Zawodnicy Arrachionu Iława trenują pod czujnym okiem Szymona Bońkowskiego [ZDJĘCIA Z SEMINARIUM]

2016-12-06 17:45:26(ost. akt: 2016-12-06 14:14:14)
Szymon Bońkowski (z prawej) i Dawid Tarasiewicz podczas prezentowania kolejnej techniki walki w parterze

Szymon Bońkowski (z prawej) i Dawid Tarasiewicz podczas prezentowania kolejnej techniki walki w parterze

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Zawodnicy MMA iławskiej filii Arrachionu Olsztyn mają na koncie dużo walk wygranych, zdarzają się także porażki. Jak to w sporcie bywa. Starają się jednak, żeby tych drugich było jak najmniej. Dlatego też często trenują pod czujnym okiem szkoleniowców z głównej siedziby utytułowanego klubu, Szymona Bońkowskiego i Pawła Derlacza, jednych z najlepszych trenerów w Polsce.
Od 2012 roku w Iławie działa sekcja mieszanych sztuk walki. Jej założycielem i trenerem jest Dawid Tarasiewicz. Niegdyś pisaliśmy o nim, jako o zawodniku taekwondo broniącym barw Iławskiego Towarzystwa Rekreacyjnego.

Dawid chciał kontynuować swoją przygodę ze sportami walki także podczas studiów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (kierunek: ichtiologia), tak trafił do Arrachionu Olsztyn (obecnie Berkut Arrachion), który uważany jest za jeden z najlepszych klubów w Polsce.
— Po taekwondo przyszedł boks tajski, a następnie MMA. W 2012 roku skończyłem studia, jednak chciałem dalej trenować, najlepiej w Iławie. Wraz z trenerami z Olsztyna podjęliśmy decyzję o założeniu nad Jeziorakiem filii Arrachionu — wspomina Tarasiewicz.

— Decyzja o stworzeniu tej filii była przemyślana. Poznaliśmy dobrze Dawida podczas jego kilkuletniego pobytu w naszym klubie w Olsztynie. W stu procentach byliśmy przekonani, że to odpowiedni człowiek do prowadzenia sekcji w Iławie, a teraz swoją pracą i zdobywanymi przez jego zawodników umiejętnościami tylko potwierdza naszą wcześniejszą opinię — mówi Szymon Bońkowski, trener odpowiadający w Arrachionie za przygotowanie zawodniczek i zawodników do skutecznej walki w parterze.

Sekcja istnieje do dziś i ma się dobrze. Aktualnie działają w niej trzy grupy: dzieci, początkująca i zaawansowana. Przez klub "przewinęło" się już ponad 90 osób, wiele z nich jest od 2012 roku do teraz. MMA w ostatnich latach zyskało w Polsce dużo na popularności, jeśli chodzi o ilość fanów, to śmiało może konkurować z najważniejszymi wydawałoby się sportami walki, jak boks czy zapasy (a może jest już popularniejsze?). Z resztą z technik obu tych dyscyplin trenerzy MMA korzystają cały czas. W końcu to mieszane sporty walki. Boks i zapasy to podstawa, a nie brakuje tu także m.in. brazylijskiego jiu jitsu, judo, muay thai (czyli coraz bardziej popularnego boksu tajskiego).

Współpraca na linii olsztyńska siedziba — iławska filia (podobne funkcjonują jeszcze w Morągu i Mrągowie) trwa nieprzerwanie i jest owocna. Co jakiś czas zawodnicy z Iławy jeżdżą na treningi do Olsztyna, co kilka miesięcy do Iławy przyjeżdżają także trenerzy-założyciele Arrachionu. Jak już wspomnieliśmy, Szymon Bońkowski szkoli adeptów MMA technik walki w parterze, natomiast Paweł Derlacz odpowiada za treningi walki w stójce.
Niedawno doszło do kolejnego seminarium, na którym swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się trener Bońkowski.


— Iławska filia Arrachionu to jeden z najlepszych klubów w naszym regionie. Jej reprezentanci mają już za sobą dużo walk zarówno w Amatorskiej Lidze MMA, jak i na zawodowym ringu. To zdolna grupa — dodaje Bońkowski.

••• W najbliższą sobotę (10. grudnia) przed reprezentantami Arrachionu Iława kolejne walki na zawodowym ringu. Podczas gali Slugfest 9, do której dojdzie we Wrześni, pojedynki stoczą Kamil Makowski (rywal Tomasz Terlikowski, kategoria wagowa -77 kg) oraz Patryk Budniewski (rywal: Ireneusz Chudzik, kat: -61 kg).


JAK SIĘ KOŃCZY WALKA W PARTERZE
Techniki kończące podczas walki w parterze przybliża trener Dawid Tarasiewicz:
Duszenia rękami: trójkąt rękami, brabo, anakonda, gilotyna
Duszenia nogami: trójkąt nogami
Dźwignie na ręce: balacha (staw łokciowy), kimura (staw barkowy), klucz na rękę (staw barkowy)
Dźwignie na nogi: Achilles/taktarov (dźwignia na ścięgno Achillesa), balacha na kolano (staw kolanowy), klucz na stopę (staw skokowy), skrętówka (dźwignia skrętna na kolano)

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5