Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Dzieci z Wikielca i Iławy dobrze wiedziały, że karp jest rybą królewską

2016-12-23 08:00:00 (ost. akt: 2016-12-22 12:34:29)
Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie Andrzej Dmuchowski podczas rozdawania pudełek śniadaniowych w grupie zerówkowej w Wikielcu

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie Andrzej Dmuchowski podczas rozdawania pudełek śniadaniowych w grupie zerówkowej w Wikielcu

Autor zdjęcia: Magdalena Rogatty

W poniedziałek 12 grudnia wspólnie z dyrektorem Gospodarstwa Rybackiego w Iławie Andrzejem Dmuchowskim odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Wikielcu i Samorządową Szkołę Podstawową nr 2 w Iławie, by rozdać pierwszakom pudełka śniadaniowe. Praktyczne pudełka ze słodką niespodzianką w środku ufundowało właśnie Gospodarstwo Rybackie. Taki prezent pięknie wpisał się w klimat świąteczny i sprawił dzieciom wiele radości.


Tym razem tematem przewodnim była ryba. Dzieci z Wikielca i Iławy dobrze znały smak ryb, podawały swoje ulubione. Wiedziały także, ze rybą tradycyjną na stole wigilijnym jest karp. Dowiedziały się, ze Gospodarstwo Rybackie prowadzi hodowlę m.in. tej ryby. W Gospodarstwie można zaopatrzyć się także w świeżego węgorza, szczupaka, sandacza, lina, okonia, leszcza, pstrąga i karasia. Od 2013 roku przy Gospodarstwie działa Przetwórnia Rybna, gdzie na miejscu kupuje się świeżo wyłowioną rybę z naszych jezior i stawów, wypatroszoną, umytą, która prosto ze sklepu trafić może ma patelnię. Ryba sprzedawana w Gospodarstwie nie jest glazurowana, co jest częstą praktyką sklepową, ale leży w lodzie. Gospodarstwo dba także o smakoszy wędzonej ryby. Wędzi się tam rybki na wiórkach olchowych. To jedyne takie miejsce w powiecie iławskim, o czym warto pamiętać w okresie świąteczno-noworocznym.
Pierwszaki chętnie opowiadały, co jadają na drugie śniadanko oraz miały szeroką wiedzę na temat walorów zdrowotnych mięsa rybiego. Byli i tacy, którzy cenili sobie najbardziej smak lina. Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego opowiedział w skrócie, dlaczego warto jeść ryby oraz jak ważne jest źródło ich pochodzenia.

red. mr

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages