A co na to Kesey? Porozmawiajmy o ekranizacji filmu "Lot nad kukułczym gniazdem"

2017-01-31 11:42:40(ost. akt: 2017-01-31 11:48:26)
Kochamy je lub nienawidzimy - ekranizacje dzieł literackich są często tematem rozmów wśród znajomych. Wszystkich miłośników dobrej książki, znakomitego kina i gorących dyskusji zapraszamy na spotkania w ramach cyklu „Porozmawiajmy o… ekranizacji”. Mamy nadzieję, że będą to ciekawe rozmowy miłośników książek i sztuki filmowej oraz tych wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z tych dziedzin. Każde spotkanie rozpocznie się wprowadzeniem w tematykę, będziemy przybliżać postać reżysera, aktora, kompozytora, gatunek filmowy czy wartościowe zjawiska i treści filmowe. Kolejnym elementem będzie projekcja filmu, która pomoże zbudować własny pogląd oraz zainicjuje dyskusję podsumowującą spotkanie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w każdym wieku.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 13 lutego o godzinie 18:00 w Czytelni Ogólnej MBP, Iława, ul. Jagiellończyka 3, porozmawiamy o powieści i ekranizacji „Lotu nad kukułczym gniazdem”

Debiutancka powieść Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem” rozeszła się w 10. milionach egzemplarzy, wkraczając tym samym do kanonu literatury światowej.
„Lot nad kukułczym gniazdem” jest historią Randle’go McMurphy’ego - złodzieja, szulera i chuligana, który, by uniknąć więzienia, udaje niepoczytalność. Początkowo pobyt w szpitalu psychiatrycznym wydaje mu się niezłym żartem. Trwa to do chwili, kiedy okazuje się, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za wyleczonego. Decyzja należy do siostry Ratched – z pozoru dobrej i ciepłej osoby, która w rzeczywistości jest sadystką znęcającą się nad pacjentami. McMurphy organizuje bunt przeciwko jej metodom
Inspiracją do napisania książki były wydarzenia na oddziale psychiatrycznym, w którym Kesey pracował jako sanitariusz na nocnej zmianie. Cześć wydarzeń w niej opisanych, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Na podstawie dzieła Kesey’a - Miloš Forman nakręcił znakomity film, pod tym samym tytułem, ze świetną kreacją Jacka Nicholsona. Obraz zdobył 19. nagród w tym 5. od Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Organizatorami spotkania są: Miejska Bibliotek Publiczna w Iławie oraz Iławskie Centrum Kultury.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MBP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5