowanie Festiwalu odbywało się za pośrednictwem Pani Reginy Kozłowskiej oddanej od lat sercem Festiwalowi. Uważam, że bez Pani Kozłowskiej Festiwal w ogóle by się nie odbył. Niestety zaraz po Festiwalu odeszła z pracy w ICK. Wszyscy pracownicy ICK doskonale wiedzieli o istniejącej sytuacji, ale nikt zapewne nic nie powie, bo boi się u utratę pracy.

Padały propozycje noclegu w przyczepie kempingowej

Jeśli chodzi o traktowanie artystów przez Panią Dyrektor, niech każdy nazwie to jak uważa, ale propozycja dla muzyka, jednego z czołówki polskiego jazzu występującego na Festiwalu, żeby na czas Festiwalu miał nocleg w przyczepie kempingowej ja zostawię bez komentarza... Organizowałem różne koncerty w Iławie od początku istnienia tam Festiwalu, a przez cztery ostatnie lata jako Dyrektor Artystyczny i zawsze dbałem o wysoki poziom artystyczny i starałem się robić skuteczną promocję Iławy i całego regionu Warmii i Mazur. Zostawiłem tam swoje serce ! Nie wiem jakich argumentów użyła Pani Dyrektor i jak to przedstawiła Panu Burmistrzowi, że do tej pory Pan Burmistrz nawet nie zareagował na moje uwagi dotyczące współpracy przy Festiwalu OLM ZT. Tym bardziej to dla mnie przykre, że to przecież Pan Burmistrz Adam Żyliński sprowadził ze Stanisławem Cejrowskim Festiwal do Iławy, a teraz pozwala, żeby znany na całym świecie Festiwal Jazzu Tradycyjnego stał pod znakiem zapytania. Zostałem praktycznie zmuszony do napisania powyższego i przedstawienia faktów, ale nie chcę i nie będę tego tematu więcej poruszał. Niech mieszkańcy Iławy i publiczność festiwalowa, którzy widzieli mój wkład pracy przy Festiwalach sami wyciągną wnioski. Cenię sobie prawdę, pracowitość, uczciwość, ale nade wszystko swoje zdrowie. Pozdrawiam serdecznie wspaniałych mieszkańców Iławy i piękną Iławę!


Nie było moim celem rozpętanie burzy
Nie było moim celem rozpętanie burzy, tylko ochrona mojej prawości i mojego imienia. Tak przy okazji, to zwykle powoływał na stanowisko dyrektora artystycznego Burmistrz ( ja też tak zostałem powołany ) na wniosek Rady Programowej Festiwalu składającej się ze znanych osobowości w świecie artystycznym, doświadczonych i cenionych. Zrozumiałem, że w tym roku dyrektora artystycznego jednoosobowo powołała pani dyrektor... ! Naprawdę szkoda słów i moich niepotrzebnych nerwów. Przedstawiłem uczciwie całą powstałą sytuację i nie chcę więcej zabierać głosu w wiadomej sprawie. Niech każdy logicznie myślący człowiek sam oceni i wyciągnie wnioski. Dla mnie ten etap życia skończył się, a życzę z całego serca powodzenia mojemu następcy, ale zwłaszcza Festiwalowi OJM ZT. Bardzo serdecznie pozdrawiam !

Wojtek Kamiński

red. m.rogatty@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wpisy #2182214 | 37.249.*.* 14 lut 2017 14:39

  jaki pan ,taki kram.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2182172 | 89.228.*.* 14 lut 2017 13:33

  Czy ktoś kontroluje wpisy na tej stronie? Dlaczego administrator pozwala na wpisy obrażające wprost Pana Kamińskiego? Taką mamy "kulturę w Iławie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ormowiec #2182108 | 46.186.*.* 14 lut 2017 12:26

  A gdyby tak te 380 tys zł zabrać z Tarki i dać iławskiej piłce nożnej? A na lampy, albo na zasilenie drużyny - to byłby dopiero boży pożytek

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2181980 | 89.228.*.* 14 lut 2017 09:50

  zlikwidowac ten badziewiarski jazz w ilawie a w to miejsce zrobic cos dla mieszkancow ilawy a nie festiwal robiony dla pajacow z warszawy itd.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages