Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Lubawski chór Appasjonata 
działa z pasją od szesnastu lat

2016-12-27 15:12:16 (ost. akt: 2016-12-27 12:28:18)

Autor zdjęcia: Archiwum chóru

Z okazji XIX Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz  jubileuszu 800-lecia Chrztu Ziemi Lubawskiej, 13 listopada br. w kościele św. Anny w Lubawie odbył się koncert pt. „Wolfgang Amadeusz Mozart Missa Brevis In D”, przygotowany przez lubawski chór Appasjonata, wspólnie z chórem Camerata z Iławy oraz zespołem kameralnym Olsztyn Chamber Orchestra. Była to wyjątkowa muzyczna uczta, doceniona owacją na stojąco przez licznie zgromadzonych słuchaczy.


Nasz rodzimy chór powstał w listopadzie 2000 roku, a jego założycielem, dyrygentem, organizatorem i dobrą duszą zarazem jest Marek Józefowicz. Jak wspomina, pierwsza próba odbyła się 3 listopada w salce katechetycznej, a nazwa została wybrana przez samych chórzystów przed pierwszym publicznym występem, który miał miejsce na spotkaniu chóralnym w Iławie. Appasionato znaczy namiętnie, z pasją i bez wątpienia słowa te wpisują się w dotychczasową, już ponad szesnastoletnią działalność chóru.

Sukcesy w dorobku lubawskiego chóru
Od początku zespół prężnie się rozwijał, biorąc udział w konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, na których odnosił znaczące sukcesy. Do tych najważniejszych należą: dwukrotne III miejsce (2004 i 2010 r.) oraz II miejsce (2005 r.) na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Księdza Stanisława Ormiańskiego w Rumi, dwukrotne II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Chórów „Ars Liturgica” w Toruniu (2004 i 2006 r.), wyróżnienie na II Turnieju Chórów „O wstęgę Drwęcy” w Brodnicy (2005 r.), wyróżnienie na Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie (2005 r.), II miejsce w Sopocie na I Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat Sopot” (2005 r.) GRAND PRIX Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni w Chełmnie (2011 r.) oraz GRAND PRIX zdobyte podczas VIII Otwartego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Miecz Juranda w Spychowie (2013 r.).

Muzyczna wrażliwość, wspólna pasja i ciężka praca przynoszą efekty
Obecnie członkami chóru są wyłącznie osoby dorosłe, jednak w pierwszych latach istnienia do tej grupy należała także ucząca się młodzież. Skład i proporcje wiekowe zmieniały się w ciągu kolejnych lat działalności. Wszyscy członkowie Appasjonaty są amatorami, których pasjonuje śpiew, a brak wykształcenia muzycznego nadrabiają ogromną pracą, chęciami, zaangażowaniem i muzyczną wrażliwością, co, jak widać, przynosi znakomite efekty. Na co dzień pracują w różnych zawodach, ale łączy ich zamiłowanie do muzyki. Przede wszystkim jednak tworzą zgraną grupę, w której panuje wręcz rodzinna atmosfera. Warto do tej muzycznej rodziny dołączyć. Próby Appasjonaty odbywają się dwa razy w tygodniu w lubawskim MOK-u, najczęściej we wtorki i piątki. Wtorkowe próby są zazwyczaj sekcyjne tzn. z podziałem na głosy. Te piątkowe polegają na łączeniu w całość fragmentów, których udało się nauczyć kilka dni wcześniej. Przed ważnymi koncertami, konkursami czy festiwalami zdarza się organizować dodatkowe próby, niezbędne do dopracowania materiału. Chór bierze także udział w organizowanych każdego roku warsztatach szkoleniowych oraz wyjazdach integracyjnych. Ciężką pracę nad emisją głosu i nowymi utworami łączy się tu ze wspólną zabawą.

Chórzyści mają duży wpływ na dobór repertuaru

Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany i obejmuje zarówno muzykę dawną, jak i współczesną. Można w nim znaleźć głównie utwory sakralne (m. in. negro spirituals czy gospel), ale również rozrywkowe. Muzyka american negro spirituals była pierwszym pomysłem Marka Józefowicza na dobór repertuaru pod względem stylu muzycznego. Jak sam mówi: „ten gatunek jest spojrzeniem na pieśni religijne z nieco innej strony, charakteryzuje się radosnym nastrojem, żywiołowością i energią, o której w pieśniach chóralnych często się zapomina”. Zarówno dyrygenta jak i lubawskich chórzystów najbardziej porusza możliwość swobodnego wykonywania tego rodzaju muzyki, jak również radość towarzysząca podczas koncertów wykonawcom i odbiorcom. Repertuar dyrygent z reguły dobiera sam, jednak chórzyści również mają tu wiele do powiedzenia. Jeśli podczas pracy nad utworem zdarzy się, że nie jest on dobrze przyjmowany przez zespół i źle im się go śpiewa, po kilku wykonaniach jest on odkładany. Marek Józefowicz liczy się z opinią swojej grupy, ponieważ uważa, że w amatorskim chórze wykonawca powinien mieć przyjemność podczas wspólnego wykonywania utworów.

Człowiek instytucja
Dyrygent i założyciel Appasjonaty karierę zawodową rozpoczął w 2000 roku jako nauczyciel wiedzy o kulturze, plastyki i muzyki w Zespole Szkół w Lubawie, gdzie w ramach zajęć dodatkowych prowadził szkolny chór. W tym samym roku rozpoczął także pracę jako instruktor w Miejskim Ośrodku Kultury. Tam właśnie założył chór, który prowadzi do dziś. Podczas pracy z Appasjonatą zdobył liczne doświadczenia. Jak sam wspomina, nauczył się współpracy z młodzieżą i dorosłymi, organizował koncerty, wyjazdy, pozyskiwał środki zewnętrzne na działalność oraz realizował różne projekty. Jednym z nich, realizowanym wspólnie z iławskim chórem Camerata, były „Wieczory Muzyczne Powiatu Iławskiego”, które polegały na organizowaniu cyklicznych koncertów w budynkach sakralnych różnych miejscowości naszego powiatu. Od 2002 roku Marek Józefowicz pracuje w Szkole Podstawowej w Rożentalu, której obecnie jest dyrektorem. Tu również prowadził chór szkolny, a w 2005 roku założył zespół instrumentalno-wokalny, z którym trzykrotnie realizował program „Działaj lokalnie”, finansowany ze środków polsko-amerykańskiej fundacji rozwoju i filantropii. Jego uczestnicy brali udział w warsztatach muzycznych, wyjazdach do filharmonii, a także przygotowywali koncerty dla lokalnej społeczności. W roku 2006, również w Rożentalu, rozpoczął realizację programu „Śpiewająca Polska”, którego celem było propagowanie śpiewu chóralnego wśród dzieci i młodzieży. Program był realizowany pod patronatem Narodowego Centrum Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dorobek zawodowy oraz praca na rzecz lokalnej społeczności sprawiły, że w 2007 roku Markowi Józefowiczowi przyznano odznaczenie III stopnia – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, zaś w styczniu 2010 roku, podczas Powiatowego Spotkania Noworocznego, z rąk Marszałka Województwa otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Liczne przedsięwzięcia i koncerty

Appasjonata posiada już w swoim dorobku cztery płyty CD z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Pierwszą była wydana w 2003 r. płyta świąteczna pt. „Radujcie się wszyscy ludzie”, na której znalazło się 12 kolęd, w większości a’capella oraz kilka wokalno-instrumentalnych. Kolejne nagranie to pamiątka z festiwalu w Rumi z 2004 roku, wydana przez organizatorów tego wydarzenia. W roku 2005 chór nagrał płytę z muzyką negro spirituals i gospel pt. „O let us sing”, zaś ostatnia płyta, wydana w 2007 roku, zawiera utwory Maryjne i nagrana została podczas koncertu w Lipach. Nasz lubawski chór na stałe wpisał się w działania na rzecz rozwoju lokalnej kultury. Appasjonata ma na swoim koncie ponad sto różnych występów, którymi uświetnia lokalne uroczystości, jubileusze oraz inne ważne dla regionu wydarzenia. Współpraca z innymi zespołami, szczególnie z iławską Cameratą, umożliwiła realizację większych przedsięwzięć, jak np. wykonanie mszy gospel „Gloria” Torego Aasa w 2012 roku, czy, wspomnianego na wstępie, „Missa Brevis In D” Mozarta. Appasjonata brała również aktywny udział w musicalu „Terra Lubavia”. Bez wątpienia Lubawa posiada grupę reprezentującą nasze miasto artystycznie na bardzo wysokim poziomie. Obecnie trwają przygotowania chóru do corocznego kolędowania podczas lokalnie organizowanych koncertów. Niebawem będzie zapewne okazja aby je usłyszeć.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages