Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

71 lat Jezioraka Iława. Wszystkiego najlepszego biało-niebiescy! [HISTORYCZNE ZDJĘCIA]

2016-12-07 11:07:34 (ost. akt: 2016-12-07 11:48:50)
Mało wyraźne, ale jest — jedno z najbardziej znanych zdjęć drużynowych Jezioraka, wykonane w latach 90-tych na brzegu najdłuższego jeziora w Polsce

Mało wyraźne, ale jest — jedno z najbardziej znanych zdjęć drużynowych Jezioraka, wykonane w latach 90-tych na brzegu najdłuższego jeziora w Polsce

6 grudnia 1945 r. powstał Jeziorak Iława — wczoraj klub z ulicy Sienkiewicza odchodził więc 71. urodziny. Z tej okazji w imieniu redakcji składamy mu najserdeczniejsze życzenia, a Wiesław Raczkowski przygotował krótki rys historyczny "J". Oprócz sekcji piłki nożnej w klubie istnieją także sekcje piłki ręcznej, tenisa stołowego i sportów walki.

Pierwsze nazwy klubu to Warmia Iława, Kolejarz Iława. Od 1957 r. obowiązuje nazwa Jeziorak Iława.

Jeziorak, jako klub sportowy przeżył wiele pięknych chwil i dał wiele wzruszeń kibicom sportowym w Iławie i całej okolicy. Najpiękniejsze momenty w jego dziejach to walka w II lidze. Na tym poziomie, na zapleczu pierwszej ligi, zespół grał 5 sezonów. Największy sukces to wysokie 4. miejsce w sezonie 1995/96.

Wielki sukces sportowy to również gra w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 1994/95. Jeziorak (trzecioligowy) doszedł wówczas do ćwierćfinału PP. Zespół z Iławy przegrał wtedy w Poznaniu 1;3 z pierwszoligowym Lechem.

Iławianie grali również w II lidze, ale już po reformie (wyżej była wtedy ekstraklasa i pierwsza liga), czyli to był faktycznie trzeci poziom rozgrywkowy. Z Jeziorakiem było związanych wielu piłkarzy, trenerów, menadżerów, prezesów i dyrektorów. Byli i są także sponsorzy, którzy wspierają klub znad Jezioraka.

Dzisiejszy Jeziorak to A-klasowy zespół po wielkich zawirowaniach organizacyjnych: po spadku do B-klasy cały czas pniemy się w górę. Ekipa trenera Wojciecha Figurskiego jest na dobrej drodze do awansu do klasy okręgowej. Trwa odbudowa klubu i piłki nożnej w Iławie, jest to pozytywny sygnał.

Historia Jezioraka cały czas trwa. Aktualny prezes Andrzej Sobiech chce podnieść klub na wyższy poziom. Jest to proces, który potrwa latami, ale na pewno warto, by Iława nawiązała do tradycji piłkarskich sprzed lat. Dobra współpraca z samorządem lokalnym, burmistrzem Iławy czy ICSTiR daje pożądane wyniki.
W przeszłości Jeziorak był drugą siłą na Warmii i Mazurach. W kibicach jest wiara, że futbol iławski jeszcze da znać o sobie.

Wszystkim piłkarzom, działaczom, trenerom, sponsorom i kibicom Jezioraka życzymy wytrwałości i powodzenia w realizacji swoich zadań i celów. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi związanych na dobre i na złe z iławskim klubem, ale za wszystko trzeba im serdecznie podziękować. Jest to piękna i barwna Rodzina Jezioraka. Oby tak dalej.
Na koniec popatrzmy na kawał historii Jezioraka na przestrzeni lat zanotowanej aparatem fotograficznym.
FOTO; Arch. Jezioraka.Wiesław Raczkowski
ilawa@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. piknik #2129569 | 46.94.*.* 7 gru 2016 22:30

  Jaki trzeci poziom rozgrywkowy?? Jeziorak walczył o ekstraklasę wiec był to drugi poziom ligowy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MM #2129079 | 80.50.*.* 7 gru 2016 13:32

  To jest Jeziora czy ITR Iława?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ormowiec #2129073 | 46.186.*.* 7 gru 2016 13:24

  Mordy moje kochane! Pozdrawiam was! Tam jest historia klubu piłkarskiego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages