Piątek, 27 listopada 2020. Imieniny Franciszka, Kseni, Maksymiliana

Na Jezioraku i pozostałych akwenach Gospodarstwa Rybackiego Iława w tym roku można będzie łowić na żywca

2017-02-07 11:52:58 (ost. akt: 2017-02-07 12:26:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W regulaminie amatorskiego połowu ryb na wodach Gospodarstwa Rybackiego Iława na rok 2017 zaszły dwie ważne zmiany, które powinny ucieszyć (niektórych) miłośników wędkarstwa. Pierwsza mówi o możliwości łowienia na żywą przynętę, druga na nowo określa, ile okoni można z sobą zabrać znad wody.

Po dwóch latach przerwy na wodach nadzorowanych przez GR Iława (łącznie jest to kilkadziesiąt rzek i jezior — lista poniżej) znowu będzie można łowić na żywca.
— Zakaz łowienia na żywą przynętę wprowadziliśmy z uwagi na słabnącą sytuację sandaczy w naszych wodach. Obiecaliśmy jednak, że po dwóch latach zakaz cofniemy i słowa dotrzymaliśmy — mówi Dawid Tarasiewicz, ichtiolog z GR Iława.
— Według naszych obserwacji, stan się bardzo poprawił, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodsze sandacze, dlatego też wracamy do starego przepisu. Oczywiście jeśli zaobserwujemy malejącą ilość ryb tego gatunku, to być może zakaz wróci, jednak na razie nie planujemy tego — dodaje Tarasiewicz.

Druga zmiana wprowadza dobowy limit kilogramowy na połów okonia — łącznie będzie można "wyciągnąć" do 10 kg ryb tego gatunku. Do tej pory funkcjonował limit wymiaru (18 cm) oraz ilości (10 sztuk).
— Okonia jest sporo w naszych wodach, jednak podobnie jak w przypadku sandacza, będziemy obserwowali, czy wprowadzona zmiana zanadto nie wpłynie na ich liczebność — mówi ichtiolog, który przy okazji przestrzega wędkarzy przed łamaniem przepisów i odsyła do 23 punktu regulaminu (w przypadku łamania zasad, wędkarzowi grozi utrata zezwolenia, ryb oraz sprzętu — cały regulamin poniżej).

Na początku tekstu stwierdzamy, że zmiany ucieszą niektórych wędkarzy, bo też są tacy, którym nie do końca podobają się nowości w regulaminie GR Iława. Jednym z nich jest Wojciech Kwiatkowski, wiceprezes Iławskiego Towarzystwa Wędkarskiego.
— Jeśli chodzi o okonia, to obawiam się, że z czasem może dojść do przetrzebienia tego gatunku m.in. w Jezioraku. Moim zdaniem to zła decyzja, jeśli chodzi o gospodarowanie, ale z pewnością niejeden wędkarz będzie miał zupełnie inną opinię — mówi Wojciech Kwiatkowski.

— Limity wymiarowe oraz ilościowe powodowały, że dużego okonia było sporo, teraz może się to zmienić, zwłaszcza gdy ktoś traktuje wędkarstwo jako chodzenie nad wodę po mięso, a nie jako hobby czy pasję. Jeśli natomiast chodzi o połowy na żywca, to powiem szczerze, że rzadko korzystałem w przeszłości z tej metody. Uważam jednak, że efekt będzie podobny jak w przypadku okonia, czyli dużego sandacza — którego i tak było mało w naszych wodach — będzie jeszcze mniej. No chyba, że zaczną się poważne kontrole i limity wymiarowe oraz okresy ochronne będą w rzeczywistości przestrzegane — dodaje wiceprezes ITW.

A ty wędkarzu, co myślisz o zmianach w regulaminie GR Iława? Swoje opinie pisz w komentarzach.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


REGULAMIN
amatorskiego połowu ryb na wodach Gospodarstwa Rybackiego Iława Spółka z o.o.
W ROKU 2017

1. Połowu można dokonywać na podstawie wykupionego zezwolenia i określonych w nim zasad połowu.

2. Posiadacz zezwolenia jest zobowiązany do wędkowania zgodnie z przepisami Ustawy o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18.04.1985r. z późn. zmianami oraz wydanymi Rozporządzeniami Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym przedmiocie, Ustawy o ochronie Przyrody i niniejszym regulaminem.

3. Posiadacz zezwolenia ma prawo wędkować dwiema wędkami z brzegu, łodzi i jedną wędką z lodu /w zależności od wykupionego zezwolenia/ na godzinę przed wschodem słońca i godzinę po zachodzie słońca wg zapisów kalendarza.

4. W zamian za dwie wędki można dokonywać połowów jednym spinningiem.

5. Zezwolenie należy okazać na każde żądania Policji, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej, Straży Miejskiej, Straży Gminnej, Społecznej Straży Rybackiej oraz osób upoważnionych przez Gospodarstwo Rybackie do kontroli.

6. Sezon połowu z brzegu i lodu trwa od 01.01. do 31.12. Sezon połowu z łodzi trwa od 01.06. do 30.11.

7. Wprowadza się dodatkowo następujące okresy ochronne:
SANDACZ od 1 stycznia do 31 maja
SZCZUPAK od 1 stycznia do 30 kwietnia
WĘGORZ od 15 czerwca do 15 lipca

8. Wprowadza się następujące ochronne wymiary gospodarcze:
AMUR - 50 cm
KARAŚ, PŁOĆ - 15 cm
KARP - 40 cm
LESZCZ - 25 cm
SANDACZ - 50 cm
SUM - 90 cm
SZCZUPAK - 50 cm
WĘGORZ - 60 cm

9. Obowiązują następujące dobowe limity połowu:
SUM - 1 szt
WĘGORZ - 1 szt
SANDACZ - 3 szt
LIN, SZCZUPAK - 4 szt
ŁĄCZNIE Z W/W GATUNKÓW W CIĄGU DOBY MOŻNA ZŁOWIĆ 5 szt.
DLA POZOSTAŁYCH GATUNKÓW LIMIT DOBOWY WYNOSI 10 kg – w tym okoń.

10. Przez określenie „wędkowanie z brzegu” należy rozumieć wędkowanie z brzegu naturalnego lub pomostu.
ZAKAZ POŁOWU Z ŁODZI ZACUMOWANEJ DO BRZEGU. /Nie dotyczy połowów nocnych/

11. Wędkowanie z łodzi dozwolone jest na zarejestrowanych jednostkach pływających, na których widoczny jest numer rejestracyjny.

12. Przy wędkowaniu z łodzi lub brzegu zezwala się na połów ryb osobie towarzyszącej, w limicie sprzętu tegoż wędkarza./ Dotyczy współmałżonka i dzieci wędkarza do lat 16/.

13. Dopuszcza się możliwość połowów nocnych z brzegu na podstawie odrębnego zezwolenia.

14. Zawody wędkarskie mogą odbyć się po uprzednim uzyskaniu zezwolenia i dokonaniu stosownych opłat w biurze Gospodarstwa.

15. Złowione ryby niewymiarowe, w okresie ochronnym lub nie przeznaczone do zatrzymania należy bezzwłocznie, z zachowaniem należytej ostrożności, odhaczyć i wypuścić do wody, w której zostały złowione, NAWET WTEDY GDY STAN ICH WSKAZUJE NA ZNIKOME SZANSE PRZEŻYCIA. W przypadku trudności z odhaczeniem ryby bez zadania jej zbędnych cierpień należy odciąć haczyk.

16. Należy opuścić łowisko gdy w jego obrębie odbywa się tarło jakiegokolwiek gatunku ryb, odbywają się zawody wędkarskie, na które zostało wydane stosowne zezwolenie lub pobyt wędkarza utrudnia rybakom prowadzenie odłowów gospodarczych.

17. Opuszczając łowisko należy zostawić po sobie ład i porządek.

18. Do wędkowania z lodu udostępnia się na jeziorze JEZIORAK DUŻY akwen od Iławy do zatoki Smolny Kąt oraz zatoka Kraga od ośrodka Chmielówka w kierunku północno-wschodnim do mostu oraz w Siemianach od południowego krańca wyspy Lipowy Ostrów w kierunku północnym przez wyspy Kępy Rybackie akwen wschodni od Rożka do ośrodka „Celulozy” Kwidzyn.

19. WPROWADZA SIĘ OBOWIĄZEK PROWADZENIA DOBOWEGO REJESTRU POŁOWÓW. Przed rozpoczęciem wędkowania należy wpisać datę rozpoczęcia połowu oraz nr łowiska. Przed zakończeniem połowu należy wpisać łączna masę złowionych ryb.

20. Ryby limitowane (SANDACZ, SZCZUPAK, WĘGORZ, LIN, SUM)- w momencie złowienia ryby objętej limitem (szt) i podjęciu decyzji o jej zabraniu należy niezwłocznie wpisać rybę do rejestru z podaniem gatunku i długości w centymetrach. Okonia oraz pozostałe gatunki objęte limitem wagowym wpisujemy przed zakończeniem wędkowania.

21. Wypełniony rejestr połowów należy przechowywać oraz obowiązkowo zdać do końca roku w siedzibie Gospodarstwa Rybackiego Iława lub innym punkcie zakupu.

22. ZABRANIA SIĘ:
połowu raka szlachetnego i raka błotnego,
połowu ryb przez holowanie przynęty – trolling,
w okresie zimowym połowu błystką podlodową, na całym obszarze jeziora Jeziorak Duży,
stosowania żywej i martwej ryby jako przynęty przy połowach z lodu,
stosowania ryb niewymiarowych jako przynęty,
usuwania i niszczenia roślinności wodnej i nadbrzeżnej, zanieczyszczania wody, brzegów oraz szkodzenia w inny sposób środowisku wodnemu,
pozostawiania zarzuconych wędek bez osobistego nadzoru.
połowu węgorza w okresie od 15 czerwca do 15 lipca.
połowu sandacza w okresie od 1 stycznia do 31 maja
połowu szczupaka w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia

23. W PRZYPADKU NARUSZENIA USTAWY O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM I NINIEJSZEGO REGULAMINU KONTROLUJĄCY MOŻE ODEBRAĆ, ZA POKWITOWANIEM:
1. ZEZWOLENIE UPRAWNIAJĄCE DO POŁOWU RYB NA WODACH GOSPODARSTWA RYBACKIEGO IŁAWA,
2. ZŁOWIONE RYBY I PRZEDMIOTY SŁUŻĄCE DO ICH POŁOWU.

24. WĘDKARZ WYKUPUJĄCY ZEZWOLENIE WĘDKARSKIE PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI I STOSOWANIA REGULAMIN AMATORSKIEGO POŁOWU RYB NA WODACH GOSPODARSTWA RYBACKIEGO IŁAWA SPÓŁKA Z O.O. ORAZ AKTUALNĄ USTAWE O RYBACTWIE ŚRÓDLĄDOWYM.


Akweny Gospodarstwa Rybackiego Iława
JEZIORA SPECJALNE:
- Dół
- Jeziorak Duży
- Płaskie

JEZIORA OGÓLNODOSTĘPNE

Gmina Iława:
– jezioro Buchten (Buchocin)
– jezioro Gospodarcze (Ząbrowo)
– jezioro Gulb (Mózgowskie)
– jezioro Gardyny Duże (Gardzień)
– jezioro Jeziorak Mały
– jezioro Kałduny Duże (Kałduńskie)
– jezioro Kałduny Małe (Ławickie)
– jezioro Osa
– jezioro Pompownia
– jezioro Piotrowskie Duże
– jezioro Piotrowskie Małe
– jezioro Rudzienica Duże (Wielki Kałdunek)
– jezioro Rodzienica Małe (Mały Kałdunek)
– jezioro Stęgwica
– jezioro Szymbark
– jezioro Szwyk (Świkoszcz)
– jezioro Slim (Kamionka)
– jezioro Chełżyca
– jezioro Zielone
– jezioro Zgniłek
– jezioro Czerwone
– rzeka Iławka

Gmina Zalewo:
– jezioro Ewingi (z wyłączeniem kanału Ewingi – Jeziorak)
– jezioro Twarożek
– jezioro Witaszewskie
– jezioro Zdryńskie

Gmina Susz:
– jezioro Januszewo
– jezioro Kawka
– jezioro Susz (miejskie)
– kanał Młyński

Gmina Stary Dzierzgoń:
– jezioro Przesmark (Mołtawa)
– jezioro Bądze

Gmina Kisielice:
– jezioro Jędrychowo (Popówka)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spokojny iławiak #2537343 | 176.221.*.* 16 lip 2018 14:27

  niedawno w regulaminie było że dzieci do lat 14 mogą łowić bez zezwolenia teraz tego zapisu niema tylko jest nowa kombinacja -może gospodarstwo rybne chce żeby Jeziorak był tylko do patrzenia ??? a gdzie ulgi dla EMERYTÓW-/jak za drogo to nich nie łowią -tak mówi Dyrektor G Rybnego- to jest arogancja!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. John09 #2455723 | 37.47.*.* 6 mar 2018 22:17

  Najwiekdzy dkarb to zakopac gleboko lub spalic to pgryb ,najwieksza zaraza. Jeziora wspolnie z klusolami, karta 380 z lodzi , najdrozszy karnet na basen jeziorak

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. hehe #2330727 | 89.71.*.* 18 wrz 2017 17:52

  W tym roku nie zarybiali sandaczem jednak jest go sporo ale małego i co z tego jak tam sami mięsiarze pływają + rybacy to znowu nic nie będzie a piękny akwen mogło być jednym eldorado sandaczowym nr w Polsce

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Nie ma ryb ??? #2263648 | 89.228.*.* 10 cze 2017 20:53

  Wiecie dlaczego nie ma ryb ? Wiecie jakim sposobem można składki przeznaczać na wszystko inne a nie na zarybianie ? Sprawa jest prosta. Obwód rybacki ma 600 hektarów a w Umowie Użytkowania Rybackiego wpisano 200. Więc - użytkownik rybacki płaci 3 x mniej niż powinien a także...ZARYBIA 3 RAZY MNIEJSZY OBSZAR NIŻ POWINIEN. Pozdrawiam wędkarzy dymanych przez zarządy aż miło :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Jedno wielkie oszustwo #2263643 | 89.228.*.* 10 cze 2017 20:41

  Chciałem uprzejmie donieść , że gospodarstwa rybackie nie mają pojęcia gdzie znajdują się granice obwodów rybackich bo nikt tego nigdy nie mierzył. Nie istnieją operaty geodezyjne a powierzchnie w umowach z RZGW zą wpisane z sufitu i zaniżone ok. Trzykrotnie. Więc jak obwód ma 600 hektarów , to w Umowie jest 200. Ale i tak nie wiadomo gdzie jest to 200. Może tu a może tam. Granic brak. A śpieszę również poinformować ,że cała woda poza tym areałem w Umowie -jest wodą publiczną i łowić tam možna na kartę wędkarską bez žadnych zezwoleń i regulaminu użytkownika rybackiego. WIĘC -jak łowisz bez zezwolenia i straż rybacka Cię złapie, to poproś o wskazanie granicy,żeby udowodnili ,że to miejsce jest objęte umową. Dziękuję za uwagę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages